Dzīvokļu tirgus varētu atdzīvoties pēc diviem gadiem

Jauno dzīvokļu tirgus varētu atdzīvoties aptuveni pēc diviem gadiem, un tas varētu notikt, pateicoties kopējam ekonomiskās aktivitātes kāpumam, konferencē "Kā attīstīsies nekustamā īpašuma tirgus Latvijā?" sacīja būvfirmas SIA "Merks" valdes priekšsēdētājs Oskars Ozoliņš.

"Patlaban tirgū notiek muļļāšanās uz vietas – jaunu dzīvokļu būvniecība nenotiek, darījumu skaits gan gada laikā ir audzis par 20%, bet tas notiek, pateicoties nerezidentiem un banku atsavinātajiem īpašumiem," norādīja Ozoliņš.

Patlaban lielākie tirgus spēlētāji ir banku nekustamo īpašumu meitasuzņēmumi, bet pārējie tirgus dalībnieki ir nelieli un kopējo tirgu pat nepārredz, sacīja Ozoliņš.

Viņš piebilda, ka negatīvi jauno dzīvokļu tirgu ietekmē arī neeksistējošā hipotekārā kreditēšana – izsniegto hipotekāro kredītu apjoms ir ap 120 miljoniem latu, un tas ir salīdzināms ar nebanku kreditētāju izsniegto kredītu apjomu.

SIA "Dzintara priedes" valdes priekšsēdētājs Māris Alberts konferencē uzsvēra, ka patlaban eksistē trīs tirgus grupas. Pirmā ir eksporta tirgus, kurā pircēji ir nerezidenti, otrā – banku atsavinātie īpašumi un trešā – tirgus, kura nav, jeb visi pārējie dzīvokļi.

"Ja nebūtu nerezidentu, dzīvojamo platību tirgū gandrīz nekas nenotiktu," piebilda Alberts.

SIA "YIT Celtniecība" valdes priekšsēdētājs Andris Božē norāda, ka patlaban projektu attīstītājam skaidri jāzina – kas un kam tiek būvēts, un tad šādus dzīvokļus var viegli pārdot.

"Mēs būvējam un pārdodam dzīvokļus ar apdari un iebūvētām virtuvēm, jo tie ir piemēroti gan jaunām ģimenēm, kuras spēj paņemt kredītu, kā arī investoriem, kuri ir ieinteresēti iegādāto dzīvokli izīrēt. Šie dzīvokļi ir gatavs produkts gan dzīvošanai, gan izīrēšanai," sacīja Božē.

Savukārt "Swedbank" grupas nekustamā īpašuma uzņēmuma "Ektornet Management Latvia" valdes priekšsēdētājs Andris Kovaļčuks norādīja, ka ar banku atsavinātajiem dzīvokļiem tirgus dalībniekiem tuvākajā laikā būs jārēķinās, jo šos dzīvokļus nevar izraut no ekonomikas un tie ir jārealizē.

Viņš piekrīt tam, ka patlaban galvenie spēlētāji nekustamo īpašumu tirgū ir nerezidenti, jo saskaņā ar statistiku pēdējo septiņu mēnešu laikā pēc darījumu apjoma naudas izteiksmē tikai divos mēnešos vietējie pircēji pārspēja nerezidentus.

"Ja vietējo pircēju nekustamā īpašuma darījumos tērētā summa pēdējo septiņu mēnešu laikā nav mainījusies, tad nerezidentu tērētā summa ir dubultojusies," sacīja Kovaļčuks.

Viņš piebilda, ka patlaban bankas vairs nav galvenais finanšu avots nekustamā īpašuma tirgū – ja pērn hipotekārie kredīti izsniegti 120 miljonu latu apmērā, tad darījumi tirgū ir veikti viena miljarda latu apmērā.

Bičevskis: Hipotekārās kreditēšanas attīstību kavē neskaidrības ar nodokļu politiku un populistiskas iniciatīvas

08.04.2013

PMLP: Jādiferencē uzturēšanās atļauju iegūšanai nepieciešamās īpašuma iegādes summas

08.04.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

3

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

4

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

5

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

6

Atjaunotajā Lāčplēša ielas 13 namā pārdoti jau 30% dzīvokļu

City24 redaktora izvēle

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā