Bičevskis: Hipotekārās kreditēšanas attīstību kavē neskaidrības ar nodokļu politiku un populistiskas iniciatīvas

Galvenie iemesli, kas kavē hipotekārās kreditēšanas attīstību Latvijā, ir nepārtraukti mainīgs nodokļu režīms un populistiskas iniciatīvas, kas apdraud hipotekāro kreditēšanu, konferencē "Kā attīstīsies nekustamā īpašuma tirgus Latvijā?" sacīja Latvijas Komercbanku asociācijas vadītājs Mārtiņš Bičevskis.

Asociācijas vadītājs norādīja, ka valstī nav skaidras nodokļu politikas trīs līdz piecu gadu termiņam, piemēram, nekustamā īpašuma nodoklis mainās gandrīz katru gadu, arī darbaspēka nodokļu jomā nav skaidri saprotamas valsts politikas.

"Hipotekāro kreditēšanu apdraud arī dažādas populistiskas iniciatīvas, piemēram, ierosinājumi ieviest "nolikto atslēgu" principu, noteikt komunālo parādu prioritāti pār hipotēku, fizisko personu maksātnespējas process," skaidroja Bičevskis.

Būtisks traucēklis hipotekārās kreditēšanas attīstībai ir arī nenoregulētais apsaimniekotāju statuss, kas neļauj saprast to lomu naudas plūsmā starp iedzīvotājiem un komunālo pakalpojumu sniedzējiem un neļauj paļauties uz naudas plūsmu no iedzīvotājiem.

Tāpat būtisks faktors ir arī enerģijas cenu pieaugums un ar to saistītie riski, piebilda Bičevskis.

Būtiski kavējošie faktori ir arī lielais banku uzkrātais nelikvīdo īpašumu apjoms, tas, ka praksē nav iespējama parāda piedziņa pret kustamo mantu, to var realizēt tikai pret nekustamo īpašumu.

Asociācijas vadītājs kā traucējošu faktoru minēja arī nesakārtoto, pamatā ēnu ekonomikā pastāvošo īres tirgu.

Latvijas Komercbanku asociācija uzskata, ka politikas veidotājiem būtu jāizveido speciāls vienkāršs un motivējošs nodokļu režīms īres tirgum, lai veicinātu tā iziešanu no ēnu ekonomikas zonas.

Tāpat būtu nepieciešams izveidot sabalansētu, bet uzticamu kreditoru interešu aizsardzības sistēmu – tam būtu nepieciešams sakārtot maksātnespējas regulējumu, jāievieš īres tiesību publiska reģistrēšana. Tāpat ir neieciešama apsaimniekošanas jautājumu sakārtošana un skaidra apsaimniekotāju statusa noteikšana, piebilda Bičevskis.

Pēc eiro ieviešanas varētu attīstīties nekustamo īpašumu eksporta tirgus; vietējā tirgū gaidāms ilūziju sabrukums un depresija

05.04.2013

Dzīvokļu tirgus varētu atdzīvoties pēc diviem gadiem

08.04.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

3

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

4

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

5

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

6

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

City24 redaktora izvēle

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā