Īres problēmu risinājumā – ieilgusi daudzpunkte

Lai gan īres tirgus ir nopietna nekustamā īpašuma tirgus daļa un strīdu starp 
īpašniekiem un īrniekiem netrūkst, 
risinājums situācijas uzlabošanai netop, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness Par to informē biznesa un ekonomikas ziņu portāls db.lv

«Šobrīd ministrijas Būvniecības un mājokļu politikas departamenta darbības galvenā prioritāte ir jaunā būvniecības nozares normatīvā regulējuma izstrāde un tā skaidrošana nozares komersantiem ,» tā uz DB jautājumu, vai top jauns dzīvojamo telpu īres likumprojekts, atbild Ekonomikas ministrijā. DB jau vairākkārt ziņojis, ka pēc Satversmes tiesas lēmuma, ar kuru par atbilstošu Satversmei tika atzīta norma, ka jaunajiem nekustamā īpašuma īpašniekam ir saistoši iepriekšējā īpašnieka slēgti nomas līgumi, Ekonomikas ministrija šovasar atsauca pērn izstrādāto Dzīvojamo telpu īres likumprojektu. Vienlaikus tā brīža ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis norādīja, ka ministrijas speciālistiem uzdots «no jauna izstrādāt kvalitatīvu, Satversmei un citiem normatīvajiem aktiem atbilstošu likumprojektu», jo «ir pilnīgi skaidrs, ka pašlaik īres tirgus ir viena no ekonomikas pelēkajām zonām un šī problēma ir jārisina.»

Ministrijas pārstāvji tagad saka – gatavojot jauno rīcības plānu valdības deklarācijas izstrādei, tiks atkārtoti diskutēts un lemts par šī likumprojekta tālāko virzību.

Ir novecojis

«Esošais likums ir morāli novecojis un principiāli neatbilst nedz īrnieku, nedz izīrētāju mūsdienīgām vajadzībām. Iespējams, tas ir viens no iemesliem, kāpēc rodas daudzi strīdi, arī nevajadzīgi. Kā liecina tiesu statistika, pirmās instances tiesās (arī zemesgrāmatu nodaļās) nemainīgi saglabājas diezgan liels iesniegto prasību skaits gan par izlikšanu no dzīvojamās telpas, gan – nedaudz mazākā apmērā – par citiem strīdiem, kas izriet no īres attiecībām,» pauž zvērināta advokāte Ilga Gudrenika-Krebs. Viņasprāt, līdz ar pēdējiem grozījumiem Maksātnespējas likumā, kas paredz īstenot t.s. nolikto atslēgu principu, noteikti palielināsies īres tirgus, jo daudzas personas, kas apsvēra domu iegādāties savus mājokļus, iespējams, nevarēs to atļauties banku noteiktās, augstās pirmās iemaksas dēļ, tātad – īrēs dzīvokļus. Līdz ar to būtu svarīgi modernizēt īres tiesību regulējumu, lai tas sabalansētu izīrētāju un īrnieku tiesības un pienākumus.

Uz to, ka nepieciešams risinājums īres strīdu novēršanai, norāda arī citi advokāti, namīpašnieki, īrnieku tiesību aizsargi utt. «Namīpašnieki nav naidīgi noskaņoti pret īrniekiem, jo ko tad mēs darīsim ar saviem īpašumiem? Taču ir nepieciešams tiesiski sakārtot jautājumus,» pauž Rīgas namīpašnieku biedrības valdes priekšsēdētāja Rita Bednarska, atzīstot – šobrīd neapskaužamā situācijā ir gan nam
īpašnieki, gan īrnieki. Biedrība pirms Saeimas vēlēšanām vērsās pie augstākajām valsts amatpersonām, atgādinot par solījumiem risināt namīpašnieku un īrnieku problēmas. Uz to saņemta atbilde, ka tā būs prioritāte, pagaidām gan piepildījuma šim solījumam nav. R. Bednarska plāno turpināt diskusijas ar Ekonomikas ministriju.

Strīdu daudz

Būtiskākie strīdi starp izīrētāju un īrnieku parasti ir par īres attiecību izbeigšanu un par īres maksu, tā I. Gudrenika-Krebs. Tāpat aktuāla ir izlikšana pēc īres līguma termiņa beigšanās, kad īrnieks neatbrīvo dzīvojamo telpu

Iesakām: Mēneša piedāvājums - projekts DAMMES LIEPAS!

 

"Eurostat": Būvniecības apjoms ES septembrī samazinājies par 0,4%

19.11.2014

alt
alt

Jauno dzīvokļu cenas projektos Salaspilī ar īpašu atlaidi tikai atvērto durvju dienā!

20.11.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

2

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

3

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

4

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi ekskluzīva privātmāja pašā ezera krastā

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks

alt

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts