Īpašumu zemesgrāmatā varēs reģistrēt tiešsaistē

Informāciju, kas pieejama citos valsts reģistros, vienotā valsts datorizētā zemesgrāmata turpmāk saņems tiešsaistē, tādējādi aiztaupot iedzīvotājiem dokumentu iesniegšanu zemesgrāmatu nodaļā. Par to informē biznesa un ekonomikas ziņu portāls db.lv

Šis ir viens no jauninājumiem, ko paredz Saeimas veiktās izmaiņas likumos, lai mazinātu administratīvo slogu, ierakstot nekustamos īpašumus zemesgrāmatā. Saeima ceturtdien, 30.oktobrī, trešajā galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Zemesgrāmatu likumā, Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā un likumā par nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatās, informē Saeimas Preses dienests.

Izmaiņas paredz, ka noteiktos gadījumos datu aktualizācija zemesgrāmatā notiks bez nekustamā īpašuma īpašnieka tiešas iesaistes jeb vēršanās zemesgrāmatu nodaļā. Paredzēts, ka pēc tam, kad dati tiks aktualizēti Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā un Iedzīvotāju reģistrā, tie tiešsaistē tiks nodoti zemesgrāmatu nodaļām un veikti attiecīgi grozījumi zemesgrāmatas nodalījumā. Tādējādi klientam vairs nevajadzēs iesniegt zemesgrāmatā dokumentus, kas satur datus, kas jau ir iekļauti šajos reģistros. Šāda pieeja ne tikai mazinās birokrātiju, bet arīdzan novērsīs datu nesakritību dažādos reģistros.

Patlaban likums neļauj grozīt informāciju bez īpašnieka iesaistes, un tas ir viens no iemesliem, kādēļ zemesgrāmatā ierakstītā informācija atsevišķos gadījumos nesakrīt ar datiem kadastra informācijas sistēmā un Iedzīvotāju reģistrā.

Ar likuma grozījumiem paplašinātas iespējas nostiprinājuma lūgumu iesniegt elektroniski. To varēs darīt kredītiestāde, kurai par labu nostiprināta ķīlas tiesība, zvērināti tiesu izpildītāji, maksātnespējas procesa administratori, valsts un pašvaldību iestādes, ja nostiprinājuma lūgumu pamatos ar šo iestāžu izdotu dokumentu, kā arī zvērināts notārs, ja nostiprinājuma pamatā ir viņa taisīts notariāls akts.

Likumos nostiprināts zemes un ēkas vienotības princips – ja zemi vai ēku iegūs ēkas vai zemes īpašnieks, zemesgrāmata šos īpašumus savienos pēc savas iniciatīvas. 
Ar grozījumiem tiek sperts būtisks solis, lai nodrošinātu klientu apkalpošanu pēc vienas pieturas aģentūras principa – vairākos gadījumos vēršoties Valsts zemes dienestā, iesniegums tiks adresēts arī zemesgrāmatu nodaļai. Savukārt, vēršoties zemesgrāmatā, pirms tam nav nepieciešams saņemt kadastra izziņu Valsts zemes dienestā, jo šī informācija būs pieejama tiešsaistē. Likums paredz, ka nostiprinājuma lūgumam nebūs jāpievieno zemes robežu plāns, jo arī šī informācija būs pieejama tiešsaistē.

Lai nodrošinātu zemesgrāmatas nodalījumā esošo ierakstu pārskatāmību, zemesgrāmatu nodaļas tiesnešiem tiek paredzēts pienākums aktualizēt nodalījumu saturu. Aktualizējot zemesgrāmatu nodalījumu, netiek un nevar tikt mainīts nostiprināto tiesību saturs. Proti, likumā paredzētās darbības ir saistītas tikai un vienīgi ar ierakstu pārbaudi un precizēšanu, atbilstoši likumā definētiem nosacījumiem un tā tiks veikta, izskatot nostiprinājuma lūgumu.

Likuma izmaiņas paredz Tiesu administrācijai pienākumu regulāri sniegt pašvaldībām informāciju par īres un nomas tiesību nostiprinājumiem. 
Saeima atbalstīja arī priekšlikumu, ka nekustamo īpašumu ierakstīšana un lietu tiesību nostiprināšana zemesgrāmatā ir obligāta.

Valsts vienotajā datorizētajā zemesgrāmatā reģistrēti 1,16 miljoni nekustamo īpašumu īpašnieki, norāda likumprojekta autori.

Iesakām: Apskati Jauno projektu "Karstos piedāvājumus" šeit

Nekustamo īpašumu investoriem jārēķinās ar jauniem biznesa modeļiem

30.10.2014

Investors: Vēl ir garš ceļš ejams, lai Latvijā izveidotos starptautiski pieņemams īpašumu tirgus

30.10.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

2

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

3

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas

4

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

5

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

6

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi ekskluzīva privātmāja pašā ezera krastā

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks

alt

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts