Ozoliņš: Jaunajam Būvniecības likumam būs grūti sasniegt savu mērķi

Jaunajam Būvniecības likumam būs grūti sasniegt savu mērķi - samazināt birokrātiju un nodrošināt kompetentu būvuzraudzību. Patlaban šķiet, ka likuma galvenais mērķis ir tikai jauns nozares regulējums, šodien žurnālistiem sacīja būvfirmas SIA Merks valdes priekšsēdētājs Oskars Ozoliņš.

"Strādājot pie jaunā likuma, tika pieņemts ļoti pretrunīgs lēmums - visus pašreizējos nozari regulējošos normatīvos aktus atcelt un pilnīgi no jauna izstrādāt 50 normatīvos aktus. Diemžēl šis uzdevums izrādījās par grūtu," sacīja Ozoliņš.

Viņš skaidroja, ka Ekonomikas ministrija nebija gatava tam darba apjomam, kas bija nepieciešams, lai kvalitatīvi sagatavotu jauno likumu un ar to saistītos normatīvos aktus. "Tas izrādījās pārāk ciets rieksts, un ministrijai tam nepietika resursu," norādīja Ozoliņš.

Tāpat pārmetumus ir pelnījusi arī būvniecības nozare, kas nebija gatava konstruktīvi sadarboties ar valsti likuma tapšanas laikā. "Bijām pārāk sadrumstaloti, katrs cīnījās par savām interesēm. Bieži vien notika karsti strīdi par sīkumiem, piemēram, sertificēšanu, lai gan bija daudz svarīgākas lietas, par kurām bija jācīnās," skaidroja Ozoliņš.

Jaunajā likumā ir trīs būtiski jaunumi - projektēšana un būvniecība apvienotas vienā procesā, izveidots Būvniecības valsts kontroles birojs, kā arī paredzēta speciāla pielaide publiskajiem iepirkumiem, norādīja būvfirmas vadītājs.

"Diemžēl daļa no tiem ir strīdīga. Interesanti, kā jaunais kontroles birojs no 2016.gada spēs uzraudzīt visu sabiedriski nozīmīgo ēku ekspluatāciju? To skaits visā Latvijā ir milzīgs. Tāpat nav skaidrs, kas un kādā veidā vērtēs būvniekus, lai tos kvalificētu publiskajiem iepirkumiem," likuma nepilnības definēja Ozoliņš.

Viņš uzskata, ka jaunajā likumā ir nepilnības attiecībā uz iesaistīto pušu atbildības definēšanu. Saskaņā ar likumu pasūtītāja atbildība ir atbilstošu būvspeciālistu piesaistīšana, būvnieka atbildība - celtnes atbilstība būvprojektam un normatīvajiem aktiem, bet valsts atbildība - nodrošināt procesa tiesiskumu.

"Pēc labās prakses prasībām pasūtītājam tomēr būtu jāuzņemas pilna atbildība par ēku un visu, kas ar to notiek, būvnieka atbildība būtu identificēt un novērst visas projektēšanas kļūdas būvniecības procesa laikā. Daudz skaidrāki spēles noteikumi būtu tad, ja likumā būtu skaidri definēts, par ko kura no iesaistītajām pusēm neatbild," sacīja Ozoliņš.

Tāpat Ozoliņš norādīja, ka būvvaldes vēl nav gatavas sākt strādāt pēc jaunajiem normatīvajiem aktiem, tāpēc būvniecības procesi no šodienas kavēsies. "Ja jūs šodien aiziesiet uz būvvaldi ar jaunu projektu, būvvalde to nebūs gatava izskatīt," piebilda Ozoliņš.

Jau ziņots, ka no šodienas stājas spēkā jaunais Būvniecības likums un tam pakārtotie Ministru kabineta noteikumi, kas būtiski maina līdzšinējo būvniecības kārtību, īpaši akcentējot būvdarbu organizēšanas procesu un iesaistīto pušu atbildību, vienlaikus samazinot birokrātisko procedūru skaitu.

Būvniecības likuma mērķis ir radīt mūsdienīgu būvniecības procesa tiesisko regulējumu Latvijā, kas sekmēs kvalitatīvu un atbildīgu būvniecību, sabiedrībai radot pārliecību par ēku drošumu un nekaitīgumu.

Jaunais būvniecības regulējums skaidri nosaka pienākumu un atbildības sadalījumu starp būvniecībā iesaistītajām pusēm, precīzi definē kontrolējošo institūciju pienākumus un atbildību būvniecības procesa uzraudzībā, kā arī dod iespēju iedzīvotājiem savlaicīgi iepazīties un iesaistīties sev tuvumā plānoto būvniecības projektu īstenošanā.

Iesakām: Apskati Jauno projektu "Karstos piedāvājumus" šeit!

Stājas spēkā jaunais būvniecības regulējums

01.10.2014

"Hipotēku bankas nekustamā īpašuma aģentūra" turpmāk būs "Hiponia"

01.10.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

3

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

4

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

5

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

6

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

City24 redaktora izvēle

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā