Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija: Bez valstiskas regulēšanas būs grūti sakārtot nekustamā īpašuma tirgu

Pēdējos gados Latvijas nekustamā īpašuma tirgus ir manāmi aktivizējies – palielinājies ne tikai darījumu skaits, bet arī starpnieki, kas piedāvā savus pakalpojumus. Tomēr nekustamā īpašuma aģentu darbība mūsu valstī netiek regulēta, un šobrīd šajā nozarē var darboties gan augsta līmeņa profesionāļi, gan ikviens, kurš to vēlas. Kā liecina citu valstu pieredze, izstrādājot mehānismu nekustamo īpašumu aģentu darbības regulēšanai, tiktu sakārtota nozare un ievērojami mazināta ēnu ekonomika.

Starpnieku darbība nekustamā īpašuma tirgū ir stingri reglamentēta ne tikai ASV un Kanādā, bet arī vairākās Eiropas valstīs, piemēram, Beļģijā, Francijā, Itālijā, Zviedrijā, Polijā, Lielbritānija. Arī Eiropas Savienība jau ir atzinusi, ka nekustamā īpašuma aģentu darbs ir sociāli atbildīgs, tādēļ tā kontrole ir nepieciešama.

„Tikmēr Latvijā tam nav vajadzīgas nedz speciālas zināšanas, nedz izglītība,” stāsta Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācijas Sertifikācijas biroja vadītājs Andrejs Valters. „ Valsts nosaka tikai tirgus materiālo pusi, atstājot bez ievērības cilvēcisko faktoru, kas darījumos ar nekustamo īpašumu spēlē noteicošo lomu.” Šodien gluži tāpat kā pirms divdesmit gadiem , ikviens, kurš vēlas, var sevi dēvēt par aģentu un kļūt par pilnvērtīgu speciālistu, turklāt neuzņemoties nekādu atbildību. Tieši šādu „speciālistu” darbība ir nopietni iedragājusi profesijas reputāciju un sašķobījusi iedzīvotāju uzticību .

„Šobrīd vērojams starpnieku skaita pieaugums nekustamā īpašuma tirgū. Starp tiem ir gan īsti sava amata meistari ar ilggadēju darba pieredzi nozarē, gan arī iesācēji, kas jau ir saņēmuši atbilstošu izglītību, un plāno savu profesionālo dzīvi saistīt ar nekustamā īpašuma tirgu. Taču ir arī tādi, kas, redzot klientu interesi par nekustamo īpašumu Latvijā, vēlas iedzīvoties vieglā peļņā un neizvērtē perspektīvas tālāk par diviem vai trim darījumiem. Šādi cilvēki zināšanu un pieredzes trūkuma dēļ bieži nespēj nodrošināt klientiem kvalitatīvus pakalpojumus un kompetentu atbalstu darījumos,” skaidro Andrejs Valters.

Ja valsts nolems regulēt aģentu darbību un izveidos atbilstošu reģistru, Latvijas nekustamā īpašuma tirgus kļūs daudz caurspīdīgāks. Starpniekiem būs jāievēro Eiropas standarta LVS EN 15733:2010 „Nekustamā īpašuma aģenti – Prasības nekustamā īpašuma aģentu pakalpojumu sniegšanai” prasības, kas Latvijā ir spēkā jau kopš 2010. gada, un jāapdrošina sava profesionālā darbība. Tā ir viena no standarta prasībām, ko daudzi vēl arvien ignorē. Šāds mehānisms ļaus sakārtot nekustamā īpašuma aģentu darbu, padarīs 

Privātmāju segmentā klientu aktivitāte ir ļoti pieaugusi

10.07.2014

alt

Liela interese par “Latio” rīkotajām jauno mājokļu ekskursijām

10.07.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

3

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

4

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

5

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

6

Atjaunotajā Lāčplēša ielas 13 namā pārdoti jau 30% dzīvokļu

City24 redaktora izvēle

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā