SEB Mājokļu pieejamības indekss: Gada laikā sērijveida mājokļu pieejamība samazinājusies visās Baltijas valstīs

Gada griezumā sērijveida dzīvokļu segmentā SEB Mājokļu pieejamības indekss pēdējo 12 mēnešu laikā ir sarucis visās trijās Baltijas valstīs, liecina jaunākie indeksa aprēķini.

Rīgā samazinājums ir bijis minimāls - tikai 0,1 kvadrātmetrs, Viļņā - 1,2 kvadrātmetri, bet visbūtiskākais sarukums vērojams Tallinā - 5,5 kvadrātmetri.

"Tas skaidrojams ar to, ka reālo ienākumu kāpums nespēja kompensēt nekustamā īpašuma cenu pieaugumu un vidējās kredītu procentu likmes palielināšanos," informē "SEB bankas" sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis.

Salīdzinājumā ar Lietuvu un Igauniju Rīgas iedzīvotājiem ar vidējiem ienākumiem ir vislabākās iespējas iegādāties sērijveida dzīvokli mikrorajonos.

Gada otrajā ceturksnī rīdzinieki varēja iegādāties 49,6 kvadrātmetrus, Tallinas iedzīvotāji - 41,8 kvadrātmetrus, bet Viļņas - 38,4 kvadrātmetrus, savukārt jaunajos projektos rīdzinieki var atļauties vismazākās platības - vien 22,7 kvadrātmetrus.

Salīdzinājumā ar 2014.gada pirmo ceturksni Mājokļa pieejamības indeksa vērtība sērijveida dzīvokļiem guļamrajonos samazinājās Rīgā par 1,2 kvadrātmetriem, Viļņā - par 1,5 kvadrātmetriem, bet Igaunijā, pateicoties sezonālajam ceturkšņa vidējās algas kāpumam, kas tradicionāli vērojams otrajā ceturksnī, palielinājās par 0,4 kvadrātmetriem.

Atšķirīga dinamika uzrādās jauno mājokļu pieejamībā. Jaunajos projektos lielākās platības dzīvokli iespējams iegādāties Tallinas iedzīvotājiem. Ņemot vērā četru faktoru - īpašuma cenu, darba samaksas, procentu likmju un patēriņa cenu - ietekmi, 2014.gada otrajā ceturksnī Tallinā mājokļu pieejamības indeksa vērtība jaunajos projektos bija 34,9 kvadrātmetri, Viļņā - 27,1 kvadrātmetrs, savukārt Rīgā - tikai 22,7 kvadrātmetri.

"Tallinā jauno projektu un sērijveida dzīvokļu cenu atšķirība ir vismazākā, savukārt ienākumu līmenis ir augstāks nekā Rīgā vai Viļņā, līdz ar to Igaunijas galvaspilsētas iedzīvotājiem ar vidējiem ienākumiem ir labākas iespējas iegādāties dzīvokli jaunajā projektā nekā vidējās algas saņēmējiem Rīgā vai Viļņā," norāda Rudzītis.

Iesakām: Apskati aktuālos jauno projektu piedāvajumus šeit

Sērijveida dzīvokļu cenas pieaug; piedāvājumu skaits samazinās

10.09.2014

"Euromoney" nosauc "Hanner Real Estate" par labāko biroja telpu nekustamā īpašuma projektu attīstītāju Latvijā

11.09.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

2

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

3

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

4

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

5

Pārdošanā nonākusi greznā Krimuldas muiža

6

Viedoklis: Kas notiek Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgū?

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi greznā Krimuldas muiža

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu