Pētījums: Īpašumu pārdošanai ārzemniekiem var kaitēt Latvijas dārgo īpašumu saimnieku uzvedības īpatnības

Noturīgajam ārējam pieprasījumam pēc Latvijas nekustamā īpašuma objektiem var kaitēt nevis politiskās kolīzijas, bet gan dārgo īpašumu saimnieku uzvedības īpatnības, liecina Latvijas konkurētspējas attīstības fonda sadarbībā ar nekustamā īpašuma uzņēmumiem "Baltic Sotheby`s International Realty", "Real Estate Jurmala" un "Nira fonds" veiktā pētījuma rezultāti.

Ekspertu lēmumu veikt šo pētījumu rosināja fakts, ka pieaudzis tādu gadījumu skaits, kad potenciālie pircēji ir spiesti atteikties no darījumiem.

Neskatoties uz lielo piedāvājumu skaitu, nekustamā īpašuma meklējumi aizņem samērā ilgu laiku. Tādēļ, kad pircējs ir beidzot izvēlējies objektu, ir ļoti nepatīkami, ja darījuma noslēgšanai traucē dažādi juridiska rakstura sīkumi.

"Īrnieki ar spēkā esošu īres līgumu rokās ir tikai viens no daudzajiem piemēriem. Bieži sastopami ir arī citi šķēršļi - objekts nav nodots ekspluatācijā, īpašnieks ir šķiršanās procesā, nav sastādīts pirmslaulību līgums, otra puse nesniedz piekrišanu pārdot, ir vēlēšanās pārdodot saņemt nodokļu atvieglojumus, taču nav vēlēšanās ņemt vērā nianses deklarēto personu jautājumos. Pēdējā laikā samērā izplatīts gadījums ir pārdošanas cenas nesaskaņošana ar banku. Pārdevējs un pircējs ir vienojušies, taču objekts ir ieķīlāts bankā un banka par šādu cenu pārdot neļauj," norāda "Baltic Sotheby`s International Realty" līdzīpašnieks un valdes priekšsēdētājs Vestards Rozenbergs.

Pieņemot lēmumu pārdot nekustamo īpašumu, cilvēks grib izpildīt noteiktus uzdevumus - mainīt dzīves apstākļus, gūt maksimālu peļņu vai ātri iegūt naudas līdzekļus, norādīts pētījumā. Saprotamas un pamatotas vēlmes saskaras ar specifisko latviešu mentalitāti. Latvieši vienmēr un visiem ir gatavi paziņot, ka iegādājušies īpašumu, taču bieži vien nevēlas atzīt saviem paziņām, ka to pārdod.

"Pastāv stereotips - ja tu pārdod, tātad tev iet slikti. Tā rezultātā īpašnieks nosauc nereālu summu cerībā, ka īpašums tomēr netiks pārdots," norāda uzņēmuma "Real Estate Jurmala" valdes loceklis Igors Daņiļēvičs.

Pieņemot lēmumu pārdot nekustamo īpašumu, saimnieks bieži vien jau zina, cik grib par to saņemt. No gaisa ņemti cipari ir jāpārbauda. Par nekustamā īpašuma tirgus katalizatoru parasti tiek izmantots "ss.lv" sludinājumu portāls - šeit īpašnieks redz, ka viņa īpašumam līdzīgs objekts tiek pārdots par tādu cenu, kāda viņam pat sapņos nerādītos, norāda pētījuma autori.

"Šāda veida portālos 30% sludinājumu ir blefs, kur neviens ne par ko neatbild. Jo informāciju var ievietot jebkurš cilvēks vai uzņēmums - tāds pats uz miljoniem cerošais, neprofesionāls mākleris, praktiski ikviens. Nekustamā īpašuma cena vienmēr tiek noteikta atbilstoši tirgus situācijai pēc noslēgtajiem darījumiem, nevis portālā piedāvātajām cenām. Prakse liecina, ka ievietoto piedāvājumu cena parasti ir 25-30% augstāka par "reālo pārdošanas cenu"," piebilst Daņiļēvičs.

Pētījuma autori norāda, ka dārgs nekustamais īpašums, kurš savā laikā iegādāts personīgajām vajadzībām, parasti tiek iekārtots atbilstoši personīgajiem priekšstatiem par gaumi. Šajā nolūkā tiek pieaicināts dizainers, veikti vērienīgi remontdarbi, pirktas ekskluzīvas stila mēbeles. Tas nav nekas slikts līdz brīdim, kad īpašnieks izlemj šo objektu pārdot.

"Nosaucot summu, īpašnieks tajā ietver mēbelēs, dizaina smalkumos un remontā ieguldītos līdzekļus. Un, ja potenciālais pircējs vēl var atteikties no mēbelēm, tad remonts iet "pa virsu". Taču katram cilvēkam ir savi priekšstati par gaumi un krāsu. Iegādājoties īpašumu, investors skatās uz atrašanās vietu, tehnisko stāvokli, bet nekādā gadījumā ne uz dizaina smalkumiem - viņu kā pircēju tādas nianses neinteresē," skaidro "Baltic Sotheby`s International Realty" līdzīpašniece Ilze Mazurenko.

Ar preču izplatīšanu un pārdošanu visā pasaulē un visās nozarēs nodarbojas nevis ražotāji, bet gan izplatītāji un pārdevēji, tas ir, speciālisti un profesionāļi, bet Latvijas nekustamā īpašuma tirgū valda sen pagājušu laiku noskaņa un priekšstati, secinājuši pētījuma autori. Nekustamais īpašums ir tāda pati prece kā visas citas, tomēr īpašuma saimnieki joprojām uzskata, ka spēj piedāvāt savu preci paši. Dažos gadījumos viņi piesaista darbam speciālistu, taču nenoslēdz ar viņu līgumu, darbojoties pēc principa - "atvediet man klientu un es parakstīšu līgumu".

"Tā rezultātā ne nekustamā īpašuma aģentam, ne īpašniekam nav noteiktu saistību vienam pret otru. Neviens ne par ko neatbild, un rezultāts parasti ir vienāds ar nulli. Vienīgais pareizais lēmums ir piesaistīt speciālistu uz līgumattiecību pamata. Dokumentā jāparedz viss - darījuma summa, termiņi, kā arī tas, ko nekustamā īpašuma saimnieks var prasīt no pārdevēja," norāda uzņēmuma "Nira fonds" valdes locekle Jevgēnija Markova.

Saskaņā ar Rozenberga teikto ir izveidojusies diezgan nopietna situācija. "No vienas puses ir pieprasījums, no otras - piedāvājums. Taču darījumi pārtrūkst. Atkārtoti saskaroties ar šāda veida problēmām, pircēji būs spiesti meklēt investīciju objektus citās valstīs. Pieprasījuma samazinājums automātiski novedīs pie stagnācijas un nekustamā īpašuma cenu krituma," norāda Rozenbergs.

Kur dzīvo dziedātāja Adele? Kā izskatās ASV prezidenta Reigana bērnības māja? Ekskluzīva bērnu rotaļmāja kokā. Inovatīvi „zaļie” dzīvokļi Sietlā.

08.04.2013

Durvis ver „Titurgas mājas”!

09.04.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

2

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

3

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

4

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

5

Pārdošanā nonākusi greznā Krimuldas muiža

6

Viedoklis: Kas notiek Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgū?

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi greznā Krimuldas muiža

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu