Demogrāfs: pirmā mājokļa iegādē valstij jāatbalsta ģimenes no 18-35 gadiem

Valsts no savas puses varētu atbalstīt jaunās ģimenes, veicot daļu no pirmās iemaksas, iegādājoties pirmo mājokli, konferencē «Kā attīstīsies nekustamā īpašuma tirgus Latvijā?» sacīja finanšu ministrs Andris Vilks (V). Demogrāfs Ilmārs Mežs šādu ideju vērtē kā sen gaidītu un vajadzīgu.

«Hipotekārās kreditēšanas tirgus pagaidām attīstās diezgan lēni, jo gan iedzīvotāji, gan uzņēmēji vēl ir piesardzīgi, nogaida, kā attīstīsies situācija eirozonā un Latvijā,» sacīja Vilks.

Finanšu ministrs norādīja, ka viens no risinājumiem, ko valsts varētu piedāvāt gan demogrāfijas politikas atbalstam, gan arī hipotekārās kreditēšanas veicināšanai, būtu dalīta valsts un iedzīvotāju līdzdalība pirmajā iemaksā, jaunajām ģimenēm iegādājoties pirmo mājokli.

«Par iespējamiem risinājuma mehānismiem vēl būtu jārunā ar Latvijas Komercbanku asociāciju, taču šāda iespēja ir diezgan reāla. Ne par konkrētām valsts līdzdalības summām, ne ko citu patlaban vēl nevaru runāt, taču patlaban ir laiks, kad valstij jāizstrādā un jāievieš mehānisms jauno ģimeņu atbalstam,» sacīja Vilks.

Demogrāfs Ilmārs Mežs, biznesa portālam db.lv komentējot šos finanšu ministra izteikumus, norādīja, ka tā ir sen gaidīta un vajadzīga iniciatīva, jo jaunajām ģimenēm mājokļa iegāde patlaban ir ļoti apgrūtināta. Turklāt īres cenas brīžiem pārsniedz hipotekāro kredītu maksājumus. I. Mežs uzskata, ka šādai iniciatīvai noteikti būtu pozitīva ietekme uz demogrāfisko situāciju valstī, un šajā programmā varētu iekļaut visas ģimenes, sākot no 18 līdz 30 vai 35 gadiem, kuras citādā veidā netiek pie sava mājokļa. Respektīvi - tās ģimenes, kurās ir liela iespēja sagaidīt bērnus. Saskaņā ar demogrāfa domām potenciālais atbalsts varētu būt no 5000 līdz 10 000 eiro, bet, pirmkārt, vajadzētu izpētīt kaimiņvalsts Igaunijas pieredzi, kur šāda prakse veiksmīgi darbojas.

Kā norādīja I. Mežs, šāda atbalsta gadījumā arī vajadzētu noteikt to, ka īpašums ir samērīgs, lai to neizmantotu «Jūrmalas villu pirkšanai», proti, būtu jānosaka maksimālā vērtība. Un, jo vairāk bērnu ģimenē, jo atbalsts varētu būt lielāks.

Papildus šai aktivitātei I. Mežs kā būtisku nosacījumu demogrāfiskās situācijas uzlabošanai Latvijā minēja arī daudz straujāku neapliekamā minimuma paaugstināšanu par bērniem. Viņaprāt, arī ir absolūti nepareizi domāt par to, ka varētu pārtraukt daļai ģimeņu maksāt valsts pabalstu. Esošais pabalsts jāsaglabā visām ģimenēm, bet nabadzīgajām - jāpalielina.

PMLP: Jādiferencē uzturēšanās atļauju iegūšanai nepieciešamās īpašuma iegādes summas

08.04.2013

Kur dzīvo dziedātāja Adele? Kā izskatās ASV prezidenta Reigana bērnības māja? Ekskluzīva bērnu rotaļmāja kokā. Inovatīvi „zaļie” dzīvokļi Sietlā.

08.04.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

2

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

3

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā

4

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

5

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

6

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

City24 redaktora izvēle

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks

alt

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

alt

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas