Pieņemti visi nozīmīgākie normatīvie akti, lai 1.oktobrī stātos spēkā jaunais būvniecības regulējums

Patlaban ir pieņemti visi galvenie normatīvie akti, lai šī gada 1.oktobrī stātos spēkā jaunais būvniecības regulējums. Atlikušie normatīvie akti ir jāpieņem līdz 2015.gada 1.jūlijam, preses konferencē sacīja ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP).

Patlaban jau ir pieņemti Vispārīgie būvnoteikumi, Ēku būvnoteikumi, Noteikumi par būvinspektoriem, Noteikumi par būvspeciālistu profesionālās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas un būvuzņēmēju civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas kārtību un minimālo atbildības limitu.

Kopumā ir pieņemti 15 būvnoteikumi no 18 un vēl nav pieņemti būvnoteikumi mākslīgo salu būvniecībai atklātā jūrā, ar radiāciju saistīto objektu būvnoteikumi un ceļu būvnoteikumi, pie kuriem Ekonomikas ministrija (EM) patlaban strādā kopā ar Satiksmes ministriju, sacīja EM Būvniecības un mājokļu politikas departamenta direktore Ilze Oša.

Viņa norādīja, ka kopumā ir 29 būvnormatīvi, kurus nosaka Ministru kabineta normatīvie akti. Daļa no tiem tiks kvalitatīvi pārstrādāti, lai atbilstu jaunajam būvniecības regulējumam, bet daļa nebūs jāpārstrādā, jo šī gada nogalē Latvijā sāksies vienoto Eiropas Savienības standartu ieviešana un tie aizstās daļu no būvnormatīviem.

2014.gada 1.oktobrī stāsies spēkā jaunais Būvniecības likums un vairāki tam pakārtotie Ministru kabineta noteikumi, kas būtiski maina līdzšinējo būvniecības kārtību, īpašu uzsvaru liekot uz būvdarbu organizēšanas procesu un iesaistīto pušu atbildību, vienlaicīgi samazinot birokrātisko procedūru skaitu.

Dombrovskis norādīja, ka īsumā jauno būvniecības regulējumu varētu raksturot ar trīs vārdiem - prognozējamība, atbildība un drošība. Būvniecības process kļūs prognozējamāks, mazinot administratīvo slogu, tajā tiks stingri noteikta būvniecības procesā iesaistīto atbildība, ieviešot arī visu procesā iesaistīto civiltiesikās atbildības apdrošināšanu. Būvniecības process kļūs arī drošāks, jo no 1.oktobra valstij atgriežas kontroles funkcija par nozīmīgākajiem objektiem, izveidojot Būvniecības kontroles biroju.

"Darbs pie jaunā būvniecības regulējuma ilga gandrīz desmit gadus. Tas pierāda ne vien to, ka jau sen bija skaidrs - izmaiņas būvniecības procesa reglamentācijā ir nepieciešamas, bet arī to, cik sarežģīti bija pieņemt jebkuru lēmumu šajā jomā, ņemot vērā lielo iesaistīto pušu skaitu," sacīja Dombrovskis.

Ministrs norādīja, ka būvniecības process kļūs saprotamāks un caurskatāmāks. Tas būs efektīvāks un prognozējamāks potenciālajiem investoriem un veicinās efektīvāku Eiropas Savienības fondu līdzekļu apguvi.

Būvniecības likuma mērķis ir radīt mūsdienīgu būvniecības procesa tiesisko regulējumu Latvijā, kas sekmēs kvalitatīvu un atbildīgu būvniecību Latvijā, sabiedrībai radot pārliecību par ēku drošumu un nekaitīgumu.

Jaunais būvniecības regulējums skaidri nosaka pienākumu un atbildību sadalījumu starp būvniecībā iesaistītajām pusēm, precīzi definē kontrolējošo institūciju pienākumus un atbildību būvniecības procesa uzraudzībā, kā arī dod iespēju iedzīvotajiem savlaicīgi iepazīties un iesaistīties sev tuvumā plānoto būvniecības projektu īstenošanā.

Atšķirībā no iepriekšējā būvniecības procesa jaunais regulējums paredz, ka būvatļauja tiek izsniegta, pamatojoties uz būvniecības ieceres iesniegumu un būvprojektu minimālā sastāvā pirms projektēšanas darbu uzsākšanas, tādējādi lēmuma par būvniecību apstrīdēšanu pārceļot uz būvniecības procesa stadijas pašu sākumu. Lēmuma pārcelšana uz būvniecības procesa sākumu, pasūtītājam palīdzēs novērst pārmērīgu zaudējumu risku.

Tāpat jaunais būvniecības process paredz būvvaldei pieņemt vienu lēmumu izsniegt būvatļauju līdzšinējo trīs lēmumu vietā (plānošanas un arhitektūras izdevuma izsniegšana, būvprojekta akcepts, būvatļaujas izdošana), līdz pasūtītājam ir tiesības uzsākt būvdarbus.

Jaunā kārtība paredz efektīvu mehānismu un instrumentus būvniecības pārkāpumu likvidēšanai, kā arī dod instrumentus ekspluatācijā nodotu būvju drošuma uzraudzībai.

Lai skaidrotu jauno būvniecības regulējumu, EM sākusi semināru ciklu reģionos. Pirmais seminārs notika 5.septembrī Priekuļos. Nākamie semināri plānoti: 10.septembrī plkst.11 Preiļos, Kooperatīva ielā 6, Preiļu novada Uzņēmējdarbības centra telpās (3.stāvā); 17.septembrī plkst.11 Kuldīgā, Raiņa ielā 21, Kuldīgas kultūras centra Lielajā zālē; 19.septembrī plkst.10 Jēkabpilī, Rīgas ielā 150a, Krustpils novada domes konferenču zālē; 26.septembrī plkst.10 Rīgā, Rātslaukumā 1, Rīgas domes sēžu zālē.

"Swedbank" Baltijas Mājokļu pieejamības indekss: Baltijas valstu galvaspilsētās vājinājusies mājokļu pieejamība

08.09.2014

Diena: Mājīguma nodrošināšanas daudzveidīgie risinājumi

09.09.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

3

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

4

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

5

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

6

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

City24 redaktora izvēle

alt

Eksperta viedoklis: Kas notiek Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgū?

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu