Lielākās bankas apturēs dalību valsts programmā ģimenēm mājokļa iegādei

Lielākās Latvijas mājokļa kredītu izsniedzējas Swedbank un SEB banka apturējušas līguma slēgšanu par iesaistīšanos valsts garantiju programmā ģimenēm mājokļa iegādei, informē banka.

Šāds lēmums pieņemts pēc tam, kad Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Maksātnespējas likumā, kas, komercbanku ieskatā, būtiski samazinās ģimeņu iespējas iegādāties jaunu mājokli.

"Pavisam nesen valdība izstrādāja īpašu atbalsta programmu, kas ģimenēm palīdzētu saņemt aizdevumu, kaut arī nav izdevies sakrāt visu pirmajai iemaksai nepieciešamo summu. Šodien pieņemtais likums piespiedīs aizdevējus palielināt gan pirmās iemaksas summu, gan paaugstināt aizņēmēja ienākumu kritērijus, kas šo atbalsta programmu padara bezjēdzīgu. Sanāk, ka likumdevējs ar vienu roku cenšas veicināt kredītu pieejamību, bet ar otru to būtiski bremzē," norāda "Swedbank" Privātpersonu finansēšanas lēmumu centra vadītājs Ainars Balcers.

"Swedbank" valdes priekšsēdētājs Latvijā Māris Mančinskis uzskata, ka Saeimas šodienas lēmums ir kārtējais pierādījums, ka nozīmīgus likumus nedrīkst pieņemt priekšvēlēšanu gaisotnē. Šodien pieņemtie populistiskie grozījumi Maksātnespējas likumā mājokļa kredītu padarīs par ekskluzīvu iespēju turīgām personām, tādējādi veicinot sabiedrības noslāņošanos, norāda bankas vadītājs.

"Jau patlaban vairumam ģimeņu nav iespējas iegādāties savu mājokli, jo augošo īres cenu dēļ tie nespēj sakrāt pirmajai iemaksai. Tagad, kad aizdevēji būs spiesti nozīmīgi palielināt pirmās iemaksas, sava mitekļa iegāde jaunajām ģimenēm kļūs par nesasniedzamu sapni. Šī paša iemesla dēļ arī vadības izsludinātā programma ģimenes mājokļa iegādei ir zaudējusi jēgu, un "Swedbank" šodien pieņēma lēmumu apturēt savu dalību tajā. Paradoksāli, ka valdība no vienas puses cenšas veicināt kredītu pieejamību, bet Saeima tikmēr visus šos centienus likvidē ar vienu balsojumu. Klientu vārdā vien atliek paust cerību, ka nākamās Saeimas sasaukums spēs labot šo kļūdu," norāda Mančinskis.

"Saeimas lēmums būtiski maina līdzsvaru hipotekārās kreditēšanas jomā un rada neskaidrību par nosacījumiem, ko aizdevēji turpmāk spēs piedāvāt klientiem, kas vēlas saņemt aizdevumu mājokļa iegādei. Visticamāk, līdz ar "nolikto atslēgu principa" ieviešanu, būtiski pieaugs pirmās iemaksas apjoms, kas klientiem jānodrošina hipotekārā aizdevuma saņemšanai," uzsver "SEB bankas" prezidents Ainārs Ozols.

Viņš uzskata, ka likumdevējs nav pienācīgi izvērtējis šī lēmuma konsekvences. "Visdrīzāk, šodienas Saeimas lēmuma sekas būs tādas, ka aizdevēji nespēs piedāvāt mājokļu aizdevumus uz tādiem nosacījumiem, kas ir pieejami Latvijas iedzīvotājiem, it īpaši klientiem reģionos. Zaudētājs būs ikviens, kas vēlas iegādāties mājokli sev vai savai ģimenei, un savu jēgu zaudēs arī valsts atbalsta programma, jo tās galvenais mērķis bija samazināt pirmās iemaksas apmēru," skaidro Ozols.

Ar visiem gandrīz 200 klientiem, kuri "Swedbank" internetbankā bija reģistrējuši interesi par iespēju saņemt aizdevumu mājokļa iegādei ar valsts atbalstu, bankas darbinieki sazināsies tuvākajā laikā individuāli, lai pārrunātu iespējas saņemt aizdevumu bez iesaistīšanās valsts programmā.

"SEB banka" norāda, ka ar klientiem, kas "SEB bankā" pieteikušies uz konsultācijām par iespējām saņemt aizdevumu mājokļa iegādei ar valsts atbalstu, "SEB bankas" darbinieki sazināsies atsevišķi, lai kopīgi pārrunātu iespējas saņemt hipotekāro kredītu bez valsts atbalsta.

Jau ziņots, ka pretēji Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas lemtajam Saeima šodien tomēr atbalstīja ieceri ieviest tā saukto nolikto atslēgu principu attiecībā uz vienīgo parādnieka mājokli. Šīs Maksātnespējas likumā noteiktās izmaiņas būs piemērojamas fizisko personu maksātnespējas procesā tikai attiecībā uz tām saistībām, kas uzņemtas pēc 2015.gada 1.janvāra. Tas nozīmē, ka, pārdodot mantu, kas kalpojusi kā nodrošinājums, atlikušās parādnieka saistības līdz ar izsoles akta apstiprināšanu tiks dzēstas.

Grozījumus Maksātnespēja likumā Saeima pieņēma galīgajā lasījumā.

Latvijas Komercbanku asociācija (LKA) jau paziņojusi, ka aicinās Valsts prezidentu grozījumus neizsludināt un atdot Saeimai otrreizējai caurlūkošanai. LKA norāda, ka grozījumi būtiski apgrūtinās hipotekāro aizdevumu izsniegšanu, bremzējot tautsaimniecības attīstību un ģimeņu dzīves apstākļu uzlabošanu.

Iesakām: Apskati jaunākos un izdevīgākos privātmāju piedāvājumus šeit

Augustā būvniecības izmaksas palielinājās par 0,3%

25.09.2014

“Latio” jauno mājokļu ekskursijas turpmāk notiks sestdienās

26.09.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

2

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

3

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

4

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi ekskluzīva privātmāja pašā ezera krastā

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks

alt

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts