SEB Mājokļu cenu indikators: Iedzīvotāju prognozes par nekustamā īpašuma cenu kāpumu mazinās gan Latvijā, gan Lietuvā

Patlaban 45% Latvijas iedzīvotāju un 54% Lietuvas iedzīvotāju sagaida nekustamā īpašuma cenu kāpumu tuvākā gada laikā, savukārt cenu krituma prognozētāju skaits palielinājies līdz 11% Latvijā un 14% Lietuvā, liecina Latvijā un Lietuvā šī gada septembrī veiktā SEB Mājokļu cenu indikatora aptauja.

Latvijā SEB Mājokļu cenu indikators sarucis līdz 35,2 punktiem, bet Lietuvā līdz 40 punktiem.

SEB Mājokļu cenu indikatora vērtība, kas ir starpība starp mājokļu cenu kāpuma un cenu krituma prognozētāju skaitu, Latvijā sarukusi līdz 35,2 punktiem, kas ir zemākā indikatora vērtība kopš 2013.gada marta aptaujas. Salīdzinājumā ar iepriekšējo vasaras aptauju indikatora vērtība sarukusi par desmit punktiem.

Nekustamā īpašuma cenu pieaugumu tuvākā gada laikā šobrīd prognozē 45% aptaujāto iedzīvotāju un šādu optimistu skaits salīdzinājuma ar iepriekšējo aptauju sarucis par septiņiem procentpunktiem. Savukārt mājokļa cenu krituma prognozētāju skaits palielinājies par četriem procentpunktiem - cenu samazināšanos prognozē 11% iedzīvotāju. 24% no kopējā respondentu skaita ir neitrāli noskaņoti iedzīvotāji, kuri sagaida nemainīgas mājokļu cenas.

"Iedzīvotāju mazāk pozitīvu skatījumu attiecībā uz nekustamā īpašumu cenu kāpumu varētu būt sekmējuši vairāki faktori. Gan Latvijā, gan Lietuvā nākotnes prognožu pasliktināšanos ietekmējusi saspīlētā ģeopolitiskā situācija. Latvijā iedzīvotāju noskaņojumu varētu būt ietekmējušas arī likumdošanas izmaiņas, kas saistītas ar uzturēšanās atļauju saņemšanu un arī ar "nolikto atslēgu" principa ieviešanu maksātnespējas procesā attiecībā uz parādnieka vienīgo mājokli. Savukārt Lietuvā gada pirmajā pusē valdīja liels optimisms par nekustamā īpašuma cenu kāpumu saistībā ar eiro ieviešanu, savukārt patlaban šī eiro "eiforija" nedaudz mazinājusies," norāda "SEB bankas" sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis.

Nekustamā īpašuma cenu pieauguma gaidas sarukušas arī Lietuvā, kur SEB Mājokļu cenu indikators ceturkšņa laikā samazinājies no 47 punktiem līdz 40 punktiem. Septembra aptaujā 54% Lietuvas iedzīvotāju atbildēja, ka sagaida nekustamā īpašuma cenu pieaugumu tuvāko 12 mēnešu laikā (jūnijā šādu atbildi sniedza 58% respondentu).

Mājokļu cenu kritumu prognozētāju skaits Lietuvā ceturkšņa laikā palielinājies no 11% līdz 14%. 22% no visiem aptaujātajiem Lietuvas iedzīvotājiem prognozē nemainīgas nekustamā īpašuma cenas tuvāko 12 mēnešu laikā, savukārt 10% aptaujas dalībnieku nebija konkrēts viedoklis par iespējamajām mājokļu cenu izmaiņām.

Iedzīvotāju aptauju pēc "SEB bankas" pasūtījuma Latvijā veica pētījumu centrs SKDS 2014.gadā no 5. līdz 21.septembrim. Ar stratificētās nejaušās izlases metodi tika aptaujāts 1001 Latvijas pastāvīgais iedzīvotājs vecumā no 18 līdz 74 gadiem visā Latvijā, veicot tiešās intervijas respondentu dzīves vietās. Aptauja Lietuvā septembrī veikta sadarbībā ar kompāniju "Baltijos Tyrimai".

Iesakām: Apskati Jauno projektu "Karstos piedāvājumus" šeit

Diskutēs par Stūra mājas nākotni

08.10.2014

alt

Klientu dienas projektā „NCC Mājas Biķernieku ielā 160”, Rīgā, Mežciemā!

09.10.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Pārdošanā nonākusi moderna viensēta, kur saglabātas latviskās vērtības

2

Iespēja iegādāties elegantu privātmāju Jūrmalā, kurā aug pašiem savs olīvkoks

3

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

4

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

Rīgā samazinājies pārdošanā piedāvāto dzīvokļu skaits

City24 redaktora izvēle

alt

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

alt

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

alt

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus