Rīgas arhitekta kolēģija: Zolitūdes traģēdiju izraisīja nesakārtots būvniecības regulējums, un pie tā jāstrādā joprojām

Jaunais Būvniecības likums izveidots, nepārzinot būvniecības procesu, un diez vai tas atvieglos būvniecības procesus valstī, secinājusi Rīgas pilsētas arhitekta kolēģija.

Kā vakar sēdē atzina kolēģijas pārstāvji, vienīgais pozitīvais jaunajā likumā ir tas, ka atjaunots Būvniecības kontroles un uzraudzības biroja darbs, kas būs vienīgais "drošības garants" pēc tādas nelaimes kā Zolitūdes traģēdija. Jaunā likuma ieviešanā trūcis arī pārejas perioda, un kopumā ieviešana bijusi sasteigta, un būvniecības nozares pārstāvji tam neesot gatavi.

Kolēģijas sēdē eksperti secināja, ka viena no problēmām ir pats likumdošanas process - tajā pamatā strādā juristi, nevis konkrētās jomas eksperti. "Plānošana jāsasaista ar būvniecību," sacīja "Urban Institute" pārstāve Helēna Gūtmane.

Pie jaunā likuma izveides piecu gadu garumā strādājuši arī kolēģijas pārstāvji, tomēr viņi atzina, ka, iepazīstoties ar jauno likumu, tajā nav manāmi viņu ieteikumi.

Arī Latvijas Arhitektu savienības pārstāvis Viktors Valgums sacīja, ka jaunajam Būvniecības likumam "nav precedenta", tas nav labojams un rakstāms no jauna, jo izveidots "bez pilnīgas būvniecības procesa izpratnes". Viņš sacīja, ka pašreizējā normatīvajā regulējumā svarīgs ir būvniecības saskaņošanas un plānošanas process, bet ne gala rezultāts.

"Valsts pārvaldes modelis klibo, ir nepareizs, nav moderns," sacīja Valgums. Viņš arī norādīja, ka eksperti ir vērsušies gan Ministru kabinetā, gan Saeimā, lai lūgtu pārcelt jaunā Būvniecības likuma ieviešanas termiņu, tomēr šis priekšlikums palicis neatbildēts.

Sēdē tika akcentētas divas ar būvniecības nozari saistītas nelaimes - Zolitūdes traģēdija un Rīgas pils ugunsgrēks. Eksperti pārrunāja jauno likumu, spriežot, kā tas varētu padarīt drošākus būvniecības procesus, lai līdzīgi gadījumi neatkārtotos.

Latvijas Būvinženieru savienības pārstāvis Mārtiņš Straume sacīja, ka Zolitūdes traģēdija pierādījusi, ka pie nesakārtota normatīvā regulējuma vainīgais nav atrodams. Viņš atzīmēja, ka valstī būtu nepieciešama preventīva sistēma, kas "ļautu piefiksēt nepilnības" likumos saskaņā ar procesa gaitu un tās novērst.

Savukārt Latvijas Ilgtspējīgas būvniecības padomes pārstāvis būvkompānijas "Re&Re" valdes priekšsēdētājs Ainārs Pauniņš sacīja, ka Zolitūdes traģēdijas galvenais cēlonis bija valstiskās kontroles trūkums būvniecības procesā - valsts būvinspekcijas neesamība. Savukārt Rīgas pils ugunsgrēka nelaimes vaina esot neveiksmīga īpašuma apdrošināšanas kompānija, būvniecības vainu Pauniņš šajā nelaimē nesaskatīja.

Tikmēr Latvijas Arhitektu savienības pārstāvis Andris Kronbergs uzsvēra, ka nepieciešama ētiska sadarbība starp būvniecībā kompetentajām institūcijām, lai vienojoties un bez konkurences spiediena varētu strādāt pie būvniecības procesa uzlabošanas valstī. "Ja sāksim kliegt, ka likums nav labs, mums teiks - jūs taču esat piedalījušies tā izveidē. Būtu labi, ja mēs atrastu kopīgu izpratni, kur mēs viens otru negremdējam, bet palīdzam," uzsvēra Kronbergs.

Kā ziņots, 1.oktobrī stājās spēkā jaunais Būvniecības likums un tam pakārtotie Ministru kabineta noteikumi, kas būtiski maina līdzšinējo būvniecības kārtību, īpaši akcentējot būvdarbu organizēšanas procesu un iesaistīto pušu atbildību, vienlaikus samazinot birokrātisko procedūru skaitu.

Iesakām:   Apskati Jauno projektu "Karstos piedāvājumus" šeit!

"Hipotēku bankas nekustamā īpašuma aģentūra" turpmāk būs "Hiponia"

01.10.2014

Rīgā atzīmēs Pasaules arhitektūras dienu

02.10.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

2

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas

3

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

4

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

5

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks

6

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

City24 redaktora izvēle

alt

Arī dzīvoklis var kalpot par vietu, kur nodoties pirts priekiem

alt

Pārdošanā nonākusi ekskluzīva privātmāja pašā ezera krastā

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks