Patiesais nekustamā īpašuma nozarē pērn veikto darījumu skaits ar vērtību virs viena miljona latu bijis lielāks, nekā liecina zemesgrāmatas dati

Patiesais nekustamā īpašuma nozarē pērn veikto darījumu skaits ar vērtību virs viena miljona latu bijis lielāks, nekā liecina zemesgrāmatas dati, bet objektīvu cenas analīzi noteikt ir ļoti grūti.

Kā Db.lv pastāstīja nekustamo īpašumu konsultācijas kompānijas Colliers Latvija izpilddirektors Deniss Kairāns, nekustamo īpašumu nozarē, it sevišķi pie lieliem darījumiem, daļa no visām aktivitātēm noris pārdodot uzņēmuma daļas, kam pieder nekustamais īpašums.

«Bieži vien, pērkot uzņēmuma daļas, jaunie īpašnieki nevēlas publiski par darījumu ziņot, vēl jo vairāk par šī darījuma cenu, līdz ar to tirgū objektīvu analīzi, ietverot visus darījumus izveidot nav viegli,» atzina D. Kairāns.

Otrs faktors, kas ir svarīgs pie šāda veida analīzes – ir saprast, kas ir pārdodamais objekts. «Piemēram, tiek pārdota teritorija ar vairākiem zemesgabaliem un vairākām ēkām uz tās. Zemesgrāmatas dati liecina par dažādiem darījumiem, taču realitātē, tas ir viens investors, kurš visu iegādājies. Pēc cenu analīzes sanāk, ka visas darījuma summas ir jāsaskaita kopā, lai būtu objektīva informācija par darījuma kopējo vērtību,» skaidroja eksperts.

Viņš arī minēja gadījumus, kad tiek pārdota viesnīca, kuras cenā nav iekļauts aprīkojums, tādējādi patiesā darījuma vērtība var būt augstāka.

Db.lv jau vēstīja, ka žurnāla Kapitāls veiktais pētījums liecina - pērn visdārgāk pārdotais nekustamais īpašums bijusi ēka Kaļķu ielā 15, kura īpašnieku mainīja par 6,21 miljonu latu. Otrs pērn dārgāk pārdotais nekustamais īpašums bijis zemesgabalas Kaļķu ielā 3a, kas pārdots par 4,95 miljoniem. Topa trešajā vietā ierindojas SIA Latvia Hotel Invest pagājušā gada jūnijā par 4,4 miljoniem latu veiktais viesnīcas Elefant pirkums.

D. Kairāns minēja, ka par tirgus darījumiem var nosaukt īpašuma Kaļķu ielā 15 pārdošanu, kā arī viesnīcu Elefant. Kompānija tirgus darījuma pamatotību nevar apliecināt darījumam Kaļķu ielā 3a, jo nav informācijas par reālu informācijas maiņu šī darījuma kontekstā.

Pētījumā arī teikts, ka kopumā pērn Rīgā reģistrēti vairāk nekā 35 darījumi ar nekustamajiem īpašumiem, kuru pārdošanas vērtība pārsniedz vienu miljonu latu, tostarp 13 darījumi ar nekustamajiem īpašumiem, kur pārdošanas vērtība pārsniedz divus miljonus latu, liecina Valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas dati.

Savukārt pēc Colliers Latvija veiktās analīzes, darījumu skaits virs viena miljona latu gan pagājušajā gadā, gan gadu pirms tam, pārsniedzis minēto skaitli. Lielākais darījums Latvijā aizvadītajā gadā bijis kāds cits. Kompānija tomēr nevēlas atklāt plašāku informāciju.

Kopējais darījumu skaits 2012. gadā pēc Colliers Latvija datiem bijis 168 miljonu eiro vērtībā, kas bijis mazāks nekā 2011. gadā. Savukārt 2013. gadā kompānija prognozē lielus darījumus, kuru summas pārsniegs desmit miljonus eiro.

Arī nekustamo īpašumu konsultāciju kompānijas Newsec rīkotājdirektore Olga Kozina, Db.lv norādīja, ka tādu darījumu kā ēkas Kaļķu 15 vai viesnīcas Elefant pārdošana noteikti atbilst tirgus situācijai, jo īpašuma pārdevēji ir uzņēmumi, kuru darbība ir profesionāla un pārskatāma. Pārdošanas procesos piedalījušies vairāki pircēji, un tas bijis caurspīdīgs. Savukārt komentēt darījumu ar īpašumu Kaļķu ielā 3a eksprtei esot grūti, ņemot vērā presē izskanējušās ziņas par reiderismu.

O. Kozina norāda, ka aizvadītais gads bijis aktīvs īpašumu pārdošanas ziņā. Naudas plūsmas ģenerējošos objektos tikuši ieguldīti vismaz 50 miljoni eiro, bet potenciāli rekonstruējamos un attīstāmos objektos investēti vēl nopietnāki apjomi.

Dārgākā mikrorajona pozīcijas saglabā Teika

19.04.2013

Nekustamā īpašuma tirgū attīstības tempi nav tik strauji, kā gribētos

22.04.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

2

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

3

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

4

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

5

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

6

Uzņēmēju pieprasījums pēc pūļa finansējuma Latvijā strauji pieaug

City24 redaktora izvēle

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē