"Swedbank" Baltijas Mājokļu pieejamības indekss: Baltijas valstu galvaspilsētās vājinājusies mājokļu pieejamība

Mājokļu pieejamība vājinājusies visās trijās Baltijas valstu galvaspilsētās, rāda "Swedbank" Baltijas Mājokļu pieejamības indekss (MPI).

"Swedbank" MPI gadu ilgais pakāpeniskais kāpums Rīgā ir beidzies, uzrādot ļoti nelielu kritumu 2.ceturksnī. Tallinā mājokļu pieejamība nedaudz uzlabojusies ceturkšņa laikā, taču gada griezumā joprojām turpinās lejupslīde straujā dzīvokļu cenu kāpuma dēļ. Arī Viļņā līdz šim stabilo pieejamības rādītāju pasliktinājis spējš mājokļu cenu pieaugums.

MPI Rīgā 2.ceturksnī mazinājies pavisam nedaudz - līdz 157 no 158 gadu iepriekš. Indeksa vērtība 157 nozīmē, ka vidējās mājsaimniecības ienākumi bija par 57% augstāki, nekā tas ir nepieciešams, lai atļautos mājokļa kredītu un nenovirzītu tā apkalpošanai vairāk par 30% no ģimenes kopējiem ienākumiem. Nelielo kritumu veicināja procentu likmju kāpums par 10 bāzes punktiem (0,1 procentpunkts), kas daļēji skaidrojams ar nelielām trīs mēnešu EURIBOR svārstībām. Pieejamību uzlaboja vidējās neto algas kāpums, kas gada laikā bija straujāks nekā mājokļa cenu pieaugums. Vidējā alga gada griezumā auga par 7,9%, bet cenas kāpums saglabājies stabils 6,8% apmērā.

"Swedbank" ekonomists Andrejs Semjonovs skaidro, ka aktivitāte mājokļu tirgū 2.ceturksnī kopumā saglabājusies iepriekšējā gada līmenī. Vietējo iedzīvotāju aktivitāte pat ir nedaudz kritusies, bet audzis nerezidentu darījumu skaits, kas varētu būt skaidrojams ar grozījumiem Imigrācijas likumā, no 1.septembra līdz 250 000 eiro paaugstinot cenu slieksni nekustamajam īpašumam, par kura iegādi pircējs var saņemt termiņuzturēšanās atļauju. Likums Saeimā pieņemts maija sākumā, un nerezidenti izmantoja iespēju iegādāties īpašumus pirms sliekšņa paaugstināšanas. Sagaidāms, ka šī nerezidentu aktivitāte varētu pierimt rudenī. "Šķiet, ka tā veicināja mājokļu cenu kāpumu, izteikti jaunajos projektos mikrorajonos, vidējai cenai šajā segmentā pieaugot par 16,6%," pieļauj ekonomists.

Tallinā MPI 2.ceturksnī samazinājās līdz 149 no 165 gadu iepriekš. Pieejamības vājināšanos veicinājis spējais dzīvokļu cenu kāpums - par 16,3% gada laikā. Cenu pieaugums gan ir mazliet piebremzējies, jo krasi palielinājies gan jaunu, gan vecu dzīvokļu piedāvājums. Arī neto algas gada griezumā augušās lēnāk, par 4,5% salīdzinājumā ar 6,6% iepriekšējā ceturksnī.

Viļņā MPI joprojām bija zemākais Baltijas valstu galvaspilsētu vidū, 2.ceturksnī mazinoties līdz 118 strauja dzīvokļa cenu pieauguma dēļ (14,4% gada laikā). Pieprasījumu balstījis spējāks neto algas gada kāpums 4,7% apmērā un zemās procentu likmes: 2.ceturksnī gada griezumā tās pazeminājās par vienu bāzes punktu - līdz 2,58%.

Šogad 2.ceturksnī laika posms, kas mājsaimniecībai Rīgā nepieciešams, lai sakrātu līdzekļus pirmajai iemaksai, gada griezumā samazinājās par nedēļu un sasniedza 24,8 mēnešus. Tallinā un Viļņā tas pieauga aptuveni par trim mēnešiem un sasniedza attiecīgi 28,3 un 37,4 mēnešus.

Rīgā "standarta" mājsaimniecībai kredīta apkalpošanai šī gada 2.ceturksnī bija jāspēj novirzīt 179 eiro mēnesī, savukārt Tallinā un Viļņā - 280 un 231 eiro.

"Swedbank" Baltijas MPI publicē ik ceturksni. Indekss atspoguļo hipotētiskas mājsaimniecības spēju iegādāties "standarta" mājokli Baltijas valstu galvaspilsētās, bet neatspoguļo nekādu informāciju par dzīvokļu pārdošanas iespējām. Indekss ietver kredītu apkalpošanas izmaksas, bet neiekļauj mājokļa uzturēšanas izdevumus, piemēram, komunālos un nodokļu maksājumus.

Indeksa vērtība 100 nozīmē, ka mājsaimniecība novirza kredīta apkalpošanai tieši 30% no tās pēcnodokļu ienākumiem, lai iegādātos 55 kvadrātmetrus lielu dzīvokli. Indeksa aprēķināšanā tiek pieņemts, ka: mājokļa pirkšanai tiek ņemts hipotekārais kredīts ar 30 gadu termiņu; tiek maksāta vidējā tirgū pieejamā hipotekārā kredīta procentu likme; mājsaimniecības ikmēneša ienākumi ir līdzvērtīgi pusotrai vidējai neto mēnešalgai, ko saņem attiecīgajā galvaspilsētā; hipotekārā kredīta pirmā iemaksa ir 15%. Indeksa aprēķināšanas metodoloģija ir izmantojama, lai jebkura mājsaimniecība varētu salīdzināt savu situāciju un gūt priekšstatu, kāds ir tās personīgais mājokļu pieejamības indekss. Indekss ļauj mājsaimniecībai izprast savu relatīvo finanšu situāciju, bet nekalpo par pamatu bankas kredīta piešķiršanai.

Saliena ir izstrādājusi jaunu privātmāju konceptu „Ideālā māja”

08.09.2014

alt

Pieņemti visi nozīmīgākie normatīvie akti, lai 1.oktobrī stātos spēkā jaunais būvniecības regulējums

08.09.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

3

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

4

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

5

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

6

Eksperta viedoklis: Kas notiek Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgū?

City24 redaktora izvēle

alt

Eksperta viedoklis: Kas notiek Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgū?

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu