Mājokļu kredītu tirgus gāzīsies

Tā kā nākamgad tiek ieviests t.s. nolikto atslēgu princips, izsniegto mājokļu kredītu apmērs varētu sarukt uz pusi, ceturtdien raksta laikraksts Dienas BiznessPar to informē biznesa un ekonomikas ziņu portāls db.lv

No jauna izsniegto aizdevumu apmērs kritīs par vismaz 50%, salīdzinot ar līdzšinējiem apmēriem, DB uzsver lielākie hipotekāro kredītu devēji. Jau tā vārgā hipotekāro kredītu tirgus atveseļošanās ir beigusies – daļa kredītiestāžu jau apstiprinājušas stingrākus nosacījumus mājokļu aizdevuma saņemšanai.

Pirmās sekas nolikto atslēgu principa ieviešanai banku darbībā vērojamas jau patlaban – kredītiestādes, reaģējot uz pieņemtajiem grozījumiem, sākušas prasīt lielākas pirmās iemaksas kredītņēmējiem. Banku pārstāvji neslēpj, ka aizdevumus ir grūtāk saņemt no oktobra sākuma, un lielākās kredītiestādes pauž vienotu viedokli – pirmā iemaksa aizdevuma ņēmējiem turpmāk būs jāveic vismaz 30% apmērā no nekustamā īpašuma vērtības. Līdz šim aizņēmējam sākotnējā iemaksa tika prasīta vidēji 15–20% apmērā. Kredīta apstiprināšanai stingrāk tiek vērtēti arī citi kritēriji.

«Diemžēl sliktās prognozes ir piepildījušās – ņemot vērā Saeimas pieņemtos grozījumus Maksātnespējas likumā, kas ievieš kreditēšanā obligātu nolikto atslēgu principu un būtiski saīsina saistību dzēšanas termiņus, lielākās bankas, kas strādā Latvijas hipotekārās kreditēšanas tirgū, ir mainījušas vai šobrīd pārskata savu kredītpolitiku,» stāsta Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) speciāliste Baiba Melnace. Likuma grozījumi stāsies spēkā 2015. gada 1. janvārī, taču uzreiz pēc likuma grozījumu pieņemšanas lielākās bankas, kas gatavojās ieviest valsts atbalsta programmu ģimenēm mājokļa iegādei, paziņoja par programmas ieviešanas iesaldēšanu, jo, pēc kredītiestāžu teiktā, programma tās apstiprinātajā saturā vairs neatbilst hipotekārās kreditēšanas tirgus realitātei.

Tiesa gan, nekustamā īpašuma tirgus eksperti iepriekš izteicās, ka bankām nevajadzētu tik ļoti satraukties, jo darījumu skaits, kur izmantoti banku kredīti, patlaban ir niecīgs, lai tirgū gaidāmās izmaiņas būtiski ietekmētu. Banku pārstāvji turpretī gan norāda: lai arī straujš mājokļu kredītu apjoma kāpums aizvien nav vērojams, augot iedzīvotāju ieņēmumiem, vairāk ģimeņu apsvēra jaunas mājvietas iegādi, tomēr patlaban šīs ieceres tiek bremzētas.

Bankas nekavējoties sākušas pārskatīt savu kredītpolitiku no riska vadības viedokļa. Ņemot vērā kredīta piešķiršanas un nepieciešamo dokumentu kārtošanas ilgumu (pieteikums, klienta izvērtēšana, kredītkomitejas lēmums, dokumentu sagatavošana, ķīlas reģistrācija zemesgrāmatā), šobrīd iesniegtais kredīta pieteikums var nozīmēt aizdevuma saņemšanu nākamajā gadā, un tas būs laikā, kad Maksātnespējas likuma grozījumi būs stājušies spēkā, skaidro LKA. Tādēļ patlaban daļa banku stingrāk vērtē kredītņēmēju pieteikumus, citās stingrāki nosacījumi tiek veidoti.

Iesakām: Mēneša piedāvājums - projekts DAMMES LIEPAS!

KP ar 125 001 eiro soda būvnieku "RCI Gulbene" par aizliegtu vienošanos iepirkumos

06.11.2014

Dzīvokļu cena visstraujāk pieaug Imantā

07.11.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

2

Mūsdienīgs mājoklis, kuru vari atļauties - dzīvo Tuvidos! Aicina uz atvērto durvju dienu!

3

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

4

Maijā dzīvošanai gatava būs Salienas trešā dzīvokļu māja. Atvērto durvju diena jau martā!

5

Atvērto durvju dienas maratonā varēs apskatīt jaunos projektus Rīgas centrā

6

Atvērto durvju diena - arī Pārdaugavas mājokļu projektos

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība