Īres problēmu risinājumā – ieilgusi daudzpunkte

Lai gan īres tirgus ir nopietna nekustamā īpašuma tirgus daļa un strīdu starp 
īpašniekiem un īrniekiem netrūkst, 
risinājums situācijas uzlabošanai netop, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness Par to informē biznesa un ekonomikas ziņu portāls db.lv

«Šobrīd ministrijas Būvniecības un mājokļu politikas departamenta darbības galvenā prioritāte ir jaunā būvniecības nozares normatīvā regulējuma izstrāde un tā skaidrošana nozares komersantiem ,» tā uz DB jautājumu, vai top jauns dzīvojamo telpu īres likumprojekts, atbild Ekonomikas ministrijā. DB jau vairākkārt ziņojis, ka pēc Satversmes tiesas lēmuma, ar kuru par atbilstošu Satversmei tika atzīta norma, ka jaunajiem nekustamā īpašuma īpašniekam ir saistoši iepriekšējā īpašnieka slēgti nomas līgumi, Ekonomikas ministrija šovasar atsauca pērn izstrādāto Dzīvojamo telpu īres likumprojektu. Vienlaikus tā brīža ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis norādīja, ka ministrijas speciālistiem uzdots «no jauna izstrādāt kvalitatīvu, Satversmei un citiem normatīvajiem aktiem atbilstošu likumprojektu», jo «ir pilnīgi skaidrs, ka pašlaik īres tirgus ir viena no ekonomikas pelēkajām zonām un šī problēma ir jārisina.»

Ministrijas pārstāvji tagad saka – gatavojot jauno rīcības plānu valdības deklarācijas izstrādei, tiks atkārtoti diskutēts un lemts par šī likumprojekta tālāko virzību.

Ir novecojis

«Esošais likums ir morāli novecojis un principiāli neatbilst nedz īrnieku, nedz izīrētāju mūsdienīgām vajadzībām. Iespējams, tas ir viens no iemesliem, kāpēc rodas daudzi strīdi, arī nevajadzīgi. Kā liecina tiesu statistika, pirmās instances tiesās (arī zemesgrāmatu nodaļās) nemainīgi saglabājas diezgan liels iesniegto prasību skaits gan par izlikšanu no dzīvojamās telpas, gan – nedaudz mazākā apmērā – par citiem strīdiem, kas izriet no īres attiecībām,» pauž zvērināta advokāte Ilga Gudrenika-Krebs. Viņasprāt, līdz ar pēdējiem grozījumiem Maksātnespējas likumā, kas paredz īstenot t.s. nolikto atslēgu principu, noteikti palielināsies īres tirgus, jo daudzas personas, kas apsvēra domu iegādāties savus mājokļus, iespējams, nevarēs to atļauties banku noteiktās, augstās pirmās iemaksas dēļ, tātad – īrēs dzīvokļus. Līdz ar to būtu svarīgi modernizēt īres tiesību regulējumu, lai tas sabalansētu izīrētāju un īrnieku tiesības un pienākumus.

Uz to, ka nepieciešams risinājums īres strīdu novēršanai, norāda arī citi advokāti, namīpašnieki, īrnieku tiesību aizsargi utt. «Namīpašnieki nav naidīgi noskaņoti pret īrniekiem, jo ko tad mēs darīsim ar saviem īpašumiem? Taču ir nepieciešams tiesiski sakārtot jautājumus,» pauž Rīgas namīpašnieku biedrības valdes priekšsēdētāja Rita Bednarska, atzīstot – šobrīd neapskaužamā situācijā ir gan nam
īpašnieki, gan īrnieki. Biedrība pirms Saeimas vēlēšanām vērsās pie augstākajām valsts amatpersonām, atgādinot par solījumiem risināt namīpašnieku un īrnieku problēmas. Uz to saņemta atbilde, ka tā būs prioritāte, pagaidām gan piepildījuma šim solījumam nav. R. Bednarska plāno turpināt diskusijas ar Ekonomikas ministriju.

Strīdu daudz

Būtiskākie strīdi starp izīrētāju un īrnieku parasti ir par īres attiecību izbeigšanu un par īres maksu, tā I. Gudrenika-Krebs. Tāpat aktuāla ir izlikšana pēc īres līguma termiņa beigšanās, kad īrnieks neatbrīvo dzīvojamo telpu

Iesakām: Mēneša piedāvājums - projekts DAMMES LIEPAS!

 

"Eurostat": Būvniecības apjoms ES septembrī samazinājies par 0,4%

19.11.2014

alt
alt

Jauno dzīvokļu cenas projektos Salaspilī ar īpašu atlaidi tikai atvērto durvju dienā!

20.11.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

2

Mūsdienīgs mājoklis, kuru vari atļauties - dzīvo Tuvidos! Aicina uz atvērto durvju dienu!

3

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

4

Maijā dzīvošanai gatava būs Salienas trešā dzīvokļu māja. Atvērto durvju diena jau martā!

5

Atvērto durvju dienas maratonā varēs apskatīt jaunos projektus Rīgas centrā

6

Atvērto durvju diena - arī Pārdaugavas mājokļu projektos

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība