Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde šogad arestējusi īpašumus 4 miljonu vērtībā

Lai arī pēdējo gadu laikā nekustamo īpašumu tirgus aktivitāte ir nedaudz samazinājusies, tomēr joprojām krāpniecības gadījumi darījumos ar nekustamo īpašumu nav retums. Šī gada 10 mēnešos  Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde ir arestējusi īpašumus kopumā 4 miljonu eiro vērtībā, kas izmantoti kā instruments noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijai. Ja valsts noteiktu obligātu nekustamo īpašumu aģentu sertificēšanu, vismaz daļai negodīgu darījumu starpnieku tas liktu darboties likuma ietvaros. Tāpat tiktu būtiski atvieglots uzraugošo institūciju darbs, ļaujot savlaicīgi identificēt un novērst krāpniecības gadījumus, skaidro Valsts policijas  Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieks Gatis Gudermanis.

Krāpniecības gadījumi nekustamo īpašumu nozarē, kas nonāk Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes redzeslokā, ir cieši saistīti ar tirgus aktivitāti: „Visbiežāk saņemam iesniegumus, kas saistīti ar nenokārtotām parādsaistībām un darījumiem, kas veikti ar nekustamo īpašumu uz pilnvaru pamata. Tāpat ir gadījumi, kad, uzticoties negodīgiem nekustamo īpašumu darījumu starpniekiem, cilvēki zaudē savu īpašumu vai saņem par to mazāku summu nekā bija vienojušies pirms darījuma veikšanas. Lielākā daļa šo gadījumu nebūtu notikuši, ja darījumi tiktu veikti likuma ietvaros un noformēti atbilstoši normatīvajām prasībām. Diemžēl rakstiski nenostiprinātiem savstarpējiem darījumiem nav likuma spēka un tos nav iespējams pierādīt,“ stāsta Gatis Gudermanis.

Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieks norāda, ka obligātā nekustamo īpašumu aģentu sertificēšana būtiski atvieglotu darbu gan Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldei, gan Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestam. „Saskaņā ar Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumu, nekustamo īpašumu aģentiem, veicot darījumus un konstatējot jebkādu aizdomīgu rīcību, par to ir jāinformē VID un Ģenerālprokuratūras pārraudzībā esošo Noziedzīgi iegūtā līdzekļu legalizācijas novēršanas daļu. Tā savukārt pārbauda saņemto informāciju un informē par to Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldi. Šobrīd tas, vai aģents sadarbojas ar pārraugošām institūcijām, ir viņa paša brīva izvēle. Tomēr, ja aģentu sertificēšana būtu obligāta, viņiem būtu pienākums sadarboties, un mēs saņemtu vairāk šāda veida informācijas, mazinot noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas apjomus nekustamo īpašumu nozarē.”

Ikvienas nozares sakārtošana, regulējot to likuma robežās, palielinās tās caurskatāmību un radīs drošāku uzņēmējdarbības vidi gan uzņēmējiem, gan klientiem. „Mūsu prioritāte nav samazināt saņemto iesniegumu skaitu par nelikumībām nozarē, bet gan palielināt iedzīvotāju drošību. Aģentu obligātās sertifikācijas ieviešana ir viens no instrumentiem, kā samazināt to aģentu skaitu, kas darbojas pelēkajā zonā, un veicināt to sadarbību ar uzraugošajām institūcijām. Pretstatā tādām valstīm kā Beļģija, Polija, Vācija un Francija, nekustamo īpašumu aģentu sertifikāciju Latvijā neregulē likums, un tā ir brīvprātīga. Turpretim ārpus mūsu valsts robežām aģents ir atbildīgs likuma priekšā un situācijās, ja uzraugošās institūcijas netiek informētas par aizdomīgiem darījumiem, tam var tikt piemērotas likumā noteiktās sankcijas,” uzsver G. Gudermanis.

Iesakām: Mēneša piedāvājums - projekts DAMMES LIEPAS!


Samazinās brīvo A un B klases biroju telpu īpatsvars

04.11.2014

No uzturēšanās atļauju pieprasītāju loka pazuduši ķīnieši

05.11.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

2

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas

3

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

4

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

5

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

6

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi ekskluzīva privātmāja pašā ezera krastā

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks

alt

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts