Šobrīd ir īstais brīdis meklēt jaunu biroju

Šī gada otrajā ceturksnī, salīdzinot ar pirmo ceturksni, moderno biroju fonds ir palielinājies par vienu jaunbūvi, kas ir būvēta konkrēta nomnieka vajadzībām, bet, neskatoties uz šo ilgi gaidīto notikumu, brīvo moderno biroju telpu īpatsvars ir pieaudzis tikai par 0.1 procenta punktu, sasniedzot 8.2%. Neskatoties uz to, pašlaik Rīgā brīvo biroju telpu piedāvājums ir lielākais no visām trim Baltijas valstu galvaspilsētām, jo Viļņā tas ir 6.2% un Tallinā 6.3%. Līdz ar to varam secināt, ka Rīga piedāvājuma ziņā šobrīd ir līdere, liecina nekustamo īpašumu konsultāciju uzņēmuma NEWSEC dati.

Saskaņā ar NEWSEC analīzi, kopumā A un B klases biroju brīvo platību īpatsvars Rīgas pilsētā 2014. gada 1.pusgada beigās pietuvojās 8.2%, A klases biroju brīvo platību īpatsvars ir sasniedzis kritisko robežu - 2.9%, kas liecina, ka atlikušais brīvo nomas kvadrātmetru skaits ir niecīgs. Tik zema A klases biroju brīvo platību īpatsvara iemesls ir tas, ka šajā segmentā gandrīz nav spekulatīviem mērķiem būvētu ēku. Ņemot vērā to, ka biroja telpu piedāvājums pēdējos trīs gados praktiski ir palicis nemainīgs, sagaidāms, ka 2014. un 2015. gadā brīvo A klases biroju platību īpatsvars būtiski nemainīsies vai samazināsies uz esošo nomnieku paplašināšanās rēķina. Savukārt B klases biroju brīvo platību īpatsvars šogad ir palielinājies un sasniedzis 9.2% no kopējām biroju platībām Rīgā.

Biroju platību tirgus attīstība Rīgā ir cieši saistīta ar biroju nomnieku finansiālo stāvokli, viņu paplašināšanos un jaunu dalībnieku ienākšanu tirgū. Nomnieki cenšas samazināt izmaksas un izvērtē ne tikai nomas maksu par vienu biroju platības kvadrātmetru, bet visu nomas

maksājumu kopumā, ieskaitot apsaimniekošanas izmaksas, autostāvvietas pieejamību un izmaksas, kā arī komunālos maksājumus par iznomāto platību, un citas izmaksas.

„Daudzi nomnieki krīzes laikā ir panākuši sev pieņemamu nomas maksu, līdz ar to tagad maksāt vairāk tīri psiholoģiski nav gatavi. Savukārt brīvu modernu biroju platību piedāvājums ir ierobežots. Gadījumā, ja Latvijā gribētu ienākt liels uzņēmums, kuram vajadzētu 5’000 kvadrātmetru lielas A klases biroja telpas Rīgas centrālajā darījumu rajonā, tad nebūtu viņam ko piedāvāt, jo tāda apjoma A klases brīvās telpas Rīgā pašlaik nav pieejamas,” atzīmē NEWSEC Latvia vadītājs Valdis Mitenbergs.

„2014.gada 1.pusgadā moderno biroju platību tirgu virzīja galvenokārt valsts iestāžu biroju pārcelšanās uz jaunām, modernām biroju telpām, kā arī jau esošo dalībnieku pārcelšanās un uzņēmumu paplašināšanās esošajās telpās. Pagājušajā gadā nebija novērojama augsta aktivitāte jaunu uzņēmumu piesaistē Latvijai, varam atzīmēt tikai ASV ķīmiskās rūpniecības kompānijas "Cabot Corporation" ienākšanu Latvijā, kas par to oficiāli paziņoja šī gada vidū. Tieši pretēji, 2013.gada beigās tika novērota tendence, ka esošie nomnieki samazināja vai izbeidza savu darbību Latvijā, tādējādi atbrīvojot iepriekš aizņemtās klientu apkalpošanas centru platības (piemēram, tādi kā Unicredit un GE Money). 2014.gadā vislielākā aktivitāte turpinās IT un finanšu sektorā, kur kompānijas veikušas paplašināšanos gan blakus esošajos biroju centros, gan tajos, kur jau iepriekš tika nomātas telpas,” stāsta NEWSEC Latvia vadītājs.

Biroju klasifikācija atbilstoši starptautiskajiem standartiem

NEWSEC kompānija biroju ēku klasifikāciju veic, analizējot daudzus parametrus, kas ir izstrādāti, balstoties uz starptautiskajiem standartiem. Kas tad nosaka biroju centra atbilstību A vai B klases standartiem? Saskaņā ar starptautisko klasifikāciju, galvenie parametri, kas nosaka augstāko klasi biroju telpām, ir: biroju centra atrašanās vieta, autostāvvietu un sabiedriskā transporta pieejamība un to skaits, inženiertehniskās sistēmas un tehniskie parametri ēkā, kā arī efektīvs stāvu un telpu plānojums. Citu nozīmīgāko tirgus nākotnes tendenču vidū ir jāatzīmē arvien lielāks pieprasījums pēc videi nekaitīgām tehnoloģijām un energoefektīviem risinājumiem. Pēdējā laikā ir novērota tendence, ka daži biroju centri sevi pozicionē tirgū kā A klases biroju centrus, lai gan to atrašanās vieta vai tehniskie parametri neatbilst A klases līmenim. Biroju ēkas skaistā fasāde vai būves nodošanas ekspluatācijā gads nevar kalpot kā vienīgie kritēriji A klases biroju statusa iegūšanai. Izteikta A klases biroju ēka Rīgas pilsētā, piemēram, ir Citadele bankas galvenā ēka, kas gan pēc savas atrašanās vietas, gan pārējiem parametriem atbilst mūsdienīgas A klases biroju ēkas prasībām.

Biroju atrašanās vieta

Rīgas pilsētā nav viena izteikta darījumu centra, kurā būtu koncentrēti augstākās klases biroji. Protams, pateicoties jau uzceltajiem un plānotajiem birojiem Skanstes ielā, pašlaik veidojas jauns darījumu centrs Skanstes ielas rajonā. Rīgā ir novērota tendence, ka dažkārt biroju ēkas inženiertehniskie parametri, kā arī autostāvvietu pieejamība atbilst A klases standartiem, bet ēkas atrašanās vieta ir ārpus Rīgas darījumu centra. Kā piemēru var minēt Upmalas birojus, kuri pēc saviem tehniskajiem parametriem varētu tikt kvalificēti kā A klases biroju centrs, ja tā atrašanās vieta būtu tuvāk Rīgas darījumu centram.

NEWSEC Latvia vadītājs Valdis Mitenbergs atzīmē, ka galvenā un noteicošā ekonomiskā aktivitāte ir koncentrēta Rīgā, tāpēc 2014.gada lielākais izaicinājums Rīgas biroju tirgum ir Valsts Ieņēmumu dienesta iestāžu apvienošana vienā ēkā Rīgā, Talejas ielā 1. Pateicoties tam, Rīgas centrā atbrīvojušās aptuveni 20 000 kv.m B klases biroja telpas, kuras sākotnēji tika izbūvētas viena konkrēta nomnieka vajadzībām, pārējie 10 000-15 000 kv.m tiek atbrīvoti C klases biroju ēkās.

Pašlaik biroju nomas tirgū ir virkne biroju centru, kuri ir atbrīvojušies pēdējā gada laikā un ir kļuvuši pieejami potenciālajiem nomniekiem. Biroju telpām ir nepieciešami ieguldījumi, jo ilgstoši tās tika izmantotas viena nomnieka lietošanā, kas, savukārt, ir šķērslis lēmuma pieņemšanai no potenciālo nomnieku puses, jo nepieciešamie ieguldījumi ir gan laika, gan pieejamo naudas līdzekļu jautājums.

Ņemot vērā to, ka nākamo divu gadu laikā situācija praktiski nemainīsies un A klases biroju telpu piedāvājums paliks nemainīgs, nomniekiem tuvākajā laikā, visticamāk, būs jāizvērtē iespējas nomāt labas, mūsdienīgas telpas B klases birojos Rīgas centrā. Ņemot vērā biroju tirgus attīstības tendences Rīgā un notiekošās nomnieku aktīvās pārrunas, arī mūsdienīgu B klases biroju telpu piedāvājums Rīgas centrā drīz vien varētu būt ierobežots, tāpēc lielajiem nomniekiem ir jāpasteidzas, lai atrastu sev izdevīgu biroju par adekvātu nomas maksu.

Saskaņā ar nekustamo īpašumu konsultāciju uzņēmuma NEWSEC Latvia informāciju, Viļņā un Tallinā pašlaik notiek aktīva biroju ēku būvniecība, kas gada beigās papildinās piedāvājumu par aptuveni 35 000 kvadrātmetru abās pilsētās. Rīgā šogad ir nodota ekspluatācijā viena jauna moderna biroju ēka, kā arī daži esošo biroju centru pārvaldnieki ir veikuši telpu rekonstrukciju, tādējādi palielinot piedāvājumu tirgū par 42 500 kvadrātmetriem, liecina nekustamo īpašu konsultāciju uzņēmuma NEWSEC Latvia dati.

Biroju telpu nomas maksas labiem B klases birojiem Rīgā svārstās no 8-11 eiro/kv.m. mēnesī. Lai atsāktos jaunu biroju būvniecība, nomas maksai, kuru uzņēmumi gatavi maksāt par sava biroja telpām, ir jābūt vismaz vidēji 12 eiro par kvadrātmetru mēnesī. Vairākas B klases ēkas pašlaik tiek rekonstruētas konkrēta nomnieka vajadzībām, galvenokārt uzņēmumu ar valsts kapitāldaļām funkciju nodrošināšanai. Papildus, 2014.gada 1.pusgadā atsevišķos biroju centros bija vērojams 10% apsaimniekošanas maksas pieaugums.  

Jaunie projekti Jūrmalā – krējuma pods

23.07.2014

Pīlēns: Latvijas arhitektiem ārzemēs pieprasa specifiskus, bieži vien atturīgi necilus objektus

24.07.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

3

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

4

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

5

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

6

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

City24 redaktora izvēle

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā