“Latio” iesaka: kam jāpievērš uzmanība, iegādājoties dzīvokli

Lai mājokļa iegādes procesā izdarītu pareizo izvēli, pircējam jābūt pieejamam pēc iespējas detalizētākam īpašuma tehniskā stāvokļa raksturojumam. Taču praksē šādas informācijas iegūšana ir ļoti apgrūtināta. „Latio” iesaka, ko ieteicams izvērtēt, kādus aspektus ņemt vērā, izvēloties mājokli un salīdzinot īpašumus dažādos objektos.

“Pēdējos gados dzīvokļu pircēji mājas tehniskajam stāvoklim pievērš arvien lielāku uzmanību, īpaši, ja plānota dzīvokļa iegāde vecākos sērijveida namos. Līdzās cenai un īpašuma atrašanās vietai tehniskais stāvoklis ir kļuvis par vienu no nozīmīgākajiem pircēja lēmumu ietekmējošajiem faktoriem. Sevišķi aktuāls tas ir pēc pagājušajā nedēļā notikušā negadījuma, kad Rīgā, Mežciemā, piecstāvu sērijveida daudzdzīvokļu ēkā iebruka jumta pārseguma betona plāksne,” skaidro “Latio” Mājokļu tirdzniecības nodaļas vadītāja Vija Gailīte.

Lai gan pircēju vēlme iepazīties ar ēkas stāvokli un citiem tehniskiem jautājumiem ir liela, ne vienmēr viņi zina, kur un kāda informācija ir meklējama, kā to saņemt, kādām niansēm būtu jāpievērš uzmanība. Šādos gadījumos ieteikumus var sniegt arī nekustamā īpašuma aģents, uzsver speciāliste.

Iepazīstoties ar daudzdzīvokļu ēkas vai savrupmājas tehnisko stāvokli, “Latio” iesaka veikt vienkāršu ēkas vizuālo apskati un pievērst uzmanību ārsienām, pārliecinoties, vai tajās nav plaisu, ēkas pagrabam, novērtējot tā stāvokli un noskaidrojot, vai tas nemēdz applūst. Arī ēkas iekšpusē jāpārliecinās par plaisām, kāpņu telpas stāvokli. Ļoti ieteicams noskaidrot, kāds ir jumta stāvoklis, kad un kādi ēkas remonta vai renovācijas darbi veikti, kāda ir to kvalitāte. Jānoskaidro, kādā stāvoklī ir ēkas iekšējās inženierkomunikācijas, vai ir veikta to uzlabošana. Noderīga būs arī informācija par ēkā un dzīvokļos notikušajām pārbūvēm. Noteikti būtu jāpārbauda dzīvokļa atbilstība plānojumam, pārbūvju gadījumā pieprasot saskaņoto projektu.

Daļēji par ēkas stāvokli var pārliecināties, to novērtējot vizuāli, tomēr pilnīgāku priekšstatu sniegs iepazīšanās ar dzīvojamās ēkas apsekošanas dokumentiem, kurus jāpieprasa no īpašuma pārvaldnieka. Lai nodrošinātu dzīvojamās mājas pienācīgu uzturēšanu un nepieļautu apdraudējuma iestāšanos, “Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likums” nosaka pienākumu veikt regulāru ēkas, tajā esošo iekārtu un inženierkomunikāciju apsekošanu, tādēļ apsekošanas akti mājokļa pircējam palīdzēs iegūt pietiekami detalizētu informāciju par ēkas pašreizējo stāvokli.

Piemēram, nekustamā īpašuma pārvaldīšanas uzņēmuma “Latio namsaimnieks” pārvaldāmajās mājās katru gadu tiek sagatavots namīpašuma pārvaldīšanas plāns, kurā ir fiksēti visi mājas defekti, iedzīvotāju sūdzības saistībā ar tiem, paveiktie un plānotie remontdarbi, iedzīvotājiem piedāvātie risinājumi, norēķinu stāvoklis un tamlīdzīga informācija, kas ļauj iegūt pilnvērtīgu priekšstatu par namīpašumu kopumā, ne tikai par atsevišķu dzīvokli. Šajos dokumentos ir jābūt fiksētiem mājas pamatdefektiem, taču bieži vien dzīvokļu īpašnieki nepieņem vai kavējas pieņemt lēmumu, kas uzdotu pārvaldniekam šos defektus novērst un nodrošināt darbu finansējumu, skaidro “Latio namsaimnieka” valdes priekšsēdētājs Aivars Gontarevs.

Ja daudzdzīvokļu ēkā ir izveidota dzīvokļu īpašnieku biedrība vai ir iecelti pilnvarotie, ieteicams tikties ar mājas vecāko un noskaidrot, kāds ir ēkas stāvoklis, kādi tā uzlabošanas darbi veikti un plānoti, vai iepriekš dzīvokļos nav bijuši nelegālas pārbūves gadījumi. Kopumā dzīvokļu īpašnieku biedrības izveide vai iecelti pilnvarotie ir pozitīvs signāls – tas nozīmē, ka dzīvokļu īpašnieki ir spēruši vienu no soļiem, kas var nodrošināt ēkas kvalitatīvāku apsaimniekošanu, uzsver V.Gailīte.

Savukārt kā līdzeklis, kas ēkas bojājumu gadījumā ļautu izvairīties no papildu izdevumiem, var kalpot visas ēkas apdrošināšana. Tā sedz ne vien dzīvokļiem radītos zaudējumus, bet attiecas arī uz tādiem ēkas elementiem kā jumts, pagrabs, kāpnes, ūdensvads, lifts, norāda speciāliste.

Jauno projektu īpatsvars tikai 27,04 %

05.08.2014

Atkritumu apsaimniekotājs: Deklarēto personu skaits var neatbilst dzīvoklī dzīvojošo skaitam

06.08.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

2

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

3

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

4

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi ekskluzīva privātmāja pašā ezera krastā

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks

alt

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts