Nekustamā īpašuma tirgus regulējums Latvijā neatbilst starptautiskajiem standartiem

Nepilnības nekustamo īpašumu nozarē ļauj izdarīt dažādus likumpārkāpumus, piemēram, veikt darījumus ar nekustamo īpašumu un norādīt cenu, kas neatbilst kopējām tirgus tendencēm. Lai sakārtotu nozari un mazinātu krāpniecības riskus, nepieciešama obligāta nekustamo īpašumu aģentu sertifikācija, kas regulētu nozares darbību, un ikvienu darījumu padarītu caurspīdīgu , skaidro Viesturs Burkāns, Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta priekšnieks.

„Šobrīd nekustamo īpašumu nozare ir ar augstu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas risku, jo līdz ar profesionāliem Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācijas sertificētiem aģentiem, darījumus veic arī neprofesionāļi un vieglas peļņas tīkotāji. Šie pagrīdes darboņi ne vien nemaksā nodokļus, bet arī krāpjas ar darījumu summām, kropļo nozari un kalpo kā balsts noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanai,” norāda Viesturs Burkāns.

Kā rāda tādu valstu kā Beļģijas, Dānijas un Somijas pieredze, aģentu sertificēšana reizē ir arī nozares kvalitātes kontrole. Tā paredz gan nekustamo īpašumu aģentu zināšanu pārbaudi, gan nemitīgu kompetences un kvalifikācijas celšanu. Tāpat sertifikāts ir apliecinājums, ka aģents darbojas likumīgi, saskaņā nozares izstrādātām vadlīnijām. Savukārt, ja aģenta darbībā tiek konstatēti pārkāpumi, sertifikāts tiek anulēts vai apturēts, paralizējot aģenta turpmāko darbību nozarē.

Aģentu obligāto sertificēšanu atbalsta gan Eiropas Padome, gan Eiropas Savienības Komisija, norādot, ka šā brīža nekustamo īpašumu tirgus regulējums neatbilst starptautiskajiem standartiem. Latvijai vajadzētu veikt grozījumus normatīvajos aktos un nodrošināt, ka nekustamā īpašuma aģenta pakalpojumus var sniegt tikai sertificētas personas. „Nekustamo īpašumu nozares sakārtošana un obligātas aģentu sertifikācijas ieviešana ir saistīta gan ar grozījumiem normatīvajos aktos, gan arī aktīvu atbildīgo institūciju, piemēram, VID līdzdalību. Sabiedrībai jāsaprot, ka ieguldītais darbs nebūs velts – nozare kļūtu pārskatāmāka un tiktu palielināti ne tikai nodokļu ieņēmumi un uzlabota pakalpojumu kvalitāte, bet arī samazināta iespēja nozari izmantot, lai legalizētu noziedzīgi iegūtus līdzekļus. Diemžēl šobrīd šis jautājums tiek uzskatīts par otršķirīgu un darbs pie nozares sakārtošanas ir nepietiekams,” V. Burkāns.

Nekustamo īpašumu aģenti ir viena no tām nodokļu maksātāju grupām, kuriem jāievēro Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma prasības un jābūt reģistrētiem VID, kā arī savas darbības laikā jāsadarbojas ar VID Nelegāli iegūto līdzekļu legalizācijas novēršanas daļu. Sertificētam aģentam pirms katra darījuma ir jāpārbauda gan klienta identitāte, gan sniegtās informācijas korektums. Tāpat viņam jāspēj identificēt ekonomiski un juridiski nepamatotus darījumus un par katru aizdomīgu darījumu jāziņo Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestam. Tas nozīmē, ka ikviens sertificēts aģents aktīvi sadarbojas ar dažādām valsts institūcijām. Turpretim nelikumīgi strādājošie starpnieki palielina nelegālo darījumu risku. Aģentu obligāta sertificēšana mudinātu šobrīd “pagrīdē” strādājošos oficiāli  noformēt savu darbību, būtiski palielinot legālo līdzekļu plūsmu nozarē.

Iesakām:   Apskati jaunākos un izdevīgākos privātmāju piedāvājumus šeit

Aptauja: Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju ir apmierināti ar savu mājokli

24.09.2014

Vienojas par vairāku Rīgas graustu piespiedu sakārtošanu

25.09.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Pārdošanā nonākusi moderna viensēta, kur saglabātas latviskās vērtības

2

Iespēja iegādāties elegantu privātmāju Jūrmalā, kurā aug pašiem savs olīvkoks

3

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

4

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

Rīgā samazinājies pārdošanā piedāvāto dzīvokļu skaits

City24 redaktora izvēle

alt

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

alt

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

alt

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus