Nekustamo īpašumu aģentu sertificēšanā nepieciešams stingrs valsts regulējums

Izjūtot arvien lielāku nepieciešamību pēc stabila nekustamo īpašumu tirgus, vairākās Eiropas Savienības dalībvalstīs tiek ieviesti jauni nozares profesionāļu kontroles mehānismi vai pilnveidoti jau esošie. Lai mazinātu ēnu ekonomiku un krāpniecības riskus, kā arī veicinātu mājokļu tirgus stabilitāti, Latvijā, kur nekustamo īpašumu aģenta sertifikāta iegūšana nav obligāta, nepieciešams stingrs valsts regulējums, norāda Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācija (LANĪDA).

"Lai gan jau 2010.gadā Latvijā spēkā stājušās Eiropas standarta "Nekustamā īpašuma aģenti - Prasības nekustamā īpašuma aģentu pakalpojumu sniegšanai" prasības, liela daļa nekustamo īpašumu darījumu starpnieku šos kritērijus ignorē. Pašlaik atbilstību prasībām pārbauda un sertificēšanu veic LANĪDA, taču ņemot vērā, ka sertifikāta iegūšana nav obligāta, Latvijas nekustamā īpašuma tirgū strādā daudz prasībām neatbilstošu starpnieku. Tiek lēsts, ka, veicot nekustamā īpašuma darījumus ar neprofesionāla, nesertificēta aģenta starpniecību, pakalpojumu saņēmējs var zaudēt līdz pat 20% no darījuma summas, ko izraisa, piemēram, īpašuma pārdošana zem tirgus cenas," situāciju komentē Starptautiskās nekustamo īpašumu federācijas FIABCI Eiropas un Tuvo Austrumu nodaļas viceprezidents Aigars Zariņš.

Sertificēts nozares profesionālis uzņemas daudz lielāku atbildību, tāpat bieži vien konsultē klientu finanšu jautājumos, sniedzot padomus par vislabākajiem risinājumiem konkrētajā situācijā. "Tāpēc valsts noteikta obligāta mākleru sertificēšana krietni samazinātu dažādu mahināciju risku un to darboņu skaitu, kas vēlas iedzīvoties vieglā peļņā," norāda Zariņš.

Nekustamo īpašumu tirgus un nozarē strādājošo profesionāļu darbības regulējuma jautājumā Eiropas Savienības dalībvalstīs nepastāv vienprātība - piemēram, Beļģijā, Austrijā, Luksemburgā un Zviedrijā tā ir stingri reglamentēta, savukārt Baltijas valstīs, Rumānijā un Bulgārijā politiskā elite joprojām nespēj rast optimālo risinājumu nozares sakārtošanai, un nekustamo īpašumu darījumu starpnieku darbība netiek strikti regulēta, informē LANĪDA.

"Latvijai, kas sāpīgi izjutusi nesenās ekonomiskās krīzes ietekmi, būtu jāapzinās nekustamo īpašumu darījumu pienesums tautsaimniecībai un jāmācās, piemēram, no Beļģijas pieredzes, kas, strikti regulējot nozari, krīzi pārdzīvojusi daudz vieglāk," uzskata Zariņš

Novērtējot investīciju apjomu, ko katru gadu valsts budžetā ienes darījumi ar nekustamiem īpašumiem, Beļģijas valdība jau 1993.gadā pieņēma nekustamo īpašumu darījumu aģentu darbību regulējošu dekrētu, informē LANĪDA. Gadu gaitā Beļģijas nekustamā īpašuma tirgus ir kļuvis par vienu no stabilākajiem Eiropā, atspēkojot valsts mērķtiecīgos centienus ne tikai kontrolēt nekustamo īpašumu darījumu nozares aktivitātes, bet arī veidot konstruktīvu dialogu un sadarbību ar profesionāļu asociācijām, kā arī nodrošinot jauno profesionāļu apmācību valsts augstskolās un to sertificēšanu atbilstoši ISO standartiem.

Beļģijas pieredze rāda, ka pretēji uzskatam, ka brīvo tirgu raksturojošā pilnīgā konkurences ierobežošana ar valsts noteiktu regulējumu starpniecību mazina ekonomisko izaugsmi, stingra nozares regulācija neietekmē nedz nekustamo īpašumu nozarē strādājošo profesionāļu skaitu, nedz palielina īpašumu cenas, uzsver LANĪDA. Gluži pretēji - starpnieku sertificēšana un citi regulējošie mehānismi palielina gan profesionalitātes līmeni, gan kvalitatīvāku un drošāku pakalpojumu skaitu, kā arī sniedz ieguldījumu nekustamo īpašumu tirgus stabilizēšanā. Rezultātā ne tikai ārvalstu investori, bet arī Beļģijas iedzīvotāji, uzticoties nacionālajam mājokļu tirgum, labprāt lielu daļu savu uzkrājumu iegulda tieši nekustamajā īpašumā.

Lai nostiprinātu nekustamo īpašumu aģentu kontroles mehānismu Latvijā, pašlaik norisinās diskusijas par nepieciešamību regulēt nekustamo īpašumu aģentu darbību, izveidojot atbilstošu reģistru, saskaņā ar kuru ikvienam starpniekam būs jāievēro Eiropas standarta "Nekustamā īpašuma aģenti - Prasības nekustamā īpašuma aģentu pakalpojumu sniegšanai" prasības.

Kādas aktualitātes nekustamo īpašumu tirgū? 2. ceturkšņa dzīvojamo platību tirgus pārskats

28.07.2014

alt

"Newsec": Rīgā brīvo biroju telpu piedāvājums ir lielākais no visām trim Baltijas valstu galvaspilsētām

29.07.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

2

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

3

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā

4

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

TOP 10 lielākie nekustamo īpašumu darījumi laika posmā 06.08.2018-12.08.2018

City24 redaktora izvēle

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks

alt

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

alt

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas