Domino efekta reakcija

Maksātnespējas likuma grozījumu rezultātā varētu pieaugt nebanku kreditēšana, kas veicinātu arī atsevišķu piedziņas lietu palielināšanos, otrdien vēsta laikraksts Dienas BiznessPar to informē biznesa un ekonomikas ziņu portāls db.lv

Jāatgādina, ka Maksātnespējas likums cita starpā ievieš kreditēšanā obligātu nolikto atslēgu principu un būtiski saīsina saistību dzēšanas termiņus. Bankas jau paspējušas norādīt, ka tas vismaz nākamgad samazinās izsniegto mājokļu kredītu apmēru uz pusi, savukārt aptaujātie parādu piedzinēji spriež, ka tiešai ietekmei uz viņu biznesu grozījumiem nevajadzētu būt, lai gan ilgtermiņa izmaiņas varētu rasties. Piemēram, saistībā ar maksātnespējīgas  fiziskas personas saistību dzēšanas plāna termiņa saīsināšanu, kas varētu, iespējams, palielināt fizisku personu maksātnespējas lietu skaitu.

Saruks portfeļi

Grozījumu rezultātā samazināsies hipotekāro kredītu skaits, daudz mazāki būs t.s. debitoru portfeļi, ko veidos parādi, kas radīsies kā atlikums pēc nodrošinājuma objekta pārdošanas. «Tādējādi pārdošanā būs krietni mazāk hipotekāro kredītu portfeļu. Attiecīgi mums vai nu nebūs iespējams vispār tos iegādāties, vai arī tādas iespējas būs ierobežotas. Domājot īstermiņā, lielākie zaudētāji, šķiet, ir kreditētāji un, pirmkārt, bankas, tomēr ilgtermiņā noteikti cietīs kredītņēmēji un Latvijas ekonomika kopumā,» uzskata UAB Gelvora Latvijas filiāles biznesa attīstības vadītājs Jānis Lukaševskis. Arī citi aptaujātie piemetina, ka kopumā parādu ārpustiesas atgūšanas jomu likuma grozījumi tieši neskar. Izņēmums ir tie uzņēmumi, kas iegādājušies nodrošināto parādu portfeļus no kredītiestādēm. Lai arī nolikto atslēgu princips darbosies tikai attiecībā uz jauniem līgumiem, tas atstāšot zināmu iespaidu arī uz esošo parādnieku motivāciju kārtot saistības pilnā apmērā.

Vairāk tepat

«Noteikti pieaugs nebanku kreditēšana un līdz ar to arī parādu lietas nebanku kreditētājiem. Radīsies parādi no īres tiesiskajām attiecībām,» uzskata SIA Konsultatīvā sabiedrība Conventus valdes loceklis Edgars Baglais. Tā kā kredītu iegūšana daļai potenciālo kredītņēmēju varētu būt apgrūtināta, varētu attīstīties īres tirgus. Viņš arī piebilst, ka varētu pieaugt t.s. izlikšanas lietu īpatsvars. Beigu beigās tirgus pieprasījums visu salikšot pa vietām – ja valstī būs pieaugums, tad būs maksātspējīgs pieprasījums un kreditēšana – vai nu tās būs bankas, vai citi tirgus dalībnieki, uzskata E. Baglais.

Iesakām: Mēneša piedāvājums - projekts DAMMES LIEPAS!

Latvijā pirmo reizi daudzdzīvokļu ēka tiek būvēta atbilstoši starptautiskajam BREEAM kvalitātes standartam.

11.11.2014

alt

Rīgas būvvalde neveiks neatkarīgu ekspertīzi daudzstāvu mājai Zolitūdes traģēdijas vietā

11.11.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Pārdošanā nonākusi moderna viensēta, kur saglabātas latviskās vērtības

2

Iespēja iegādāties elegantu privātmāju Jūrmalā, kurā aug pašiem savs olīvkoks

3

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

4

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

Rīgā samazinājies pārdošanā piedāvāto dzīvokļu skaits

City24 redaktora izvēle

alt

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

alt

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

alt

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus