Graustu nodoklis iedarbojas

Vidi degradējošas un bīstamas ēkas joprojām ir nopietna problēma, t.s. graustu nodoklis ir gana efektīvs līdzeklis cīņai par īpašumu sakārtošanu, uzskata pašvaldības
. Par to informē biznesa un ekonomikas ziņu portāls db.lv

«Ja 2014.gadā, kad tika ieviests paaugstinātais nodoklis, piecpadsmit objektu īpašnieki bija jābrīdina par iespējamu tā piemērošanu, tad faktiski pēc brīdinājuma saņemšanas tikai trim objektiem šī nodokļu likme bija jāpiemēro. Pārējie īpašnieki pēc otrreizējas objektu apsekošanas pārkāpumus bija novērsuši,» norāda Mārupes novada domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Kate Nītiņa. Nodokļa likme 3% apmērā no būvei piekritīgās zemes kadastrālās vērtības vidi degradējošām, sagruvušām vai drošību apdraudošām būvēm tiks saglabāta arī nākamgad. Savukārt iedzīvotājiem, kuri ir deklarējuši kopīgu dzīvesvietu ar bērnu invalīdu, 1. vai 2. grupas invalīdu, kurš ir šīs personas vai tās laulātā bērns, mazbērns, brālis, māsa, laulātais, kāds no vecākiem vai vecvecākiem, no nākamā gada paredzēts palielināt nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atlaidi no 50% līdz 90%.

Arī Valmierā no nākamā gada gaidāmas izmaiņas. Komercsabiedrību īpašumā vai tiesiskajā valdījumā esošajām dzīvojamām mājām neatkarīgi no tā, vai tās ir sadalītas dzīvokļu īpašumos, tāpat arī dzīvojamo māju daļām, telpām nedzīvojamās ēkās un to daļām, kuras tiek izmantotas dzīvošanai un kuras ir izīrētas un ir īrnieka dzīvesvieta, NĪN likme būs 0,6% no kadastrālās vērtības. Šāda likme tiks piemērota nākamajā mēnesī pēc īres līguma iesniegšanas pašvaldībā. Savukārt šādam īpašumam tiks piemērota nodokļa likme 1,5% apmērā, ja īres līgums nebūs noslēgts vai komercsabiedrības izīrētais īpašums nebūs īrnieka deklarētā dzīvesvieta.

Kā stāsta Valmieras domes Finanšu dienesta Nekustamā īpašuma nodaļas ekonomiste Gunita Jansone, tas tiek darīts, lai mazinātu finanšu slogu šo ēku iedzīvotājiem. Lai viņiem nebūtu jācieš no tā, ka īpašnieks, piemēram, negribot tērēties, īres līgumus nereģistrē, radīta iespēja, iesniedzot līgumu pašvaldībā, samazināt nodokļa likmi līdz 0,6% no kadastrālās vērtības. Ja īpašnieks līgumus reģistrēs, iedzīvotājiem likme būs vēl zemāka – 0,2% apmērā. Savukārt 3% NĪN likme graustiem, kas Valmierā ir spēkā jau kopš 2013. gada, tiks piemērota arī nākamgad. Nodoklis tiks aprēķināts pēc augstākās – vai nu pēc būvei piekritīgās zemes, vai pašas būves – kadastrālās vērtības. G. Jansone stāsta, ka šī norma strādā – jau nojaukti vairāki grausti, ir sakārtotas ēkas. Vienlaikus viņa uzsver: «3% likmes piemērošana ir pēdējais solis.» Pilsētā strādā būvju uzraudzības komisija, tiek izteikti brīdinājumi par paaugstinātas nodokļa likmes piemērošanu, tiek lūgts īpašumu sakārtot.

Arī Rīgā, kur graustu sakārtošana ir starp prioritāri veicamajiem darbiem, ir pozitīvi stāsti, piemēram, nams Dzirnavu ielā līdzās tirdzniecības centram Galerija Rīga, kuru sākts atjaunot, saka Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs. Tiesa, slavenākais Rīgas grausts Elizabetes un Marijas ielas krustojumā joprojām stāv kā stāvējis, un, lai gan aptīts ar drošības tīklu, cilvēki, ejot garām, joprojām met bažīgus skatus augšup. To pašu var teikt vēl par daudziem citiem namiem, piemēram, ēku Kuģu ielā 13, par kuras piespiedu sakārtošanu tikko lēma Rīgas domes Pilsētas īpašuma un privatizācijas lietu komiteja. Šī Izglītības un zinātnes ministrijas valdījumā esošā ēka teju līdzās viesnīcai Radisson Blu Daugava, pēc O. Burova domām, līdzīgi kā jebkura cita tukša ēka Rīgā, uzskatāma ne vien par neglītu un vidi degradējošu, bet arī drošību apdraudošu. Īpaši aktuāli tas kļūst šobrīd, kad Latvija gatavojas prezidentūrai Eiropas Savienības Padomē nākamā gada pirmajā pusē.

Iesakām:   Apskati Jauno projektu "Karstos piedāvājumus" šeit

Rīgas pils aprīkojuma un mēbeļu iegādei un restaurācijai piešķir 4,872 miljonus eiro

28.10.2014

Mežotnes pilij vēlas piesaistīt pieczvaigžņu viesnīcas operatoru, Igates pili - iznomāt vai pārdot

28.10.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

2

Mūsdienīgs mājoklis, kuru vari atļauties - dzīvo Tuvidos! Aicina uz atvērto durvju dienu!

3

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

4

Maijā dzīvošanai gatava būs Salienas trešā dzīvokļu māja. Atvērto durvju diena jau martā!

5

Atvērto durvju dienas maratonā varēs apskatīt jaunos projektus Rīgas centrā

6

Atvērto durvju diena - arī Pārdaugavas mājokļu projektos

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība