Investoriem no Krievijas, Kazahstānas un Ukrainas Latvijas nekustamo īpašumu tirgus un pastāvīgās uzturēšanās atļaujas būs pievilcīgas arī pēc 1.septembra

Dzīvojamā segmenta tirgus attīstība Latvijā ir skatāma no diviem aspektiem – tirgus vietējiem pircējiem un tirgus, kas orientēts uz ārzemniekiem jeb nerezidentiem. Šobrīd  aktīvu lomu mājokļu tirgū spēlē bankas un to meitas uzņēmumi, piedāvājot kredītus ar pievilcīgākiem noteikumiem un pieejamākām cenām, nekā tas ir mājokļiem, kas nav banku meitas uzņēmumu valdījumā.

Palielinās noslēgto nekustamo īpašumu darījumu skaits ārpus Rīgas centra.

NEWSEC Latvia vadītājs Valdis Mitenbergs prognozē, ka mājokļu cenu pieaugums šogad varētu būt ap 5-6% gada izteiksmē, kas var mainīties atkarībā no tirgus piedāvājuma. Darījumu skaits Rīgā pieaug. Tā 2013.gadā, salīdzinot ar 2012.gadu, tas ir palielinājies par 14%. Lielākā aktivitāte vērojama segmentā summā līdz 50 000 eiro, kas veido aptuveni 75% no noslēgtajiem darījumiem Rīgā.

NEWSEC Latvia vadītājs stāsta: ’’ Šā gada pirmā ceturkšņa laikā darījumu skaits ir pieaudzis par 6%, salīdzinot ar iepriekšējā gada 1.ceturksni. Pieaugusi aktivitāte jaunajos projektos ārpus Rīgas centra, arī cena ir pieaugusi par aptuveni 10%. Savukārt jauno projektu segmentā Rīgas centrā ir novērojams cenas samazinājums. Tas ir vairāk saistīts ar aktivitātes palielināšanos jauno projektu otrreizējā tirgū.   Dzīvokļa cena  atkarīga no dzīvokļa atrašanās vietas, apdares, gada, kad māja ir nodota ekspluatācijā, projekta kvalitātes utt. 2014.gada 1. ceturksnī  par 19% ir pieaudzis darījumu skaits ar kopējo summu virs 80 tūkst. eiro., salīdzinot ar pagājušā gada 1. ceturksni. Aptuveni par 30% ir pieaudzis darījumu skaits summas robežās no 30 000 līdz 50 000 eiro.’’

Nekustamo īpašumu darījumi koncentrēsies Rīgā un Jūrmalā.

NEWSEC Latvia vadītājs Valdis Mitenbergs atzīmē, ka Rīgas centrā un Jūrmalā strādājošie nekustamā īpašuma attīstītāji ir orientēti uz ārzemju investoru piesaistīšanu  nerezidentiem, galvenokārt NVS valstu pircējiem. Visbiežāk, šādu objektu attīstīšanas finansēšanā, bankas ir iesaistītas minimāli, tāpēc jaunajām imigrācijas likumdošanas izmaiņām nevajadzētu būtiski ietekmēt finansējuma pieejamību un kreditēšanas nosacījumus vietējā tirgus vajadzībām paredzēto mājokļu būvniecībā.

Sabiedrībā lielu interesi ir izraisījuši pieņemtie likuma grozījumi attiecībā uz minimālās summas palielināšanu, lai nerezidenti varētu saņemt pastāvīgās uzturēšanās atļaujas Latvijā un līdz ar to Eiropas Savienībā.

NEWSEC Latvia speciālisti, izvērtējot līdzīgus piedāvājumus citās Eiropas Savienības valstīs, ir secinājuši, ka Latvija joprojām saglabās savas priekšrocības attiecībā pret vairumu citu valstu, jo arī jaunie noteikumi būs pietiekami pievilcīgi, lai veiktu investīcijas Latvijas nekustamajā īpašumā. Jāatzīst gan, ka turpmāk, pēc minimālās ieguldījumu summas palielināšanas, šī nekustamā īpašuma segmenta darījumi koncentrēsies tikai Rīgā, Rīgas apkārtnē un Jūrmalā.

NEWSEC Latvia speciālisti sniedz informāciju par prasībām, lai saņemtu uzturēšanās atļaujas apmaiņā pret investīcijām  citās Eiropas Savienības valstīs:

·         Portugālē un Spānijā īpašuma vērtībai, lai saņemtu uzturēšanās atļauju, ir jābūt 500 000 eiro, Īrijā – 1 miljonam eiro;

·         Lielbritānijā investīciju shēma ir vēl sarežģītāka, un jāņem vērā arī sterliņu mārciņas svārstības;

·         Ungārija 2012. gadā pieņēma likumu par pastāvīgās uzturēšanās atļauju saņemšanu uz 5 gadiem,  kas nosaka, ka individuālam pircējam vai uzņēmumam iegādājoties speciālas 5 gadu obligācijas 250 000 EUR vērtībā, netiek prasīta fiziskas klātbūtnes esamība un valodas zināšanas.

Kā mīnusu, kuru šogad bieži min nekustamo īpašumu tirgus dalībnieki, NEWSEC Latvia vadītājs Valdis Mitenbergs atzīmē nepastāvīgo Latvijas likumdošanu šajā jautājumā, kur termiņi un prasības tiek mainīti, pārcelti un precizēti  vairākas reizes, kas savukārt  atbaida potenciālos investorus un attīstītājus.

Pašlaik apstiprinātās prasības, kuru spēkā stāšanās datums tiek plānots ar 1.septembri:

·         turpmāk ārvalstnieks uzturēšanās atļauju uz laiku līdz pieciem gadiem varēs saņemt, ja būs iegādājies nekustamo  īpašumu, kura vērtība ir ne mazāka kā 250 tūkstoši eiro (iepriekš - aptuveni 142 300 EUR), un kura kadastrālā vērtība būs vismaz 80 tūkstoši eiro (iepriekš - aptuveni 42 700 EUR);

·         būs jāveic iemaksu Latvijas valsts budžetā piecu procentu apmērā no iegādājamā nekustamā īpašuma vērtības, ārzemniekam pieprasot pirmreizējo termiņuzturēšanās atļauju (ne mazāku par 12 500 EUR);

·         joprojām būs jāmaksā valsts nodeva 2% apmērā no iegādātā nekustamā īpašuma vērtības;

·         jaunās prasības attieksies uz visu Latvijas teritoriju (dzīvokļi un privātmājas), kas nozīmē, ka pircēju galvenā uzmanība tiks pievērsta Jūrmalai, Vecrīgai un Rīgas klusajam centram;

·         turpmāk vairs nebūs iespējams veikt investīcijas vairākos īpašumos, lai sasniegtu likumā noteikto minimālo investīciju summu, bet būs jāiegādājas viens konkrēts īpašums vismaz 250 000 EUR apmērā.

Termiņuzturēšanās atļauju kopējais saņēmēju skaits Latvijā valstu dalījumā šī gada jūnija sākumā ir sekojošs: Krievija - 8492, Ķīna - 903, Ukraina – 870,  Uzbekistāna – 524,  Kazahstāna  - 489, un citas valstis.

Komentējot savu mājokļu būvniecības finansēšanas politiku, SEB bankas Komercīpašumu finansēšanas nodaļas vadītāja Jeļena Gavrilova uzsver: „SEB Banka rūpīgi vērtē un iesaistās kvalitatīvu mājokļu būvniecības projektu finansēšanā, kuri ir orientēti uz Latvijas pircējiem. Šis nekustamo īpašumu tirgus segments pievērsīs arī turpmāk SEB bankas uzmanību. Vienlaikus netiek izslēgta arī citu nekustamo īpašumu tirgus segmentu finansēšana, piemēram, biroji un tirdzniecības centri.

Savukārt izmaiņas uzturēšanās atļauju izsniegšanas kārtībā, pēc mūsu domām, neatstās būtisko ietekmi uz darījumu skaitu ar nekustamiem īpašumiem, izņemot reģionus ārpus Rīgas un Jūrmalas, kur darījumu skaits varētu samazināties. Ir paredzams darījumu skaita neliels pieaugums līdz 1.septembrim, kā arī, iespējams, neliels darījumu skaita samazinājums pēc tam. Turklāt, iespējama nekustamo īpašumu cenu pielāgošanās jaunajam, likumā noteiktajam slieksnim EUR 250 000 apmērā. Ņemot vērā to, ka līdz šim nekustamo īpašumu darījumi uzturēšanas atļauju saņemšanai pārsvarā gadījumu notika bez bankas finansējuma, tad arī turpmāk nav plānotas būtiskas izmaiņas šajā jomā.”

Par uzņēmumu

NEWSEC ir Ziemeļeiropas pilna servisa nekustamo īpašumu uzņēmums – lielākais uzņēmums komercīpašumu jomā Ziemeļeiropā un Baltijas valstīs. Tajā nodarbināti vairāk nekā 500 darbinieku. Uzņēmums pārvalda vairāk nekā 1000 īpašumus un ik gadu Newsec vērtēto nekustamo īpašumu vērtība sasniedz vairāk nekā 65 miljardus eiro.

Paredzēta "Latvijas Krājbankas" mātesbankas "Snoras" ēkas Doma laukumā izsole

30.06.2014

Ekskluzīvu dzīvokļu īpašnieki Bulduros nespēj tikt vaļā no Bašarina apsaimniekošanas firmas un vēršas policijā

01.07.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

2

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

3

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

4

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

5

Uzņēmēju pieprasījums pēc pūļa finansējuma Latvijā strauji pieaug

6

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

City24 redaktora izvēle

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

alt

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām