Satversmei neatbilst Rīgas domes saistošie noteikumi par sava īpašuma teritorijas sakopšanu

Rīgas domes saistošo noteikumu normas, kuras noteic īpašnieka pienākumu kopt un tīrīt viņa īpašumam piegulošo teritoriju, ciktāl normatīvais regulējums neparedz pašvaldības līdzdalību šā pienākuma izpildē, neatbilst Satversmei.

Kā aģentūrai norādīja Satversmes tiesas (ST) priekšsēdētāja palīdze Līna Kovalevska, ST spriedums ir galīgs un nepārsūdzams.

Jau ziņots, ka ST ierosināja lietu "Par Rīgas domes 2008.gada 8.jūlija saistošo noteikumu Nr.125 "Rīgas pilsētas teritorijas kopšanas un būvju uzturēšanas noteikumi" 4.3. un 4.4.punkta atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 105.pantam". Atbilstoši pašreiz spēkā esošajam regulējumam komercsabiedrības atbilstoši noslēgtajam līgumam, dzīvokļu īpašnieku sabiedrības, namīpašumu, zemesgabalu un citu teritoriju īpašnieki, valdītāji, pārvaldnieki-pilnvarnieki, lietotāji-nomnieki nodrošina piegulošās teritorijas kopšanu - zālienu nopļaušanu, ietves tīrīšanu, atkritumu savākšanu un izvešanu.

Tāpat minētās personas nodrošina nekustamā īpašuma un piegulošajā teritorijā esošo gājēju ietvju, izņemot sabiedriskā transporta pieturvietas, attīrīšanu no sniega un ledus līdz ietves segumam, pretslīdes materiāla kaisīšanu, kā arī pagalma celiņu tīrīšanu un kaisīšanu katru dienu līdz plkst.8, un, ja nepieciešams, visas dienas laikā pieļaujama sniega vaļņu veidošana, ja tas netraucē gājēju kustībai pa ietvēm un tiek ievēroti šo saistošo noteikumu 13.2 punkta nosacījumi.

Tikmēr Satversmes 105.pants paredz, ka ikvienam ir tiesības uz īpašumu. Īpašumu nedrīkst izmantot pretēji sabiedrības interesēm. Īpašuma tiesības var ierobežot vienīgi saskaņā ar likumu. Īpašuma piespiedu atsavināšana sabiedrības vajadzībām pieļaujama tikai izņēmuma gadījumos uz atsevišķa likuma pamata pret taisnīgu atlīdzību.

Lieta tika ierosināta pēc Ulda Kaldovska konstitucionālās sūdzības. Kaldovskim pieder nekustamais īpašums Rīgā, un saskaņā ar apstrīdētajām normām viņam jānodrošina savam īpašumam piegulošo publiskā lietošanā esošo teritoriju kopšana un tīrīšana. Sūdzības iesniedzējs pauda uzskatu, ka apstrīdētajās normās noteiktais pienākums ir nesamērīgs, jo attiecas uz piegulošo teritoriju neierobežotā, proti, jebkādā platībā. Tā kā sūdzības iesniedzēja īpašumam piegulošās teritorijas platība ir gandrīz tikpat liela kā viņa īpašuma platība, attiecībā uz viņu apstrīdētajās normās noteiktais pienākums esot īpaši nesamērīgs. Turklāt apstrīdētās normas neparedz atvieglojumus personām, kuras nespēj nodrošināt piegulošo teritoriju sakopšanu objektīvu iemeslu dēļ.

ST atzina, ka apstrīdētās normas ierobežo pieteikuma iesniedzēja īpašuma tiesības. Satversmes 105.pantā noteiktās pamattiesības iespējams ierobežot, ne vien sašaurinot personas īpašuma tiesību apjomu, bet arī uzliekot personai noteiktus ar īpašumu saistītus pienākumus.

ST norādīja, ka apstrīdētajās normās noteiktā pamattiesību ierobežojuma leģitīmais mērķis ir aizsargāt sabiedrības tiesības dzīvot sakoptā pilsētvidē un sekmēt ceļu satiksmes drošību. Apstrīdētās normas ļauj panākt to, lai katrs īpašnieks pienācīgi koptu un tīrītu savam īpašumam piegulošo teritoriju. Turklāt nepastāv citi līdzekļi, ar kuriem apstrīdētajās normās noteiktā pamattiesību ierobežojuma leģitīmo mērķi varētu sasniegt tādā pašā kvalitātē. Taču ST atzina, ka pieteikuma iesniedzēja tiesību ierobežojums ir nesamērīgs. Proti, likums "Par pašvaldībām" noteic pašvaldībai pienākumu gādāt par teritorijas labiekārtošanu un tīrību.

Pašvaldība ir tiesīga noteikt īpašniekiem pienākumus viņu īpašumiem piegulošo teritoriju kopšanā un tīrīšanā, taču likumdevēja noteiktais deleģējums nav interpretējams tādējādi, ka pašvaldība drīkstētu savas autonomās funkcijas izpildi pilnībā uzlikt īpašniekiem. Ja pašvaldība izvēlējusies šīs funkcijas izpildi uzlikt īpašniekiem, pašvaldībai jāuzņemas līdzdalība tās īstenošanā. Turklāt par pašvaldības autonomās funkcijas pienācīgu izpildi atbildīga ir pašvaldība.

ST atzina, ka Rīgas dome nav ieviesusi savas līdzdalības mehānismu, lai mazinātu apgrūtinājumu, kuru īpašniekiem rada apstrīdētajās normās noteiktais pienākums. Tā kā īpašniekiem netiek sniegts atbalsts piegulošo teritoriju kopšanā un tīrīšanā, apstrīdēto normu prasības nav samērīgas ar sabiedrības gūto labumu. Līdz ar to tiesa atzina apstrīdētās normas, ciktāl normatīvais regulējums neparedz pašvaldības līdzdalību nekustamajiem īpašumiem piegulošo publiskā lietošanā esošo teritoriju kopšanā un tīrīšanā, par neatbilstošām Satversmes 105.pantam.

ST ņēma vērā, ka Rīgas domei ir nepieciešams laiks, lai novērstu normatīvā regulējuma nepilnības. Tādēļ ST atzina apstrīdētās normas par spēkā neesošām no 2015.gada 1.maija. Līdz brīdim, kad stājas spēkā jaunais normatīvais regulējums, visiem īpašniekiem ir pienākums ievērot apstrīdēto normu prasības.

ST arī ņēma vērā, ka pieteikuma iesniedzējam ir uzlikti vairāki administratīvie sodi par apstrīdēto normu neievērošanu, dažās administratīvo pārkāpumu lietās tiesvedība vēl turpinās. Tādējādi ST atzina apstrīdētās normas, ciktāl normatīvais regulējums neparedz pašvaldības līdzdalību nekustamajiem īpašumiem piegulošo publiskā lietošanā esošo teritoriju kopšanā un tīrīšanā, attiecībā uz pieteikuma iesniedzēju par spēkā neesošām no to pieņemšanas brīža, lai viņam būtu iespēja lūgt atkārtoti izvērtēt sodu samērīgumu.

Tomēr pieteikuma iesniedzējam tāpat kā pārējiem īpašniekiem līdz brīdim, kad stājas spēkā jaunais normatīvais regulējums, ir pienākums ievērot apstrīdēto normu prasības.

Iesakām: Mēneša piedāvājums - projekts DAMMES LIEPAS!

Bijušā Skrundas lokatora pilsētiņu par 403 200 eiro nopircis vietējais uzņēmums

07.11.2014

alt

Nāc pēc savas sapņu virtuves “Biķerziedos”!

07.11.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

2

Mūsdienīgs mājoklis, kuru vari atļauties - dzīvo Tuvidos! Aicina uz atvērto durvju dienu!

3

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

4

Maijā dzīvošanai gatava būs Salienas trešā dzīvokļu māja. Atvērto durvju diena jau martā!

5

Atvērto durvju dienas maratonā varēs apskatīt jaunos projektus Rīgas centrā

6

Atvērto durvju diena - arī Pārdaugavas mājokļu projektos

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība