Maksātnespējas likuma grozījumi nozīmēs hipotekārās kreditēšanas būtisku samazināšanos

Saeimas Tautsaimniecības agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē atbalstītie grozījumi maksātnespējas likumā nozīmēs hipotekārās kreditēšanas būtisku samazināšanos Latvijā, jo paredz nākotnē ieviest obligātu "nolikto atslēgu principu" kreditēšanā un atceļ galvojumu nozīmi aizdevumiem, brīdina Latvijas Komercbanku asociācija.

Pēc šādu grozījumu akceptēšanas Saeimas plenārsēdē nozīmi zaudēs arī plānotā valsts atbalsta programma ģimenēm mājokļa iegādei, jo tajā paredzētais atbalsta apjoms, visticamāk, nebūs pietiekams pirmās iemaksas garantēšanai. Pašlaik hipotekārajiem kredītiem pirmā iemaksa ir aptuveni 20% apmērā, un attiecīgi tiek rēķināts valsts atbalsta programmas finansējums. Taču likumdošanas izmaiņu dēļ kredītu pirmās iemaksas varētu kāpt pat virs 40%, prognozē asociācija.

Latvijas Komercbanku asociācija jau iepriekš brīdinājusi valdību un Saeimu, ka plānotie grozījumi Maksātnespējas likumā, kas paredz būtiski atvieglot fizisko personu maksātnespēju, ieviest "nolikto atslēgu principu" un atcelt galvotāja atbildību, turpmāk padarīs nepieejamus hipotekāros aizdevumus lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju, jo, lai segtu likuma radītos riskus, bankām būs jāapsver iespēja palielināt kredīta pirmo iemaksu un var pieaugt arī aizdevuma procentu likme.

"Kreditēšanas strauja samazināšanās negatīvi ietekmēs arī citas nozares, būtiski - tādu darbaspēka ietilpīgu nozari kā būvniecība. Īpaši apdraudēta būs hipotekāro kredītu izsniegšana Latvijas reģionos, kur ir mazaktīvāks nekustamā īpašuma tirgus, un cietēji būs reģionu iedzīvotāji, kam būs ierobežotas iespējas uzlabot savus dzīves apstākļus. Tāpat kopumā cietīs Latvijas biznesa vides vērtējums un ekonomiskā attīstība," teikts Komercbanku asociācijas paziņojumā medijiem.

Kā ziņots, vakar Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija noslēdza darbu pie izmaiņām maksātnespējas regulējumā, kas paredz privātpersonu maksātnespējas procesa reformu, tostarp būtiski samazinot parādu saistību dzēšanas termiņu un ieviešot tā saukto nolikto atslēgu principu mantai, kas kalpojusi kā nodrošinājums.

Komisija Maksātnespējas likuma grozījumus atbalstīja izskatīšanai Saeimā trešajā lasījumā.

Likuma grozījumi paredz - ja parādnieks dzēsīs 50% no kopējām saistībām, kuras paliek pēc bankrota procedūras pabeigšanas, privātpersonas parādu saistību dzēšanas plāna termiņš samazināsies līdz pusgadam līdzšinējā viena gada vietā.

Grozījumi paredz arī samazināt parādsaistību slieksni, lai privātpersonas varētu iziet maksātnespējas procesu, no līdzšinējiem 7114 eiro uz 5000 eiro attiecībā uz parādiem, kas jau jāsamaksā, savukārt no līdzšinējiem 14 228 eiro uz 10 000 eiro attiecībā uz parādiem, kas iestāsies gada laikā.

Deputāti atbalstīja priekšlikumu, kas ieviesīs tā saukto nolikto atslēgu principu mantai, kas kalpojusi kā nodrošinājums. Tas nozīmē, ka, pārdodot mantu, kas kalpojusi kā nodrošinājums, atlikušās parādnieka saistības līdz ar izsoles akta apstiprināšanu tiks dzēstas. Šāda kārtība attieksies tikai uz gadījumiem, kad parādnieka maksātnespējas procesā tiek pārdots parādnieka mājoklis. Likuma grozījumi arī paredz dzēst ne tikai parādnieka saistības, bet arī ar to saistītos galvojumus.

Plānots, ka likuma grozījumi stāsies spēkā nākamgad.

Pārvaldi un pelni

18.06.2014

alt

Uzņēmumam "Hiponia" aizdomas par pret to īstenotu reiderisma shēmu

19.06.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

2

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

3

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas

4

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

5

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

6

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi ekskluzīva privātmāja pašā ezera krastā

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks

alt

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts