Pēc Maksātnespējas likuma grozīšanas politiķiem mājokļu galvojumu programma būtu jāpielāgo jaunajai situācijai

Līdz ar Maksātnespējas likuma grozījumu izsludināšanu situācija hipotekārās kreditēšanas jomā ir mainījusies, un jaunajos apstākļos vajadzība pēc valsts atbalsta mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem pieaugs, vērtē Latvijas attīstības finanšu institūcijas Altum eksperti.

Tāpēc, visticamāk, politikas veidotājiem vēlreiz būs jāatgriežas pie mājokļu galvojumu programmas, lai to pielāgotu jaunajai situācijai, aģentūrai LETA atzina "Altum" sabiedrisko attiecību speciāliste Sandra Eglīte.

Valdība šovasar atbalstīja valsts galvojuma programmu, lai atvieglotu ģimenēm ar bērniem iespēju nodrošināt pirmo iemaksu kredītam mājokļa iegādei vai būvniecībai. Tomēr šodien Valsts prezidents Andris Bērziņš izsludināja Saeimas septembrī pieņemtos grozījumus Maksātnespējas likumā, kas paredz no nākamā gada izsniedzamajiem kredītiem Latvijā ieviest "nolikto atslēgu" principu.

Šo grozījumu dēļ komercbankas vairs nav ieinteresētas iesaistīties Ekonomikas ministrijas izstrādātajā valsts atbalsta programmā mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem. Lielākās Latvijas mājokļa kredītu izsniedzējas "Swedbank" un "SEB banka" jau uzreiz pēc Maksātnespējas likuma grozījumu pieņemšanas parlamentā apturēja līgumu slēgšanu par iesaistīšanos valsts garantiju programmā ģimenēm mājokļa iegādei.

Kā skaidro "Nordea" bankas Kredītu departamenta vadītājs Rasmuss Pētersons, likuma grozījumi jeb "nolikto atslēgu" principa ieviešana Maksātnespējas likumā nozīmē, ka būtiski pieaugs kredītrisks no jauna izsniegtiem mājokļa kredītiem. Šo risku ir iespējams mazināt, samazinot kredīta apjomu, ko mājokļa pircējs var saņemt, iegādājoties īpašumu. Tādējādi mājokļu pircējiem būs nepieciešams ieguldīt vairāk personīgo līdzekļu, bet daļa Latvijas iedzīvotāju, kas līdz šim būtu varējuši iegādāties jaunu mājokli, tagad to vairs nevarēs. Lai gan "Nordea" eksperti joprojām uzskata, ka mājokļu atbalsta programma jaunajām ģimenēm ir nepieciešama, lai tās varētu iegādāties pirmo mājokli, Maksātnespējas likuma grozījumu rezultātā Ekonomikas ministrijas iepriekš izstrādātā programma nebūs nozīmīga, jo jaunās ģimenes mājokli iegādāties nevarēs.

Latvijas Komercbanku asociācijas preses sekretāre Baiba Melnace sarunā ar aģentūru LETA pauda nožēlu, ka politiķiem nav bijusi izpratne par Maksātnespējas likuma grozījumu un "nolikto atslēgu" principa ieviešanas negatīvo ietekmi uz kredītu izsniegšanu mājokļu iegādei.

Kā ziņots, Valsts prezidenta izsludinātie grozījumi Maksātnespējas likumā paredz no nākamā gada izsniedzamajiem kredītiem Latvijā ieviest "nolikto atslēgu" principu, būtiski saīsina fizisko personu saistību dzēšanas termiņus maksātnespējas procesā. "Nolikto atslēgu" princips būs attiecināms tikai uz tiem gadījumiem, kad parādnieka maksātnespējas procesā tiek pārdots parādnieka mājoklis. Tas nozīmē, ka, pārdodot mantu, kas kalpojusi kā nodrošinājums, atlikušās parādnieka saistības līdz ar izsoles akta apstiprināšanu tiks dzēstas.

Latvijas Komercbanku asociācija iepriekš aicināja Valsts prezidentu neizsludināt Maksātnespējas likuma grozījumus un atdot tos Saeimai otrreizējai caurlūkošanai. Asociācija argumentēja, ka "nolikto atslēgu" princips kreditēšanā būtiski apgrūtinās hipotekāro aizdevumu izsniegšanu, bremzējot tautsaimniecības attīstību un ģimeņu dzīves apstākļu uzlabošanu.

Asociācija brīdināja, ka grozījumi Maksātnespējas likumā, būtiski atvieglojot fizisko personu maksātnespēju, padarīs nepieejamus hipotekāros aizdevumus lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju, ģimenēm nebūs iespējams uzlabot savus mājokļa apstākļus - lai segtu likuma radītos riskus, bankām būs jāapsver iespēja palielināt kredīta pirmo iemaksu pat virs 40%, un var pieaugt arī aizdevuma procentu likme.

Iesakām:   Apskati Jauno projektu "Karstos piedāvājumus" šeit

"Ektornet" sāk akciju, kuras laikā mājokļus un zemesgabalus var iegādāties ar atlaidi

06.10.2014

Gada balvu Rīgas arhitektūrā saņem RTU Radošo industriju centrs

06.10.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

2

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

3

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

4

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

5

Uzņēmēju pieprasījums pēc pūļa finansējuma Latvijā strauji pieaug

6

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

City24 redaktora izvēle

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

alt

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām