Komercbankas atzinīgi vērtē valsts galvojuma programmu ģimenēm ar bērniem

Komercbankas atzinīgi vērtē valsts galvojuma programmu ģimenēm ar bērniem, tomēr patlaban vēl nav zināms, kuras bankas iesaistīties šīs programmas īstenošanā.

Programmā plāno iesaistīties "Nordea" banka. Tās Kredītu departamenta vadītājs Latvijā Rasmuss Pētersons prognozē, ka atbalsta programma interesi par mājokļu kredītiem būtiski nepalielinās, jo pieejamais atbalsta finansējums ir salīdzinoši neliels un ģimeņu daudzums, kas kvalificēsies galvojumam, tomēr būs limitēts. Neraugoties uz to, "Nordea" plāno iesaistīties atbalsta programmā un jau norit darbs pie iekšējo procesu izvērtēšanas, lai sagatavotos pēc iespējas ērtai un vienkāršai pieteikšanās kārtībai.

"Tieši ģimenēm ar bērniem līdz šim bijis visgrūtāk sakrāt līdzekļus, lai iegādātos nekustamo īpašumu, tādēļ pieejamo atbalstu varam uzskatīt par ļoti nozīmīgu un programmu vērtējam pozitīvi. Nākotnē, iespējams, būtu vērts apsvērt arī programmas paplašināšanu, iekļaujot tajā arī jaunās ģimenes, kuras vēl tikai plāno ģimenes pieaugumu," rosina "Nordea" bankas pārstāvis.

Bankas "Citadele" Privātpersonu kreditēšanas daļas vadītāja un Latvijas Komercbanku asociācijas Hipotekārās komitejas vadītāja Baiba Tētiņa informē, ka patlaban norit pārrunas ar VAS "Latvijas attīstības finanšu institūcija "Altum"" par atbalsta programmas nosacījumiem. Viņa prognozē, ka septembrī būs zināms, kuras bankas izsniegs kredītus ar valsts galvojumu, un vai banka "Citadele" būs viena no bankām.

"Valsts galvojumu programma hipotekārajiem kredītiem, kas paredzēta ģimenēm ar bērniem, būs nozīmīgs atbalsts, jo īres cenas mājokļiem kāpj, tāpēc ģimenēm uzkrājumu veidošana kļūst arvien sarežģītāka. Valsts galvojums mājokļa iegādei vai būvniecībai ir būtisks atspaids, lai par to pašu ikmēneša maksājumu, ko ģimene maksā par īri, varētu iegādāties savu mājokli," vērtē bankas "Citadele" pārstāve.

"Swedbank" Privātpersonu komunikācijas virziena vadītāja Lolita Stašāne informē, ka kopumā bankas eksperti iniciatīvu izveidot valsts galvojuma programmu ģimenēm ar bērniem vērtē ļoti pozitīvi, jo tieši pirmās iemaksas trūkums ir šķērslis, lai ģimenes ar bērniem varētu atļauties iegādāties savu mājokli. Bankas eksperti ir pārliecināti, ka arī "Swedbank" klientiem būtu interese par šo programmu. Ir ļoti svarīgi, lai process programmas īstenošanai būtu pēc iespējas vienkāršāks visām programmā iesaistītajām pusēm un bez liekas birokrātijas, uzsver bankas pārstāve.

Arī "SEB bankas" prezidents Ainārs Ozols uzskata, ka ir svarīgi veidot mērķtiecīgu valsts politiku, kas vērsta uz atbalstu jaunajām ģimenēm, un valsts atbalsta programma mājokļa iegādei ģimenēm ir apsveicams solis šajā virzienā. "Esam gatavi iesaistīties un sniegt atbalstu arī no savas puses, jo, mūsuprāt, nepieciešams motivēt jaunās ģimenes dzīvot un strādāt Latvijā," apliecina Ozols.

Vienlaikus viņš vērš uzmanību, ka tikpat svarīgi ir nepieļaut tādas izmaiņas, kas mājokļu iegādi jaunajām ģimenēm apgrūtinātu vai pat padarītu neiespējamu, kā tas iespējams ar Saeimā apspriesto "nolikto atslēgu" principa ieviešanu. Patlaban galvenais šķērslis jaunajām ģimenēm, lai iegādātos mājokli, ir nevis nepietiekams ienākumu līmenis, bet nepietiekami uzkrājumi pirmās iemaksas segšanai. Valsts atbalsta programma, ja tai tiks piešķirts pietiekams finansējums, palīdzēs šo problēmu risināt. Taču tai nebūs jēgas, ja vienlaicīgi tiks būtiski mainīts līdzsvars mājokļu kreditēšanā. Ieviešot "nolikto atslēgu" principu, pirmo iemaksu apjoms var pieaugt līdz 50% no mājokļa vērtības, kas savukārt nozīmē, ka jaunajai ģimenei ar vidējiem ienākumiem būs nepieciešami pat 12-14 gadi, lai sakrātu līdzekļus pirmajai iemaksai par savu mājokli, brīdina "SEB bankas" prezidents.

Kā ziņots, augusta sākumā valdība apstiprināja kārtību, kā tiks īstenota valsts galvojuma programma, lai atvieglotu ģimenēm ar bērniem iespēju nodrošināt pirmo iemaksu kredītam mājokļa iegādei vai būvniecībai. Pašlaik galvojuma programmā paredzēti 332 678 eiro. Šī summa ļauj uzņemties galvojumu saistības 1,33 miljonu eiro apmērā. Ja pieņem, ka vidējais galvojums būs 6000 eiro, tad "Altum" varēs sniegt 220 galvojumus.

Galvojuma maksimālā summa ir atkarīga no bērnu skaita ģimenē. Ja ģimenē ir viens nepilngadīgs bērns, tad galvojums ir 10%, bet ne vairāk kā 10 000 eiro. Ja ģimenē aug divi nepilngadīgi bērni, tad maksimālais galvojuma apmērs ir līdz 15 000 eiro. Ja ģimenē ir trīs un vairāk bērnu, tad galvojums ir 20%, bet ne vairāk kā 20 000 eiro.

Patlaban "Altum" ir aizsūtījis sadarbības līguma piedāvājumu Komercbanku asociācijai, kas koordinē programmu. "Altum" Programmu attīstības departamenta vadītājs Juris Cebulis intervijā aģentūrai LETA pauda cerību, ka lielākās bankas iesaistīties galvojumu programmā. Saskaņā ar optimistiskām prognozēm mājokļu atbalsta programma jaunajām ģimenēm varētu sākt darboties septembrī.

Būvniecībā rosina ieviest citu minimālo algu

18.08.2014

TOP10 lielākie nekustamo īpašumu darījumi laika posmā 11.08.2014 -17.08.2014

18.08.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

3

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

4

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

5

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

6

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

City24 redaktora izvēle

alt

Eksperta viedoklis: Kas notiek Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgū?

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu