Rīgā ir lētākie biroji Baltijā; zemākā biroju ēku būvniecības aktivitāte

Biroju telpu nomas maksa Rīgā ir zemākā Baltijas valstīs, izriet no BNP Paribas Real Estate Eiropas biroju tirgus apskata, kurā pirmo reizi iekļauta informācija arī par Baltijas valstu galvaspilsētām.

Rīgā viena kvadrātmetra nomas maksa gadā bijusi 144 eiro, Tallinā tā savukārt bija 200 eiro, bet Viļņā – 168 eiro. Šogad Rīgā varētu sagaidīt mērenu nomas maksas palielināšanos, šādu prognozi izsaka pētījuma autori.

Toties pagājušajā gadā Rīgā kopējais iznomāto biroju telpu apjoms bijis salīdzinoši lielāks nekā kaimiņvalstu galvaspilsētās – tas Rīgā sasniedza 28 tūkst. m2 (vēl pirms gada – 48 tūkst. m2), Tallinā ir notikuši nomas darījumi 22 tūkst. m2 apjomā, bet Viļņā iznomāti 16 tūkst. m2 biroju platību.

Lielākā daļa biroju telpu nomas darījumu Rīgā pagājušajā gadā bija saistīti ar dažādu kompāniju darbības paplašināšanu, kā rezultātā tām bija nepieciešamas lielākas telpas. Joprojām bija vērojama arī uzņēmumu biroju maiņa uz ērtākām telpām, labākā rajonā, ar izdevīgākiem līguma nosacījumiem. Tirgū nav bijis pārāk daudz jaunpienācēju. Šogad diez vai būšot sagaidāma lielāka nomas darījumu aktivitāte, ņemot vērā, ka tirgū 2013.gadā piedāvājumā neparādīšoties jaunas biroju platības. Pārskatā norādīts, ka pašlaik brīvo platību īpatsvars Rīgā ir ap 9.8%, kas ir būtiski zemāks nekā krīzes laikā, kad šis rādītājs sasniedza 25%. Augstākās klases - A klases - biroju telpu segmentā ir vien 3.8% brīvu telpu, bet B klases ēkās brīvu telpu ir vairāk – 11%.

Par Tallinu pārskatā teikts, ka tur pēdējā laikā biroju nomas cena nav mainījusies, taču sagaidāms, ka jaunie projekti – augstākās klases ēkas – pacelšot vidējo nomas maksas latiņu. Turklāt novērojams, ka uz Tallinu pārceļas atsevišķas somu kompānijas. Pagājušā gada darījumu apjoms ir bijis zemāks nekā divus iepriekšējos gadus. Viens no iemesliem – tirgū nav nomniekiem pievilcīga telpu piedāvājuma. Lielākas nomas platības tiek piedāvātas vēl tikai topošajos objektos.
Vidējais neaizpildīto biroju telpu rādītājs Tellinā A un B klases biroju telpām pērn bijis ap 7%. Gluži tāpat kā Rīgā viens no iemesliem ir jaunu objektu, jauna piedāvājuma trūkums, jo īpaši augstākās klases telpu segmentā, no kā savukārt ir ieguvuši salīdzinoši zemākas klases biroji centri.

Viļņā biroju nomas cena pērn ir palielinājusies par 4%, ņemot vērā pieaugošo pieperasījumu pēc ofisu telpām. Viļņā pērn biroju telpu nomas darījumu apjoms bijis ap 30 tūkst. m2. Aptuveni puse ir saistīta ar kompāniju pārvietošanu. A un B klases biroju centros nav aizpildīti ap 10.4% telpu. Neraugoties uz to, Viļņas biznesā rajonā tomēr trūkstot lielu platību nomas piedāvājuma.

Mūsdienīgu biroju telpu apjoms Viļņā, salīdzinot ar Tallinu un Rīgu ir mazāks. Pērn tas sasniedza 376.5 tūkst. m2. Piedāvājumu papildinājuši seši nelieli biroju ēku projekti, kur kopējā iznomājamā biroju platība bijusi 18.2 tūkst. m2.

Pētījumā norādīts, ka pēc divu gadu pārtraukuma Tallinā ir atsākusies biroju ēku attīstība. Kopējais biroju telpu tirgus šobrīd ir ap 531 tūkst. m2 liels. 2012.gada pienesums ir 20.3 tūkst. m2 jaunu platību. Arī šogad ir sagaidāma dažu biroju ēku pabeigšana – pieci projekti kopumā varētu piedāvājumu papildināt par 44 tūkst. m2.
Kopējais mūsdienīgu biroju telpu apjoms Rīgā pašlaik ir ap 539 tūkst. m2. 2012.gadā piedāvājumu tirgū papildināja 6800 m2 – ekspluatācijā nodotas divas biroju ēkas. Jauni projekti ir plānoti tikai 2014.gadā.

No pētījuma izriet, ka pagājušajā gadā Rīgā investīciju darījumu apjoms bijis vien 15 milj. Eiro. Tomēr Latvijas ekonomikas atveseļošanās, samērā labie attīstības rādītāji, pievienošanās eiro varētu investoros radīt lielāku uzticību šim reģionam. Savukārt Tallina šobrīd ir nozīmīgākais nekustamā īpašuma investīciju tirgus Baltijā. Kopējais investīciju apjoms pērn sasniedzis 128 milj. eiro, no kuriem darījumi ar birojiem veidojuši aptuveni 31%. Investīciju apjoms Viļņā pērn bijis 31 milj. eiro. Biroji veidojuši ap vienu trešdaļu no šī apjoma.

Kopumā BNP Paribas Real Estate ir apskatīta situācija biroju platību tirgū 37 Eiropas pilsētās. Baltijas valstu datus nodrošināja kompānija Newsec. Pētījumā akcentēts, ka pagājušajā gadā Eiropā iznomāto biroju apjoms samazinājies par 9%, salīdzinot ar 2011. gadu, kas gan ir loģiski, ņemot vērā ekonomisko situāciju eirozonā, augsto bezdarba līmeni daudzviet ES. Tomēr pētijuma autori akcentē, ka joprojām situācija dažādos Eiropas reģionos būtiski atšķiras.

Daugavpils dome vēlas pārdot lidostu

02.04.2013

Pie Gaismas pils gatavojas infrastruktūras darbiem

02.04.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Iespēja iegādāties elegantu privātmāju Jūrmalā, kurā aug pašiem savs olīvkoks

2

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

3

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

4

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

Rīgā samazinājies pārdošanā piedāvāto dzīvokļu skaits

City24 redaktora izvēle

alt

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas

alt

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

alt

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"