Ieguldot 10 miljonus, bumbu patvertnes vietā taps Baltijas reģionā modernākais vēža diagnostikas centrs

Rīgā bijušās bumbu patvertnes vietā uzsākta medicīnas centra būvniecība. Centrā būs iespējams īpaši precīzi diagnosticēt vēža un sirds slimības to agrīnā attīstības stadijā. Par to informē biznesa un ekonomikas ziņu portāls db.lv

Šis būšot Baltijas reģionā modernākais šāda veida centrs, tajā tiks izmantotas pasaulē progresīvās nukleārās medicīnas tehnoloģijas. Centra izveides mērķis ir nodrošināt vēža un sirds slimību diagnostiku Latvijā tādā pašā kvalitātē kā attīstītajās Eiropas valstīs, kā arī veikt diagnostikai nepieciešamo materiālu ražošanu un eksportu uz citu valstu medicīnas centriem.

Starp AS Norvik Banka, Medicīnas centru NMC un Rīgas Stradiņa universitāti ir panākta vienošanās par finansējuma piešķiršanu projektam. Centra izveidē kopumā tiks ieguldīti teju 10 miljoni eiro  –  līdz 4 miljoniem eiro būs pieejams finansējums no bankas, savukārt 5,7 miljoni eiro ir ERAF ieguldījums. AS Norvik Banka valdes loceklis Raivis Ruskulis preses konferencē uzsvēra, ka bankai šis esot ļoti perspektīvs projekts.

Saskaņā ar plāniem centra klientu loks veidosies no Baltijas valstīm un arī Baltkrievijas (kopumā tie ir ap 16 miljoniem iedzīvotāju). Ar laiku tiek cerēts arī iesaistīties lielos zinātniskos projektos.

Vēža diagnostikai ir risks būt novēlotai vai neprecīzai, jo Latvijā pašlaik netiek izmantota jaunākā diagnostikas pieeja – nukleārā medicīna. Šī metode paredz diagnostikā izmantot īsu brīdi (15–110 minūtes) dzīvojošus radionuklīdus. Pacients tiek izmeklēts jauna veida tomogrāfā (pozitronu emisijas tomogrāfs jeb PET) apvienojumā ar datortomogrāfu. Rezultāts – daudz precīzāki izmeklējumu rezultāti, slimību iespējams identificēt jau tās agrīnajā stadijā, tajā skaitā, skanējot visu pacienta ķermeni, nevis kādu atsevišķu daļu.

Kā pastāstīja NMC vadītājs, Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācijas valdes priekšsēdētājs Vitālijs Skrīvelis, jaunajā centrā, piemēram, krūts vēzi varēs pamanīt jau tad, kad tas būs sērkociņa galviņas lielumā. Viņš uzsvēra, ka pirmkārt tikšot domāts par Latvijas iedzīvotājiem, kuriem tagad, dodoties pēc šī pakalpojuma uz citām valstīm, jārēķinās ar kopējām izmaksām apmēram 5 tūkstošu eiro apmērā. «Ja vēzi atklāj plaušās, nav teikts, ka nav arī aknās. Mēs šobrīd esam kā banānu republika,» uzskata V. Skrīvelis.

Latvijā būs par 30 %–40 % zemāka cena, nekā tiek piedāvāts, piemēram, Somijā. Centrs gada laikā spēs veikt ap 3 000 izmeklējumu. Viena diagnoze Somijā pašlaik izmaksājot no 1000 līdz 2000 eiro. Šajā summā ietilpst vielas, procedūra, bildes interpretācija un slēdziens, bet Latvijā standarta vēža gadījumā pakalpojums maksāšot no 900 līdz 1000 eiro, bet, ja gadījums būs komplicēts, cena būs augstāka. Igaunijā un Lietuvā šobrīd pacientiem iespējams iegūt šādu pakalpojumu apmaksu no valsts, taču Latvijā - nē. Šo situāciju nākotnē mūsu valstī centīsies mainīt. Medicīnas centra ideja gan tiekot īstenota, neņemot vērā valsts finansējumu diagnostikai - ja būs, tad būs. Tiek pieļauts, ka šis pakalpojums interesants varētu šķist arī apdrošinātājiem.

Medicīnas centrs NMC būs orientēts gan uz Latvijas, gan ārvalstu pacientiem (saskaņā ar pašreizējām aplēsēm proporcija varētu būt 50:50), kā arī sintezēs un zinātnisko projektu ietvaros eksportēs jaunu zāļu pētīšanai nepieciešamos radionuklīdus (radio-izotopus) uz Viļņu, Kauņu, Vitebsku, Minsku, Tallinu un Tartu. Šajās pilsētās ir iespējams veikt PET diagnostiku, bet tur neražo izotopus (pašlaik importē no Vācijas un Somijas). Kopumā paredzēts saražot 5 000 dozu gadā.

Medicīnas centrs NMC atradīsies Rīgā, Mārupes ielā 19a, netālu no Stradiņa slimnīcas un salīdzinoši netālu arī no Stradiņa Universitātes. Tā kopējā platība būs 2800 kvadrātmetri. Pašlaik ir jau sākts būvdarbu pirmais posms. Būvdarbus veic būvkompānija SIA Abora. Centru iecerēts nodot ekspluatācijā 2015.gada vasarā, bet pirmos klīniskos pētījumus un pacientu izmeklēšanu plānots sākt 2016.gada janvārī. Pēc tam tiks veikta medicīnas tūrisma virziena attīstība. Iekārtu iegādei tiks izsludināts starptautisks konkurss.

Rīgas Stradiņa Universitātes attīstības prorektors Toms Baumanis pastāstīja, ka universitāte tic idejai par jaunu tehnoloģiju iedzīvināšanu Latvijā. Universitāte projektā ir ieguldījusi pus miljonu eiro un nākotnē apsver iespēju savu ieguldījumu palielināt.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) Slimību profilakses un kontroles centra datiem Latvijā mirstība no onkoloģiskās saslimšanas pieaug no 18,4 % (2006.g.) līdz 20,9% (2011.g.) no mirušo kopskaita. Mirstība no asinsrites sistēmas slimībām svārstās 53,2 %–54,9 % robežās no mirušo kopskaita.

Iesakām: Apskati Jauno projektu "Karstos piedāvājumus" šeit

Investors: Vēl ir garš ceļš ejams, lai Latvijā izveidotos starptautiski pieņemams īpašumu tirgus

30.10.2014

Saeima konceptuāli atbalsta priekšlikumu pārtraukt Krievijas pilsoņiem izsniegt TUA pret nekustamā īpašuma iegādi

30.10.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

2

Mūsdienīgs mājoklis, kuru vari atļauties - dzīvo Tuvidos! Aicina uz atvērto durvju dienu!

3

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

4

Maijā dzīvošanai gatava būs Salienas trešā dzīvokļu māja. Atvērto durvju diena jau martā!

5

Atvērto durvju dienas maratonā varēs apskatīt jaunos projektus Rīgas centrā

6

Atvērto durvju diena - arī Pārdaugavas mājokļu projektos

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība