Dzīvokļu tirgus varētu atdzīvoties pēc diviem gadiem

Jauno dzīvokļu tirgus varētu atdzīvoties aptuveni pēc diviem gadiem, un tas varētu notikt, pateicoties kopējam ekonomiskās aktivitātes kāpumam, konferencē "Kā attīstīsies nekustamā īpašuma tirgus Latvijā?" sacīja būvfirmas SIA "Merks" valdes priekšsēdētājs Oskars Ozoliņš.

"Patlaban tirgū notiek muļļāšanās uz vietas – jaunu dzīvokļu būvniecība nenotiek, darījumu skaits gan gada laikā ir audzis par 20%, bet tas notiek, pateicoties nerezidentiem un banku atsavinātajiem īpašumiem," norādīja Ozoliņš.

Patlaban lielākie tirgus spēlētāji ir banku nekustamo īpašumu meitasuzņēmumi, bet pārējie tirgus dalībnieki ir nelieli un kopējo tirgu pat nepārredz, sacīja Ozoliņš.

Viņš piebilda, ka negatīvi jauno dzīvokļu tirgu ietekmē arī neeksistējošā hipotekārā kreditēšana – izsniegto hipotekāro kredītu apjoms ir ap 120 miljoniem latu, un tas ir salīdzināms ar nebanku kreditētāju izsniegto kredītu apjomu.

SIA "Dzintara priedes" valdes priekšsēdētājs Māris Alberts konferencē uzsvēra, ka patlaban eksistē trīs tirgus grupas. Pirmā ir eksporta tirgus, kurā pircēji ir nerezidenti, otrā – banku atsavinātie īpašumi un trešā – tirgus, kura nav, jeb visi pārējie dzīvokļi.

"Ja nebūtu nerezidentu, dzīvojamo platību tirgū gandrīz nekas nenotiktu," piebilda Alberts.

SIA "YIT Celtniecība" valdes priekšsēdētājs Andris Božē norāda, ka patlaban projektu attīstītājam skaidri jāzina – kas un kam tiek būvēts, un tad šādus dzīvokļus var viegli pārdot.

"Mēs būvējam un pārdodam dzīvokļus ar apdari un iebūvētām virtuvēm, jo tie ir piemēroti gan jaunām ģimenēm, kuras spēj paņemt kredītu, kā arī investoriem, kuri ir ieinteresēti iegādāto dzīvokli izīrēt. Šie dzīvokļi ir gatavs produkts gan dzīvošanai, gan izīrēšanai," sacīja Božē.

Savukārt "Swedbank" grupas nekustamā īpašuma uzņēmuma "Ektornet Management Latvia" valdes priekšsēdētājs Andris Kovaļčuks norādīja, ka ar banku atsavinātajiem dzīvokļiem tirgus dalībniekiem tuvākajā laikā būs jārēķinās, jo šos dzīvokļus nevar izraut no ekonomikas un tie ir jārealizē.

Viņš piekrīt tam, ka patlaban galvenie spēlētāji nekustamo īpašumu tirgū ir nerezidenti, jo saskaņā ar statistiku pēdējo septiņu mēnešu laikā pēc darījumu apjoma naudas izteiksmē tikai divos mēnešos vietējie pircēji pārspēja nerezidentus.

"Ja vietējo pircēju nekustamā īpašuma darījumos tērētā summa pēdējo septiņu mēnešu laikā nav mainījusies, tad nerezidentu tērētā summa ir dubultojusies," sacīja Kovaļčuks.

Viņš piebilda, ka patlaban bankas vairs nav galvenais finanšu avots nekustamā īpašuma tirgū – ja pērn hipotekārie kredīti izsniegti 120 miljonu latu apmērā, tad darījumi tirgū ir veikti viena miljarda latu apmērā.

Bičevskis: Hipotekārās kreditēšanas attīstību kavē neskaidrības ar nodokļu politiku un populistiskas iniciatīvas

08.04.2013

PMLP: Jādiferencē uzturēšanās atļauju iegūšanai nepieciešamās īpašuma iegādes summas

08.04.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

2

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

3

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

4

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi ekskluzīva privātmāja pašā ezera krastā

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks

alt

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts