Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija: Bez valstiskas regulēšanas būs grūti sakārtot nekustamā īpašuma tirgu

Pēdējos gados Latvijas nekustamā īpašuma tirgus ir manāmi aktivizējies – palielinājies ne tikai darījumu skaits, bet arī starpnieki, kas piedāvā savus pakalpojumus. Tomēr nekustamā īpašuma aģentu darbība mūsu valstī netiek regulēta, un šobrīd šajā nozarē var darboties gan augsta līmeņa profesionāļi, gan ikviens, kurš to vēlas. Kā liecina citu valstu pieredze, izstrādājot mehānismu nekustamo īpašumu aģentu darbības regulēšanai, tiktu sakārtota nozare un ievērojami mazināta ēnu ekonomika.

Starpnieku darbība nekustamā īpašuma tirgū ir stingri reglamentēta ne tikai ASV un Kanādā, bet arī vairākās Eiropas valstīs, piemēram, Beļģijā, Francijā, Itālijā, Zviedrijā, Polijā, Lielbritānija. Arī Eiropas Savienība jau ir atzinusi, ka nekustamā īpašuma aģentu darbs ir sociāli atbildīgs, tādēļ tā kontrole ir nepieciešama.

„Tikmēr Latvijā tam nav vajadzīgas nedz speciālas zināšanas, nedz izglītība,” stāsta Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācijas Sertifikācijas biroja vadītājs Andrejs Valters. „ Valsts nosaka tikai tirgus materiālo pusi, atstājot bez ievērības cilvēcisko faktoru, kas darījumos ar nekustamo īpašumu spēlē noteicošo lomu.” Šodien gluži tāpat kā pirms divdesmit gadiem , ikviens, kurš vēlas, var sevi dēvēt par aģentu un kļūt par pilnvērtīgu speciālistu, turklāt neuzņemoties nekādu atbildību. Tieši šādu „speciālistu” darbība ir nopietni iedragājusi profesijas reputāciju un sašķobījusi iedzīvotāju uzticību .

„Šobrīd vērojams starpnieku skaita pieaugums nekustamā īpašuma tirgū. Starp tiem ir gan īsti sava amata meistari ar ilggadēju darba pieredzi nozarē, gan arī iesācēji, kas jau ir saņēmuši atbilstošu izglītību, un plāno savu profesionālo dzīvi saistīt ar nekustamā īpašuma tirgu. Taču ir arī tādi, kas, redzot klientu interesi par nekustamo īpašumu Latvijā, vēlas iedzīvoties vieglā peļņā un neizvērtē perspektīvas tālāk par diviem vai trim darījumiem. Šādi cilvēki zināšanu un pieredzes trūkuma dēļ bieži nespēj nodrošināt klientiem kvalitatīvus pakalpojumus un kompetentu atbalstu darījumos,” skaidro Andrejs Valters.

Ja valsts nolems regulēt aģentu darbību un izveidos atbilstošu reģistru, Latvijas nekustamā īpašuma tirgus kļūs daudz caurspīdīgāks. Starpniekiem būs jāievēro Eiropas standarta LVS EN 15733:2010 „Nekustamā īpašuma aģenti – Prasības nekustamā īpašuma aģentu pakalpojumu sniegšanai” prasības, kas Latvijā ir spēkā jau kopš 2010. gada, un jāapdrošina sava profesionālā darbība. Tā ir viena no standarta prasībām, ko daudzi vēl arvien ignorē. Šāds mehānisms ļaus sakārtot nekustamā īpašuma aģentu darbu, padarīs 

Privātmāju segmentā klientu aktivitāte ir ļoti pieaugusi

10.07.2014

alt

Liela interese par “Latio” rīkotajām jauno mājokļu ekskursijām

10.07.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Pārdošanā nonākusi moderna viensēta, kur saglabātas latviskās vērtības

2

Iespēja iegādāties elegantu privātmāju Jūrmalā, kurā aug pašiem savs olīvkoks

3

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

4

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

Rīgā samazinājies pārdošanā piedāvāto dzīvokļu skaits

City24 redaktora izvēle

alt

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

alt

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

alt

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus