Joprojām ir liels pieprasījums pēc tirdzniecības telpām no 50 līdz 250 kv.m. pilsētas centra aktīvākajās vietās

 

Vidējais patēriņa cenu līmenis 2013. gada martā, salīdzinot ar 2012. gada martu, palielinājās par 0,2%. Precēm cenas pieauga par 0,3%, bet pakalpojumiem nemainījās. Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 1,5%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Gada sākumā parasti ir vērojams cenu pieaugums, jo uzņēmumi pārskata savas izmaksas, atbilstoši koriģējot arī gala preču vai pakalpojumu izcenojumu, kā arī tiek mainīti siltumenerģijas un gāzes tarifi. Šoreiz gan pārsvarā cenas tika pārskatītas uz leju ai netika mainītas. Nedaudz ir samazinājušies siltumenerģijas tarifi (-1%) un gāzes tarifi (-3,8%).

Mazumtirdzniecības apgrozījuma gada pieauguma temps ir sarucis līdz 5,2%, kas vēl arvien ir salīdzinoši augsts. Kā liecina Eiropas Komisijas publicētie noskaņojuma indikatori, gan patērētāju, gan tirgotāju noskaņojuma rādītāji februārī ir manāmi pasliktinājušies, kas var liecināt par nelielu pieauguma tempu kritumu nozarē. Tā visdrīzāk gan būs tikai īstermiņa parādība saistībā ar jau minēto komunālo rēķinu apmaksu. 

Saskaņā ar Finanšu ministrijas novērtējumu Makroekonomisko rādītāju saliktais indekss,  kura aprēķināšanai tiek izmantoti operatīvie dati par tautsaimniecības attīstību, 2013. gda janvārī, salīdzinot ar iepriekšējā gada mēnesi, palielinājās par 3,5 procentiem.

Neskatoties uz vājo izaugsmi eirozonā, attiecīgie dati par IKP Latvijā turpina priecēt salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo ceturksni iekšzemes koopprodukts (IKP)  palielinājies par 5,1% un atbilstoši Finanšu ministrijas (FM) novērtējumam 2012. gadā ir palielinājies par 5,5%. Pozitīvi, ka 2012. gadā kopumā Latvijas ekonomika ir bijusi visstraujāk augošā Eiropas Savienībā. Lielākais devums izaugsmē pērnā gada ceturtajā ceturksnī bija no tirdzniecības nozares, kura uzrādījusi straujāko pieaugumu tempu kopš 2007. gada un veidoja aptuveni 2 procentpunktus no kopējā pieauguma.

Tas norāda uz stabilu privātā patēriņa pieaugumu, savukārt augstie preču eksporta pieauguma tempi liecina, ka arī pērnā gada pēdējā ceturksnī negatīvās ārējās vides ietekme uz Latvijas ekonomikas attīstību ir bijusi neliela . Finanšu ministrija prognozē, ka izaugsmes tempi piebremzēsies gada pirmajos divos ceturkšņos, līdz ar to IKP pieaugums 2013. gadā kopumā būs nedaudz zemāks kā pērn - 4%, kas vēl arvien būs straujākais Eiropas Savienībā.

2013. gada 1. ceturksnis ir bijis salīdzinoši aktīvs biroju nomas tirgū. Ar Ober Haus starpniecību ir tikušas piemeklētas telpas arī starptautiskām kompānijām, kuras turpina aktīvi ienākt Latvijas tirgū. Nomas maksas A klases biroju segmentā 2013. gada 1. ceturksnī vidēji ir robežās no 9 līdz 12 eiro par vienu kvadrātmetru, augstākā nomas maksa par A klase biroju ir 16 eiro par vienu kvadrātmetru, savukārt B klases biroju segmentā nomas maksas ir robežās no 6 līdz 9 eiro par kvadrātmetru. Samazinoties brīvajām biroju platībām paaugstinās nomas

maksas, 2012.gadā laikā veiksmīgākajās biroju ēkās nomas maksas ir pieaugušas par 1-2 eiro par vienu kvadrātmetru.  Vidējās apsaimniekošanas izmaksas A un B klases biroju centros ir robežās no 0.95 līdz 2.0 eiro par kvadrātmetru.

Šajā ceturksnī pieprasījums pēc biroju telpām uz nomu ir diapazonā no 50 līdz 600 kvadrātmetriem. Saglabājas pieprasījums pēc biroja telpām 100 kv.m. – 400 kv.m. jaunajās biroju ēkās,  savukārt piedāvājums ir ļoti ierobežots. Turpinās klientu interese par biroju ēku iegādi gan kā investīciju objektu, gan savām vajadzībām.

2013. gada 1.ceturksnis tirdzniecības platību jomā ir bijis salīdzinoši aktīvs.

Joprojām ir liels pieprasījums pēc tirdzniecības telpām no 50 līdz 250 kv.m. pilsētas centra aktīvākajās vietās. Interese saglabājās arī par lielākām tirdzniecības platībām – no 300 līdz 1500 kv.m. Ir pieprasījums pēc nelielām platībām tirdzniecības centros.

2013. gada 1.ceturkšņa laikā vairākas starptautiskas kompānijas ir izmantojušas SIA „Ober Haus Real Estate Latvia” sniegtos pakalpojumus jaunu telpu piemeklēšanā. Kā piemēru varam minēt kompānijas SIA „KG Knutsson”, kas paplašinot savu darbību Batijas valstīs, iegādājās ēku Gunāra Astras ielā 3 ar kopējo platību 1542 kv.m. Ēkā plānots izveidot savu centrālo ekspozīciju zāli, biroju un servisa centru.

2013. gada 1.ceturksnī nomas maksas mazām tirdzniecības platībām Vecrīgā un aktīvajā centrā saglabājas iepriekšējā līmenī - vidējās nomas maksas ir no 15 līdz 45 eiro par kvadrātmetru, atsevišķās vietās sasniedzot 50 eiro par vienu kvadrātmetru, lielākām platībām nomas maksas ir palielinājušās un ir no 7 līdz 27 eiro par vienu kvadrātmetru. Nomas maksas par tirdzniecības telpu nelielām platībām, kas atrodas tālāk no centra ir 5 līdz 14 eiro par vienu kvadrātmetru, savukārt par lielām platībām 5 līdz 10 eiro par kvadrātmetru.

Joprojām ir novērojama tendence, ka labu tirdzniecības telpu par adekvātām nomas maksām centrā pieprasījums krietni pārsniedz piedāvājumu, tajā pašā laikā tirdzniecības telpas centrālo ielu šķērsielās arī pie salīdzinoši zemām nomas maksām joprojām ir neiznomātas, kā arī saglabājās tendence, ka novērojama liela nomas maksu starpība starp aktīvā centra daļas „garajām” ielām un šķērsielām.

Ir novērota tendence, ka telpu īpašnieki, izvērtējot jaunu nomnieku, dod priekšroku par 1 līdz 2 eiro par vienu kvadrātmetru lielākai nomas maksai uz slēgt līgumu uz īsāku termiņu, atsakoties nodot telpas stabilam ilgtermiņa nomniekam par nedaudz zemāku nomas maksu.

Augstais aizpildījuma īpatsvars populārākajos tirdzniecības centros saglabājas. T/C Spice, T/C Spice Home ir aizpildītas visas tirdzniecības platības. T/C Alfa brīvās platības sastāda

0.4%, T/C Origo brīvās platības sastāda 1.8%, T/C Galerija Centrs – 1.9%, T/C Mols – 3.8%, T/C Rīga Plaza – 7%, T/C Olimpija – 9% un T/C Dole – 10.4% no visām tirdzniecības platībām.

Tirdzniecības centros nomas maksas ir robežās no 7 līdz 50 eiro par vienu kvadrātmetru, kas atkarīgas no tirdzniecības centra, platības un telpu izvietojuma.

2013. gada 1. ceturksnis noliktavu un ražošanas telpu segmentā ir bijis aktīvs. Joprojām vislielākais pieprasījums ir pēc telpām uz nomu platībās no 500 līdz 1000 kvadrātmetriem, kā arī vērojams jauno noliktavu un ražošanas telpu deficīts platībās virs 3000 kvadrātmetriem.

Joprojām lielākā daļa uzņēmumu, kuri interesējas par telpu iegādi tās meklē savām vajadzībām. Kā viens no svarīgākajiem kritērijiem ir atbilstoša tirgus cena, kvalitāte, kā arī telpu atbilstība savām vajadzībām. Ir parādījusies interese, no klientu puses, par padomju laikā celto ēku iegādi par atbilstošu tirgus cenu.

2013. gada 1. ceturksnī komerczemju piedāvājums ievērojami pārsniedz pieprasījumu. Klientus interesē tikai piedāvājumi par reālām tirgus cenām, stratēģiski izdevīgās vietās.

Noliktavu un industriālo platību jomā vidējās nomas maksas ir saglabājušās iepriekšējā līmenī. Maksa par neapsildītiem, veciem angāriem angāri ir vidēji 0.7 eiro par kvadrātmetru; par vecās industriālās zonās atjaunotiem cehiem vidēji no 1.5 līdz 3.0 eiro par kvadrātmetru; par ekspluatācijā tikko nodotu A klases kompleksu ar atbilstošas kvalitātes aprīkojumu visās pozīcijās, Rīgas robežās no 3.5 līdz 4.2 eiro par vienu kvadrātmetru. Vidējās apsaimniekošanas izmaksas ir robežās no 0.4 līdz 0.8 eiro par kvadrātmetru.

Pārdošanas cenas ir saglabājušās iepriekšējā ceturkšņa līmenī. Par nelielām sekundārām noliktavu, ražotņu un servisu būvēm platībās līdz 500 kvadrātmetriem cena ir vidēji no 350 līdz 400 eiro par vienu kvadrātmetru. Cenas par angāriem platībās no 500 kvadrātmetriem variē no 70 līdz 250 eiro par vienu kvadrātmetru. Galvenokārt cena atkarīga no angāru stāvokļa un specifikas. Ražošanas objektu apbūves zemju vidējās cenas Pierīgā un Rīgas mikrorajonos ir robežās no 10 līdz 30 eiro par vienu kvadrātmetru.

 

LANĪDA: Termiņuzturēšanās atļauju sistēma ir neizmantots potenciāls

19.04.2013

Dārgākā mikrorajona pozīcijas saglabā Teika

19.04.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

2

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

3

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

4

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

5

Viedoklis: Kas notiek Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgū?

6

Atjaunotajā Lāčplēša ielas 13 namā pārdoti jau 30% dzīvokļu

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi greznā Krimuldas muiža

alt

Viedoklis: Kas notiek Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgū?

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"