Nolikto atslēgu princips ierobežos jaunās ģimenes

Likums par nolikto atslēgu principu sabiedrībā izraisījis plašu rezonansi, un tās locekļi jaunieviesto principu uztver pavisam atšķirīgi. No vienas puses, principa ieviešana ir loģisks solis debitora parādsaistību sloga samazināšanai, no otras puses, normatīvo aktu izmaiņas ierobežos jauno ģimeņu spējas iegādāties mājokli, izmantojot valsts atbalsta programmu, uzsver ARCO REAL ESTATE valdes priekšsēdētājs Aigars Šmits.

Vaicāts, kā ieviestais princips ietekmēs jaunās ģimenes, A. Šmits atgādina par lielāko Latvijas banku atbildes rīcību, proti, izstāšanos no jauno ģimeņu atbalsta programmas, piebilstot, ka "tās kredītiestādes, kas turpinās kreditēt jaunās ģimenes, vēloties samazināt savus riskus, palielinās pirmās iemaksas apmēru līdz pat 40%". Neraugoties uz to, ka ģimenes turpmāk varēs izmantot valsts atbalsta programmu, šāds solis tomēr nerisinās pirmās iemaksas problēmu, kas visbiežāk kļūst par jauno ģimeņu “klupšanas akmeni” īpašuma iegādē, uzsver ARCO REAL ESTATE eksperts.

Eksperts salīdzina situāciju nekustamo īpašumu kreditēšanas jomā pirms un pēc nolikto atslēgu principa ieviešanas: “Jaunai ģimenei iegādājoties mājokli Rīgā vai Pierīgā pirms nolikto atslēgu principa, neizmantojot valsts atbalsta programmu, pirmajai iemaksai bija nepieciešams mazāks ieguldījums. Lai gan valsts atbalsta programma jaunām ģimenēm daļēji - atbilstoši bērnu skaitam - samazina pirmās iemaksas apmēru, banku izmaiņas kreditēšanas noteikumos, proti, pirmās iemaksas apmēra paaugstināšana, potenciālos programmas dalībniekus ierobežos vairāk kā līdz šim, tā kā pirmās iemaksas apmērs būtiski palielināsies.

Atbildot uz jautājumu, kā A. Šmits uztver banku atbildes rīcību, atsakoties no dalības valsts atbalsta programmā, ARCO REAL ESTATE speciālists atklāj, ka izprot banku vēlmi samazināt savu risku, taču tajā pat laikā uzskata minēto atteikšanos par pārspīlētu emocionalitāti. "Klienta maksātspējas izvērtēšanas kārtība ar nolikto atslēgu principa ieviešanu nav atcelta, līdz ar to kredītu piešķiršanas individuālais raksturs saglabāsies arī turpmāk," piebilst ARCO REAL ESTATE pārstāvis.

Ņemot vērā valsts galvojumiem paredzētos līdzekļus jauno ģimeņu atbalstam, programma skars vien 0.5% jeb apmēram 13.5 milj. eiro no kopējā valsts kredītportfeļa, kas 2013. gadā bija 2.6 miljardi  eiro, līdz ar to var secināt, ka izmaiņas banku kreditēšanas jomā nebūs būtiskas.

"Ja uz situāciju nekustamo īpašumu nozarē raugāmies no absolūtu skaitļu viedokļa, izprast nolikto atslēgu principa ietekmi uz jauno ģimeņu spējām iegādāties nekustamo īpašumu vislabāk var shematiski ( http://bit.ly/noliktas-atslegas)," piedāvā A. Šmits.

Iesakām:   Apskati Jauno projektu "Karstos piedāvājumus" šeit

Izmeklētājiem ir zināmi Zolitūdes lielveikala "Maxima" sagrūšanas iemesli

07.10.2014

Oktobra beigās Rīgā notiks tematiski semināri par mājokļiem, darbu, vidi un transportu

08.10.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

2

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

3

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

4

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi ekskluzīva privātmāja pašā ezera krastā

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks

alt

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts