"Swedbank" ekonomists: Nolikto atslēgu princips pasliktinās mājokļu pieejamību un var veicināt nevienlīdzību

25.septembrī Saeimā galīgajā lasījumā atbalstītais tā sauktais nolikto atslēgu princips ir slikta ziņa mājsaimniecībām, kas vēlas aizņemties mājokļa iegādei, norāda Swedbank ekonomists Andrejs Semjonovs.

Nodrošinoties pret iespējamajiem zaudējumiem, bankas būs spiestas - tas būs ne tikai banku pašu lēmums, bet arī banku regulatora prasība - paaugstināt hipotekārā kredīta pirmās iemaksas apmēru. Tas apgrūtinās mājokļu pieejamību un var veicināt nevienlīdzību, situāciju skaidro ekonomists.

"Swedbank" Baltijas mājokļu pieejamības indeksa jaunākie aprēķini liecina, ka mājsaimniecībām Latvijā nepieciešami mazliet vairāk nekā divi gadi, lai uzkrātu līdzekļus hipotekārā kredīta pirmajai iemaksai.

"Skaidrs, ka grozījumu radītais pirmās iemaksas kāpums šo laika periodu paildzinās. Ģimenēm tas nozīmēs nepieciešamību ne tikai ilgāk krāt pirmajai iemaksai, bet arī ilgāk īrēt mājokli, kamēr tiek krāts," norāda ekonomists.

Turklāt, palielinoties pieprasījumam, pastāv risks īres cenu pieaugumam, kas padarīs uzkrājumu veidošanu vēl grūtāku, uzsver Semjonovs. Ieguvēji šajā ziņā būs īpašumu turētāji, kam jau pieder izīrējami mājokļi. Daudzos gadījumos tas nozīmē, ka notiks ienākumu pārdale par labu turīgajiem iedzīvotājiem, kuriem jau ir izīrējami īpašumi.

"Manuprāt, tas ir pretēji tam, ko pēdējā laikā ļoti bieži dzirdam no politiķiem, ka ir nepieciešams mazināt slogu uz mazturīgajiem. Šajās izmaiņās ir risks, ka turīgie kļūst turīgāki, bet nabadzīgie - nabadzīgāki. Piemēram, ģimenei, kas dzīvo ārpus Rīgas un vēlas sakrāt dzīvoklim tuvāk darba vietai Rīgā, tas nozīmētu aizvien mazākas iespējas savu ieceri īstenot," piebilst Semjonovs.

Jau ziņots, ka Latvijas Komercbanku asociācija (LKA) 1.oktobrī nosūtījusi vēstuli Valsts prezidentam Andrim Bērziņam, aicinot neizsludināt grozījumus Maksātnespējas likumā. LKA vēstulē norāda, ka likumā iestrādātais nolikto atslēgu princips, kas no 2015.gada 1.janvāra būtu jāpiemēro visiem no jauna izsniegtajiem hipotekārajiem aizdevumiem, būtiski apgrūtinās kredītu pieejamību, īpaši jaunajām ģimenēm, jo augstāka riska dēļ bankām nāksies palielināt obligātās pirmās iemaksas. Turklāt šāds princips ir pretrunā ar citām Latvijas likumu normām.

Pretēji Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas lemtajam Saeima 25.septembrī tomēr atbalstīja ieceri ieviest tā saukto nolikto atslēgu principu attiecībā uz vienīgo parādnieka mājokli. Šīs Maksātnespējas likumā noteiktās izmaiņas būs piemērojamas fizisko personu maksātnespējas procesā tikai attiecībā uz tām saistībām, kas uzņemtas pēc 2015.gada 1.janvāra. Tas nozīmē, ka, pārdodot mantu, kas kalpojusi kā nodrošinājums, atlikušās parādnieka saistības līdz ar izsoles akta apstiprināšanu tiks dzēstas.

Grozījumus Maksātnespējas likumā Saeima pieņēma galīgajā lasījumā, bet prezidents vēl tos nav izsludinājis.

Iesakām:   Apskati Jauno projektu "Karstos piedāvājumus" šeit!

"Latio namsaimnieks": Komunālie parādi vai nu jāpiedzen, vai jānoraksta

03.10.2014

alt

Rīgā atklāts jauns ražošanas komerccentrs Uriekstes ielā 14

03.10.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

3

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

4

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

5

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

6

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

City24 redaktora izvēle

alt

Eksperta viedoklis: Kas notiek Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgū?

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu