Izmeklē iespējamu PVN izkrāpšanu, ceļot Šlesera māju

Valsts ieņēmumu dienesta Finanšu policija šobrīd izmeklē kriminālprocesu, kas sākts par iespējamu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) izkrāpšanu, ceļot uzņēmēja un politiķa Aināra Šlesera ("Vienoti Latvijai") māju, ziņo Latvijas televīzijas raidījums "de facto".

Šī lieta izdalīta no Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklētās tā dēvētās oligarhu lietas, pastāvot aizdomām, ka, ceļot Šlesera māju, iespējams, no valsts izkrāpti vismaz 200 000 eiro.

2011.gada 20.maijā KNAB sāka vienu no savām skaļākajām izmeklēšanām – tā dēvēto oligarhu lietu, kuras ietvaros īsā laika posmā veica kratīšanas 26 uzņēmumos. Daļa no kratīšanām bija saistīta ar ietekmīgajiem, par oligarhiem sauktajiem politiķiem Aivaru Lembergu, Andri Šķēli un Šleseru. Izmeklētāji gribēja veikt kratīšanu arī Šlesera dzīvesvietā, bet tam bija nepieciešama parlamenta atļauja, jo viņš tobrīd bija Saeimas deputāts. Tautas kalpi savu kolēģi izmeklētājiem gan neizdeva – par kratīšanas atļaušanu nobalsoja tikai 35 no 100 deputātiem –, bet divas dienas vēlāk Valdis Zatlers ierosināja referendumu par Saeimas atlaišanu.

Kopš tā laika tā dēvētajā oligarhu lietā strauji pavērsieni nenotika un tā pamazām attālinājās no publiskās dienaskārtības. Trīs gadu laikā kopš izmeklēšanas sākšanas, tās ietvaros nevienai personai tā arī nav piemērots aizdomās turētā statuss. Tas gan nenozīmē, ka izmeklēšana būtu apstājusies vai izbeigta. KNAB uzsver, ka process ir ļoti apjomīgs - lietā tiek pētīts laika periods no 2004. līdz 2011.gadam - turklāt joprojām jāgaida atbildes no ārvalstīm uz vairākiem tiesiskās palīdzības lūgumiem.

Šā gada pavasarī oligarhu lietā gan noticis kāds pavērsiens - izdalīts atsevišķs kriminālprocess, kas nonācis Valsts ieņēmumu dienesta Finanšu policijas lietvedībā. Pēc Finanšu policijas sniegtajām ziņām - kriminālprocess ir ierosināts par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un PVN izkrāpšanu lielā apmērā un organizētā grupā. Par šādiem nodarījumiem draud līdz pat desmit gadiem cietumā. "Uz doto brīdi nevienai personai nav aizdomās turamās personas statuss. Ir sākts kriminālprocess par noziedzīgu nodarījumu organizētā personu grupā, tātad šīs personas būs vismaz vairāk kā divas," saka VID Finanšu policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš.

Finanšu policija norāda, ka izmeklēšana attiecas uz laika posmu no 2007.gada pavasara līdz 2009.gada beigām, un valstij nodarītie zaudējumi nav mazāki par 150 000 latu jeb aptuveni 200 000 eiro.

Kaut likumsargi plašākus komentārus nesniedz, neoficiāli zināms, ka izmeklētāji analizē Šlesera ģimenes uzņēmumam SIA "Avadel" piederošās mājas celtniecību Jūrmalā. Pats politiķis apgalvo, ka par šādu izmeklēšanu viņam esot pirmā dzirdēšana. "Neviens nekad man neko tādu nav teicis," saka Šlesers.

Šleseram ir sava versija par kriminālprocesu. Gan zeme, kur notiek celtniecība, gan uzņēmums "Avadel" pieder viņa ģimenes locekļiem. "Avadel" esot šī projekta ģenerāluzņēmējs, un tam esot noslēgts līgums, ka pēc celtniecības pabeigšanas ēkas tiks nodotas tiešā Šleseru īpašumā. Šo plānu iesaldējis strīds ar Jūrmalas aizsardzības biedrību par priežu izciršanu šajā īpašumā, jo biedrība tiesā panāca, ka celtniecība tiek apturēta. Politiķis noliedz, ka būtu pieļāvis kādas nelikumības.

"Tā kā tiesvedība ir apstādinājusi būvniecības procesu kopumā, tad nav iespējams nodot māju īpašumā, jo tā vēl līdz galam nav pabeigta. Un līdz ar to, protams, likums paredz to – ja uzņēmums veic investīcijas un tiek maksāts PVN, attiecīgi tad PVN var tikt atmaksāts. Bet tas ir saistīts tikai ar to, ka tiesa ir liegusi šodien pabeigt šo būvniecību," tāda ir Šlesera versija.

Izmeklētāji pauž pārliecību, ka nelikumības tiks pierādītas. “Esmu pārliecināts, ka nodosim šo kriminālprocesu arī kriminālvajāšanas sākšanai. Tur vēl daudz darāmā,” saka Podiņš.

Konkrētus rezultātus tik drīz gan gaidīt vēl nevaram – likumsargi atzīst, ka lieta ir gana sarežģīta, tādēļ ātrākais, kas izmeklēšana varētu noslēgties, ir pusotru gadu pēc tās sākšanas – tātad nākamgad ap šo pašu laiku.

AS „Reverta” aicina uz atvērto durvju dienu privātmāju ciematā „Pasakas”

28.08.2014

alt

Rīgā 14 privātajiem bērnudārziem nāksies apturēt darbību nepiemērotu telpu dēļ

01.09.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

2

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

3

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

4

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

5

Uzņēmēju pieprasījums pēc pūļa finansējuma Latvijā strauji pieaug

6

Valsts kontrole: Latvijā jāmazina administratīvais slogs privātmāju būvniecībai

City24 redaktora izvēle

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

alt

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām