Mājokļu vidē valda “greizs līdzsvars”: starptautiskā konferencē meklēs risinājumus kā to pārvarēt

30. oktobrī Rīgā notiks jau otrā starptautiskā R.Šmēlinga konference, kas šogad veltīta Rīgas mājokļu videi. Uz konferenci Rīgas mājokļu vide: jaunie arhitektūras horizonti aicināti gan arhitektūras, būvniecības un saistīto nozaru profesionāļi, gan ikviens pilsētnieks, kam rūp mājokļu nozares attīstība. Jaunu skatījumu uz nozares izaicinājumiem piedāvās pētnieki un profesionāļi no 6 valstīm.

Pieejams mājoklis ir viena no cilvēka pamattiesībām, tomēr mūsdienās, īpaši piņķerīgajā likumdošanas, īpašumtiesību un finanšu pieejamības mudžeklī mājoklis nereti kļūst par dārgu un grūti iegūstamu luksusa preci. Dažādos līmeņos runāts tiek gan par dzīvojamā fonda nepiemēroto tehnisko stāvokli un jaunu mājokļu celtniecības izaicinājumiem, gan par pirmā mājokļa finansēšanas iespējām jaunajām ģimenēm, tomēr trūkst kopēja un visaptveroša diskusija par to, ko iesākt ar novecojošo pilsētas dzīvojamo fondu un kādus mājokļus mēs vēlamies nākotnē.

“Sabiedrībā ir iestājies savdabīgi greizs līdzsvars, ko pazīstam no spēļu teorijas cietumnieku dilemmas – neviens nav apmierināts, tomēr neapmierinātība nav tik augsta, lai procesu apturētu un kaut ko radikāli mainītu,” skaidro Rīgas pilsētas arhitekts Gvido Princis. “Mājokļu jautājumus risinošās puses, t.i. sabiedrība, namu apsaimniekotāji, arhitekti, politiķi u.c. nebauda savstarpēju uzticību, kā rezultātā esošās situācijas risinājums ir īpaši sarežģīts vai pat neiespējams. Tā ir sava veida sociāla dilemma – esošo situāciju pārvarēt nav iespējams bez nelielas uzupurēšanās un savstarpējas uzticēšanās notiekošajam,” turpina G.Princis.

Viens no svarīgākajiem izaicinājumiem šodienas un nākotnes Rīgai joprojām ir daudzdzīvokļu nami un pēckara mikrorajoni, kas ir mājoklis vairāk nekā 85% iedzīvotāju. Ja to pilnveidošana un uzturēšana turpināsies līdzšinējā līmenī, tas pakāpeniski novedīs pie aizvien lielākiem finansiāliem, sociāliem un ekoloģiskiem zaudējumiem. Iespējams, risinājums slēpjas jaunā sociāli ekonomiskā izpratnē par mikrorajona formu un struktūru. Akūti trūkst Latvijas apstākļiem pielāgotu projektēšanas un mājokļu pārvaldības instrumentu, kas atbilstu kā iepriekš minētajiem izaicinājumiem, tā arī spētu risināt iedzīvotāju mobilitātes un jaunu nodarbinātības modeļu ieviestās pārmaiņas.

Šogad R.Šmēlinga konferencē runāsim par Rīgas mājokļu vides pilsētbūvniecības pirmsākumiem, dažādu līmeņu mājokļa politiku, namu pārvaldības modeļiem, dažādām ikdienišķām un ne tik ikdienišķām kopienām, kas apdzīvo Rīgas mikrorajonus, kā arī pieskarsimies daudzveidības kvalitātei un iespēju domāšanai un horizontiem ko tā paver ikvienam. Konferencē piedalīsies dalībnieki no Latvijas, Igaunijas, Nīderlandes, Vācijas, Dānijas un Čīles.

Delftas universitātes profesors Take de Jongs (Taeke M. de Jong) pirms konferences uz īpašām meistarklasēm aicinās arhitektūras un pilsētplānošanas profesionāļus un studentus.

Rīgas pirmajam pilsētas arhitektam Reinholdam Šmēlingam veltīto populārzinātnisko konferenci ik gadu rīko Rīgas pašvaldības aģentūra "Rīgas pilsētas arhitekta birojs". Konferences nolūks ir kopā aicināt aktīvus sabiedrības pārstāvjus, arhitektus, būvniekus, plānotājus, politiķus un citus interesentus, lai diskutētu par pilsētai un nozarei svarīgiem jautājumiem, iepazītos ar jaunākajiem nozares pētījumiem un analizētu citu valstu pieredzi.

Interesenti aicināti reģistrēt savu dalību konferencē, kā arī iepazīties ar konferences materiāliem un referentiem apmeklējot interneta vietni http://arhitekts.riga.lv/konference

  Iesakām:  Apskati Jauno projektu "Karstos piedāvājumus" šeit 

Izsolē pārdos "Latvijas Krājbankas" meitasuzņēmumam "LKB Līzings" piederošu zemesgabalu

09.10.2014

"Eurostat": Latvijā otrajā ceturksnī piektais straujākais mājokļu cenu pieaugums ES

09.10.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

3

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

4

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

5

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

6

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

City24 redaktora izvēle

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā