Mājokļu atbalsta programmu cer atvērt septembrī

Saskaņā ar optimistiskām prognozēm mājokļu atbalsta programma jaunajām ģimenēm varētu sākt darboties septembrī, intervijā aģentūrai LETA sacīja VAS "Latvijas attīstības finanšu institūcija "Altum"" Programmu attīstības departamenta vadītājs Juris Cebulis.

Pēc viņa teiktā, iedzīvotāji jau zvana un interesējas par iespēju saņemt valsts galvojumu hipotekārajam kredītam, tomēr patlaban vēl nav zināms, kuras bankas iesaistīties šajā programmā. Lai programma varētu darboties, "Altum" ir jānoslēdz sadarbības līgumi ar komercbankām.

Cebulis pauda cerību, ka lielākās bankas iesaistīties galvojumu programmā. Galvojums palīdzēs tām ģimenēm ar bērniem, kam ir grūtības sakrāt līdzekļus pirmajai iemaksai par kāroto īpašumu. Pilnīgi bez uzkrājuma gan nevarēs iztikt - ģimenei jāspēj sakrāt 10% pirmās iemaksas veikšanai, bet galvojums būs atspaids gadījumos, kad bankas prasa līdzmaksājumu virs 10% no pirkuma vērtības.

Saskaņā ar optimistiskām aplēsēm programma varētu sākt darboties septembrī. Patlaban "Altum" ir aizsūtījis sadarbības līguma piedāvājumu Komercbanku asociācijai, kas koordinē programmu. Tuvākajā laikā tiks sāktas divpusējās sarunas ar bankām.

"Altum" Programmu attīstības departamenta vadītāja ieskatā optimāli būtu, ja visas lielās bankas piekristu iesaistīties programmā. "Ja aizņēmējam jau ir sadarbība ar savu banku, tad viņam ir labāk, ja viņš var saņemt aizdevumu savā bankā, ja nav jāmaina banka," teica "Altum" pārstāvis.

Uz galvojumu varēs pretendēt tikai ģimenes ar bērniem. Lai ģimene saņemtu kredītu, pamatā būs bankas noteiktie kritēriji kredīta saņemšanai, informēja Cebulis. Pašā "Altum" programmā nosacījumu nav daudz, piemēram, ir jāiesniedz noteikts dokumentu skaits, aizdevumu nevar saņemt cita agrāk ņemta aizdevuma pārkreditēšanai. No šīs atbalsta programmas ir izslēgti tie, kas jau ir saņēmuši atbalstu dzīvojamās telpas iegādei galvojuma veidā 2006.gadā līdzīgi īstenotajā programmā. Šie gadījumi minēti Ministru kabineta noteikumos. Pārējie būs bankas noteiktie kritēriji kredīta saņemšanai, piemēram, banka pārbauda iedzīvotāja maksātspēju, aizņēmējam ir jābūt pietiekamiem ieņēmumiem, ko viņš var pamatot ar dokumentiem, un līdzīgi. "Altum" prasība ir, ka bankām jāvadās pēc to standarta prakses un aizdevumiem, kas saņems galvojumu, jābūt tādai pašai risku vadībai kā bankas standarta izsniegtajiem aizdevumiem.

Skaidrojot galvojuma saņemšanas kārtību, Cebulis informēja, ka darbības norisināsies starp "Altum" un komercbanku. Kad banka būs piešķīrusi aizdevumu, banka pieprasīs "Altum" galvojumu. "Altum" pienākums ir to izskatīt piecu darba dienu laikā un pēc tam divu dienu laikā nosūtīt atbildi. Tātad "Altum" nedēļas laikā sniegs atbildi, un banka varēs pārliecināties, ka "Altum" sniedz galvojumu. Tad banka varēs noslēgt līgumu ar aizņēmēju. Kad līgums ar aizņēmēju būs noslēgts, banka kopiju nosūtīs "Altum", un tad "Altum" izsniegs reālo galvojumu, kas notiks vienas vai divu dienu laikā.

Galvojuma maksimālā summa ir atkarīga no bērnu skaita ģimenē. Ja ģimenē ir viens nepilngadīgs bērns, tad galvojums ir 10%, bet ne vairāk kā 10 000 eiro. Ja ģimenē aug divi nepilngadīgi bērni, tad maksimālais galvojuma apmērs ir līdz 15 000 eiro. Ja ģimenē ir trīs un vairāk bērnu, tad galvojums ir 20%, bet ne vairāk kā 20 000 eiro.

Pašlaik galvojuma programmā paredzēti 332 678 eiro. Šī summa ļauj uzņemties galvojumu saistības 1,33 miljonu eiro apmērā. Ja pieņem, ka vidējais galvojums būs 6000 eiro, tad "Altum" varēs sniegt 220 galvojumus. Ja vidējais galvojuma apmērs būs lielāks, tad izsniegto galvojumu skaits būs mazāks. Ja vidējais galvojumu apmērs būs 10 000 eiro, tad varēs sniegt 140 galvojumus, prognozēja "Altum" pārstāvis.

Tomēr Ministru kabinets ir minējis, ka varēs papildināt finansējumu mājokļu galvojumu programmā tad, kad sāks darboties fonds, kurā iemaksā līdzekļus no termiņuzturēšanās atļaujām, atzīmēja Cebulis.

Visa intervija ar Cebuli lasāma biznesa portāla "Nozare.lv" sadaļā "Viedokļi, intervijas" un aģentūras LETA sadaļā "LETA plus".

Nekustamā īpašuma iznomātājiem nepieciešams reģistrēties VID pievienotās vērtības nodokļa maksātāju reģistrā

15.08.2014

Būvniecībā rosina ieviest citu minimālo algu

18.08.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

2

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

3

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

4

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

5

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

6

Uzņēmēju pieprasījums pēc pūļa finansējuma Latvijā strauji pieaug

City24 redaktora izvēle

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē