Kā atšķirt nekustamo īpašumu cenu no tirgus vērtības?

Raksturojot nekustamos īpašumus, nozares speciālistu leksikā dzirdami tādi juridiskie termini, kuru nozīme pārējām darījumos iesaistītajām pusēm reizēm nav saprotama. "Ja īpašuma pircējs un pārdevējs skaidri apzinās, kas ir "cena", tādi termini kā "tirgus vērtība" vai "kadastrālā vērtība" puses dažkārt mulsina," skaidro ARCO REAL ESTATE 3. vērtēšanas nodaļas vadītāja Inga Ermale.

Nekustamo īpašumu vērtētāja uzsver, ka cilvēki, uzsākot rīkoties attiecībā uz nekustamo īpašumu pārdošanu vai tā iegādi, arvien biežāk izrāda interesi par darījuma niansēm, kas skaidri norāda uz to, ka darījumā iesaistītās puses vēlas izprast darījuma finansiālo aspektu un kontrolēt tā atbilstību normatīvo aktu prasībām. Tāpat I. Ermale piebilst, ka ARCO REAL ESTATE vērtētāji savā ikdienas darbā klientiem labprāt skaidro minēto jēdzienu atšķirības, un rosina cilvēkiem nebīties vaicāt visu, kas nav skaidrs.

Lai veicinātu izpratni par nekustamo īpašuma vērtību raksturojošiem jēdzieniem, ARCO REAL ESTATE sertificēta vērtētāja Inga Ermale sniedz atbildes uz visbiežāk uzdotajiem jautajumiem.

Kas ir nekustamo īpašumu kadastrālā vērtība?

Kadastrālā vērtība ir zemes un būvju vērtība, kas tiek aprēķināta pēc starptautiski atzītiem, vienotiem un valdības apstiprinātiem kritērijiem visā valstī, ņemot vērā īpašuma atrašanās vietu, reģistrētos datus par īpašuma kvalitatīvo stāvokli, izmantošanas veidu, platību, apgrūtinājumus un citus kritērijus.

Kā aprēķina kadastrālo vērtību?

Kadastrālo vērtību ikvienam īpašumam Valsts zemes dienests aprēķina automatizēti, pamatojoties uz Kadastra informācijas sistēmā fiksētajām ziņām, kas reģistrētas pēc īpašnieka ierosinājuma, tai skaitā, kadastrālās uzmērīšanas datiem vai informācijas, ko sniegušas pašvaldības. Aprēķināšanā tiek izmantota zemes vai būves platības vienības bāzes vērtība (nosacītā standartcena) konkrētā atrašanās vietā katram īpašuma veidam pēc tā izmantošanas mērķa. Šai vērtībai tiek piemērota virkne vērtību samazinošo koeficientu, kā rezultātā tiek iegūta kadastrālā vērtība.

Vai īpašuma tirgus vērtība atšķiras no kadastrālās vērtības?

Kadastrālās vērtības aprēķināšanas modeļi jeb formulas ir veidotas, lai katra īpašuma kadastrālā vērtība maksimāli tuvinātos tā tirgus vērtībai, nevērtējot katru īpašumu individuāli. Īpašuma iespējamās tirgus cenas nosaka sertificēti īpašuma vērtētāji, taču šie vērtējumi nevar būt par pamatu kadastrālās vērtības maiņai, jo tajos nereti pielieto individuālus kritērijus, piemēram, apkārtnes ainavu, kas netiek ņemta vērā, nosakot kadastrālo vērtību. Tāpat kā individuālajā vērtēšanā, arī kadastrālās vērtības aprēķināšanā, nosakot bāzes vērtības, tiek ņemti vērā nekustamo īpašumu tirgus darījumu dati.

Kāpēc nepieciešama kadastrālā vērtība?

Kadastrālā vērtība ir pamats nekustamā īpašuma nodokļa, dažādu nodevu (mantojumu vai dāvinājumu formēšanas situācijās) vai zemes nomas maksas aprēķināšanai, to izmanto gan pašvaldības, gan dažādas valsts iestādes, gan arī zemes un būvju īpašnieki savstarpējos darījumos vai strīdus situācijās.

Kas ir nekustamā īpašuma tirgus vērtība?

Tirgus vērtība ir aprēķināta summa, par kādu vērtēšanas datumā īpašumam būtu jāpāriet no viena īpašnieka pie otra savstarpēji nesaistītu pušu darījumā starp labprātīgu pārdevēju un labprātīgu pircēju pēc atbilstoša piedāvājuma, katrai no pusēm rīkojoties kompetenti, ar aprēķinu un bez piespiešanas.

Kas veic nekustamo īpašumu tirgus vērtības noteikšanu?

Tirgus vērtību nosaka Latvijas Īpašumu vērtēšanas asociācijas biedri - sertificēti vērtētāji. 

Kas ir nekustamo īpašumu pirkuma jeb darījuma summa?

Darījuma summa ir faktiski notikuša pirkuma naudas izteiksme, par kādu nekustamais īpašums tiek nopirkts/ pārdots. Darījuma summu īpašumtiesību nostiprināšanas brīdī ieraksta veidā fiksē zemesgrāmatā. Tāpat pēc pirkuma summas nosaka valsts nodevas apmēru (plašāk par valsts nodevu: http://bit.ly/valsts_nodeva).

Kas ir nekustamā īpašuma cena?

Nekustamā īpašuma cena ir subjektīvi noteikta naudas summa, par kādu pārdevējs vēlas pārdot sev piederošu īpašumu. Pārdevējam un pircējam savstarpēji vienojoties, nekustamā īpašuma cena var tikt mainīta.

Pārdošanā nonākuši dzīvokļi, kas atrodas pašā Vecrīgas sirdī

25.08.2014

alt

"Latvijas Krājbankas" administrators rīkos atkārtotas dažādu nekustamo īpašumu izsoles

27.08.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

2

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas

3

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

4

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

5

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

6

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

City24 redaktora izvēle

alt

Arī dzīvoklis var kalpot par vietu, kur nodoties pirts priekiem

alt

Pārdošanā nonākusi ekskluzīva privātmāja pašā ezera krastā

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks