Mājokļu tirgū bez histērijas

Kamēr bankas pauž neapmierinātību ar nule pieņemtajiem Maksātnespējas likuma grozījumiem, nekustamā īpašuma tirgus dalībnieki būtiskas izmaiņas neprognozē. Par to informē biznesa un ekonomikas ziņu portāls db.lv

Bankas jau piesolījušas palielināt nepieciešamās pirmās iemaksas apmēru, kā arī kredīta sadārdzinājumu. Savukārt nekustamā īpašuma speciālisti iezīmē vairākus scenārijus, tostarp izskan pieļāvums, ka iedzīvotāji aktīvāk izmantos kredītus, būs drošāki. Citi atzīst, ka kādu brīdi darījumu skaits varētu sarukt un īpaši samazināsies mājokļu pieejamība jaunajām ģimenēm, ko valsts vēl nesen solīja atbalstīt. Kopīgs secinājums gan ir tas, ka darījumu skaits, kur izmantoti banku kredīti, jau patlaban ir niecīgs, lai tirgu būtiski ietekmētu.

Pretējas darbības

Nekustamo īpašumu attīstītāja NCC Housing valdes loceklis Mareks Kļaviņš DB skaidro, ka jau tagad Maksātnespējas likuma normas aizsargā hipotekārā kredīta ņēmēju finansiālu grūtību gadījumā. Līdz ar to rodas jautājums, vai nepieciešams sarežģīt situāciju un iekļaut likumā nolikto atslēgu principu, ja tas pēc būtības dublējas ar privātpersonas maksātnespējas pasludināšanu.

«Šāds lēmums ietekmēs īpašumu pieejamību tieši jaunajām ģimenēm, kuras pašlaik cerīgi raudzījās uz pirmā mājokļa valsts atbalsta programmu. Iznāk neloģiski – valsts no vienas puses radīja instrumentu jauno ģimeņu atbalstam, bet no otras puses tās ar nolikto atslēgu principu to pašas norok,» viņš saka.

Pašreizējā situācijā esot arī iespējams saprast bankas, kas vēlas adekvāti izvērtēt savus riskus un padarīt stingrākus nosacījumus kredītu izsniegšanai. M. Kļaviņš pieļauj, ka tas varētu ietekmēt tirgu, it īpaši sērijveida mājokļu, jo kredītu pieejamība šajā segmentā jau tā ir zemāka un, mainoties nosacījumiem, vēl vairāk pazemināsies.

«Ilgtermiņā gan tas neatstās milzīgu ietekmi uz jauno mājokļu tirgu, jo bankas arī nebūs ieinteresētas pilnīgi apturēt kreditēšanu,» domā M. Kļaviņš.

Jāatgādina, ka Saeimas atbal- stītie Maksātnespējas likuma grozījumi paredz ieviest t.s. nolikto atslēgu principu vienīgajam mājoklim, kas bijis nodrošinājums hipotekārajam kredītam. Tas nozīmē, ka, pārdodot mantu, kas kalpojusi kā nodrošinājums, atlikušās parādnieka saistības līdz ar izsoles akta apstiprināšanu tiks dzēstas. Turklāt likuma grozījumi arī paredz dzēst ne tikai parādnieka saistības, bet arī ar to saistītos galvojumus. Šīs izmaiņas attieksies uz kredītiem, kas izsniegti no 2015. gada.

Tas, vai izmaiņas stāsies spēkā, gan atkarīgs no Valsts prezidenta Andra Bērziņa – Latvijas Komercbanku asociācija (LKA) paziņojusi, ka aicinās Prezidentu neizsludināt un atgriezt Saeimai otrreizējai caurlūkošanai Maksātnespējas likuma grozījumus. Banku ieskatā vispārējs obligāts nolikto atslēgu princips būtiski apgrūtinās hipotekāro aizdevumu izsniegšanu.

Var kļūt drošāki

Kompānijas Balsts valdes priekšsēdētājs Aigars Zariņš nolikto atslēgu principa ieviešanu vērtē pozitīvi, skaidrojot, ka no sākuma bankas rādīs savus «muskuļus», taču pēc tam sāks darboties konkurence un iedzīvotāji varēs drošāk ņemt kredītus. «Nebūs jau tā, ka spekulanti paņems desmit dzīvokļus un noliks 10 atslēgas. Likuma norma vairāk attieksies uz godīgajiem pircējiem,» viņš norāda. Tam piekrīt Kivi Real Estate Pārdošanas un īres nodaļas vadītājs Kristaps Jankovskis. «Tas var ietekmēt arī dzīvokļu veidu, ko iedzīvotāji iegādāsies – varbūt tagad viņi būs gatavi meklēt kaut ko plašāku, iegādāties dārgāku īpašumu,» viņš saka. No otras puses, ja bankas būs piesardzīgas un ierobežos savu kredītpolitiku, darījumu skaits tirgū var sarukt. Ja tas samazināsies, cenas nāksies piemērot tam, lai iedzīvotāji saņemtu kredītu. «Protams, problēmas sakrāt pirmajai iemaksai nepieciešamo summu ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc daudzi nespēj iegādāties īpašumu. Pieaugot pirmajai iemaksai, iedzīvotājiem tai nāksies krāt ilgāk, un tas var radīt pauzi tirgū,» min K. Jankovskis.

Iedzīvotāji atceras krīzes laikus un to, kā bankas izrīkojās – cilvēks varēja atdot īpašumu un vēl palikt parādā, taču šie grozījumi varētu radīt pozitīvas izmaiņas, klāsta A. Zariņš. «Pirmkārt, izmaiņas liks bankām rūpīgāk izvērtēt klienta maksātspēju. Otrkārt, tas aizsargās no dziļāka kritiena, kāds nekustamā īpašuma nozarē jau bija,» viņš saka.

Bankas jau paziņoja – lai segtu likuma radītos riskus, tām būs jāapsver iespēja palielināt kredīta pirmo iemaksu pat virs 40%, un var pieaugt arī aizdevuma procentu likme. A. Zariņš min, ka no sākuma tas tā arī varētu būt, taču pusgada laikā viss atgriezīsies vecajās sliedēs. Proti, kredītus vairāk izsniegs nebanku kreditētāji, tad konkurences dēļ pārdomās kāda banka un tai sekos citas. «Hipotekārā kreditēšana ir banku pamatbizness,» piebilst A. Zariņš. Viņš prognozē, ka mājokļu cenu kāpums varētu apstāties laikā, kamēr tiks prasīta 40% iemaksa, tomēr ilgtermiņā kritums nav gaidāms, ņemot vērā dziļo bedri krīzes laikā.

Maza daļa

No Latio klientiem darījumos ar nekustamo īpašumu tikai 5–10% pašlaik piesaista banku finansējumu. Līdz ar to iespaidam nevajadzētu būt lielam, vērtē SIA Latio valdes priekšsēdētājs Edgars Šīns. Kopumā joprojām ir vērojama tendence, ka bankas izņem līdzekļus no tirgus, cenšas minimizēt savus portfeļus. «Vietējais tirgus ir ar zemu aktivitāti, darījumu nav daudz, tajos tiek izmantoti pašu līdzekļi – cilvēki aizņemas no radiem, draugiem, paziņām,» viņš klāsta. Vienlaikus E. Šīns atzīst, ka lielāko banku paziņojums par nesadarbošanos ar valsti ir negatīvs signāls tirgum līdztekus recesijas draudiem.

A/s Reverta šogad pārdevusi 340 īpašumus par 37 miljoniem eiro, tostarp 87 īpašumi par 5 miljoniem eiro pārdoti ar hipotekāro kreditēšanu. Tātad 26% darījumu (pēc skaita) vai 13% (pēc summas) veikti, izmantojot kredītus, DB norāda a/s Reverta valdes loceklis, vecākais viceprezidents Edgars Miļūns. «Līdz ar to attiecībā uz Revertas īpašumu portfeli ietekme varētu nebūt būtiska. Savukārt tirgū kopumā, ja bankas pildīs savus solījumus un paaugstinās pirmo iemaksu, atsevišķos segmentos ietekme varētu būt. Atsevišķu pircēju izvēli tas varētu ierobežot,» viņš skaidro.

Tūlītēja ietekme uz īpašumu cenām likuma grozījumu dēļ arī nav prognozējama. «Tirgus ar laiku visu saliks pa vietām – gan pircēju, gan banku pusē,» spriež E. Miļūns. Turklāt jāņem vērā, ka likuma grozījumi attieksies uz kredītiem, kas izsniegti, sākot ar 2015.gadu, tātad daļai cilvēku nekas nemainīsies, bet tiem, kas nākamgad ņems kredītus, būs jārēķinās, ka tas būs ar citiem nosacījumiem. Ilgtermiņā var rasties jauns piedāvājums īres tirgū, viņš pieļauj.

Programmā pauze

Līdz ar Maksātnespējas likuma grozījumiem neskaidra ir valsts atbalstītās pirmā mājokļa programmas uzsākšana. Bankas norāda, ka valsts atbalsta programma ģimenēm mājokļa iegādei tagad savu nozīmi esot zaudējusi. Swedbank jau paziņojusi, ka spiesta apturēt dalību valsts programmā, par līgumu slēgšanas apturēšanu ziņoja arī SEB banka.

Jāatgādina, ka valdība valsts atbalsta programmas nosacījumus atbalstīja augusta sākumā, paredzot, ka galvojumus ģimenēm izsniegs Altum un to apmērs būs 10–20% atkarībā no bērnu skaita (maksimālais galvojuma apmērs, ja ģimenē ir viens bērns – 10 tūkst. eiro, ja divi – 15 tūkst. eiro, ja trīs – 20 tūkst. eiro).

Ekonomikas ministrija iepriekš norādīja, ka programma ģimenēm ar bērniem sāks darboties rudenī, pēc Altum un komercbanku savstarpējo līgumu noslēgšanas.

Iesakām: Apskati jaunākos un izdevīgākos privātmāju piedāvājumus šeit

Pieaug interese par renovējamiem īpašumiem Rīgas centrā

29.09.2014

Pieņem Būvniecības valsts kontroles biroja nolikumu

30.09.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

3

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

4

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

5

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

6

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

City24 redaktora izvēle

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā