Ļaunprātīgajās maksātnespējās vainotā "Gvano" vēršas tiesā pret "Swedbank"

Investīciju kompānija Gvano vērsusies tiesā pret AS Swedbank, prasot atcelt nepamatotu hipotēkas reģistrēšanu, aģentūru LETA informē uzņēmuma pārstāvis Sergejs Sergejevs.

"Gvano" izskanēja nesen "Swedbank" izplatītajā paziņojumā par ļaunprātīgām maksātnespējām.

Bankas publikācijā norādīts, ka "Swedbank" izsniedza aizdevumu "Tērbatas biznesa centram", kas par saņemto aizdevumu uzcēla biroju ēku Rīgas centrā, Lāčplēša ielā 20A. Aizdevums tiek nodrošināts ar hipotēku uz jaunuzcelto ēku. Vēlāk ēka tiek nodota saistītās sabiedrības "Gvano" īpašumā, saglabājot par labu "Swedbank" reģistrēto hipotēku.

"Tērbatas biznesa centrs", formāli mainot juridisko adresi, aizmigrējis uz "bēdīgi slavenās" Rīgas pilsētas Centra rajona tiesas piekritību un uzreiz pieteicies ārpustiesas tiesiskās aizsardzības procesam (ĀTAP). Par plānu pozitīvu atzinumu sniedza administratore Ieva Kaziniece. Tiesnesis Raimonds Buls to apstiprināja. Īstenojot ĀTAP, "Tērbatas biznesa centrs" atbrīvojās no parāda pret "Swedbank" 7,7 miljonu eiro apmērā. Savukārt "Gvano" šajā pašā tiesā mēģina atbrīvoties no hipotekārās ķīlas devēja pienākumiem pret "Swedbank".

Sergejevs informēja, ka 2006.gadā uzņēmums plānoja uzsākt daudzstāvu ēkas būvniecību Brīvības ielā 44. Šim nolūkam tika piesaistīti finanšu līdzekļi no "Swedbank" 17 miljonu eiro apmērā, ieķīlājot zemi Brīvības ielā 44 un nekustamo īpašumu Lāčplēša ielā 20A.

"Kad gribējām sākt būvniecību, banka brīdināja, ka tirgus situācija ir mainījusies un līdz ar to arī tās politika. Neskatoties uz noslēgto līgumu, kredītu, kas nepieciešams nekustamā īpašuma attīstībai, banka neizmaksās. Tas būtu saprotams, taču nav saprotama bankas rīcība, kādēļ līdz pat šim brīdim nav noņemta 17 miljonu hipotēka īpašumam, kas tika izmantots kā kredīta nodrošinājums. Līgums par kredītu parakstīts, hipotēka uzlikta, bet kredītā nav izmaksāts neviens cents. Šī hipotēka kā apgrūtinājums ir jau septiņus gadus," skaidroja Sergejevs.

"Gvano" vēl 2013.gada janvārī vērsās pie "Swedbank" ar rakstisku lūgumu dzēst hipotēku, taču līdz šim brīdim "Swedbank" to nav izdarījusi, norādīja Sergejevs. Attiecīgi septiņus gadus īpašums ir apgrūtināts ar hipotēku par kredītsaistībām, kuras reāli nepastāv.

"Šī hipotēka ir liegusi mums krīzes laikā meklēt saprātīgus finanšu risinājumus, piemēram, pārkreditēties citā bankā. Tāpat tās dēļ nav bijusi iespējama nekustamā īpašuma pārdošana, lai šādi apmaksātu uzņemtās saistības. Hipotēkas apjoms ir nesamērīgs attiecībā pret objektu, kas nav uzbūvēts. Man kā bijušajam "Swedbank" darbiniekam šāda situācija, ņemot vērā, ka nauda nav izmaksāta, šķiet absurda," komentēja Sergejevs.

Uzņēmējs arī pauda neizpratni, ka tiesiskā valstī ir iespējama situācija, kad ķīla ir paņemta, bet kredīts nav piešķirts un "Swedbank", uzņēmums ar tik augstu reputāciju, šo jautājumu nerisina jau septiņus gadus. Tas liek domāt par bankas iespējamo ļaunprātīgo rīcību.

"Saistībā ar šo mēs esam vērsušies tiesā, vienlaikus plānojam vērsties citās atbildīgajās iestādēs, piemēram, Finanšu kapitāla un tirgus komisijā. Vēlamies, lai šo situāciju un "Swedbank" rīcību izvērtē pēc būtības," sacīja Sergejevs.

Prasību pret "Swedbank" par prettiesiskās hipotēkas dzēšanu 2014.gada 26.novembrī iesniedza Rīgas pilsētas Centra rajona tiesā.

Būvniecību Brīvības ielā 44 bija plānots uzsākt sadarbībā ar "Arts Plaza", kas bija aizņēmējs, kamēr "Gvano" nodrošināja ķīlu.

LETA jau ziņoja, ka Augstākā tiesa (AT) novembra sākumā atcēla pirmās instances tiesas spriedumu par "Gvano" ārpustiesas tiesiskās aizsardzības procesa (ĀTAP) plāna apstiprināšanu. Izskatot Ģenerālprokuratūras Personu un valsts tiesību aizsardzības departamenta virsprokurora protestu un citus lietai pievienotos dokumentus, AT Civillietu departaments paplašinātā sastāvā konstatēja, ka protestā norādītais "Swedbank" tiesību aizskārums ir radies divu secīgu un savstarpēji saistītu ĀTAP realizācijas rezultātā.

Proti, "Swedbank" galveno parādnieku "Tērbatas biznesa centrs" un SIA "Arts Plaza" ĀTAP realizācijas rezultātā, samazinot no aizdevuma līgumiem izrietošos "Swedbank" prasījumus pret galvenajiem parādniekiem un pēc šo ĀTAP plānu izpildes uzskatot, ka ir izbeigusies "Swedbank" ķīlas tiesība uz trešajai personai - ķīlas parādniekam "Gvano" - piederošo nekustamo īpašumu.

Tāpat, kā norādīja AT, tiesību aizskārums radies, uzsākot "Swedbank" ķīlas parādnieka "Gvano" ĀTAP ar galvenā parādnieka ĀTAP rezultātā samazināto "Swedbank" prasījumu pret "Gvano", par kuru atbild "Gvano" ieķīlātais īpašums - turklāt pēc galveno parādnieku ĀTAP plānu izpildes uzskatot, ka ķīlas tiesība ir izbeigusies un ka "Swedbank" vairs nav "Gvano" nodrošinātais kreditors.

Lai gan apstrīdēts ir tikai otrais ĀTAP, ņemot vērā, ka protestā norādītais kreditora tiesību aizskārums ir divu ĀTAP rezultātu kumulatīvas sekas, AT Civillietu departaments uzskatīja, ka izskatāmās lietas efektīva un taisnīga izspriešana nav iespējama, aplūkojot ķīlas parādnieka ĀTAP tiesību jautājumus atrauti no galveno parādnieku ĀTAP tiesību jautājumiem.

Izskatāmajā gadījumā "Swedbank" visu ĀTAP rezultātā ir ne vien pretēji savai gribai zaudējusi attiecīgi 80% un 75% prasījuma tiesību pret galvenajiem parādniekiem "Tērbatas biznesa centrs" un "Arts Plaza", bet saskaņā ar "Gvano" un tās maksātnespējas administratores apgalvoto arī ķīlas tiesības uz ķīlas parādnieka nekustamo īpašumu tādā pašā apjomā.

Iesakām:  Mēneša piedāvājums - projekts DAMMES LIEPAS!

Rīgas būvvaldē saņemts ēkas Zolitūdes traģēdijas vietā apsekošanas atzinums; notiek tā izvērtēšana

28.11.2014

alt

Klientu dienas projektā „NCC Mājas Biķernieku ielā 160”, Rīgā, Mežciemā!

01.12.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība

2

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

3

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

4

Dzīvojamais kvartāls Lofts&Rosegold svin spāru svētkus

5

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

6

Papildus piešķirs 2,8 miljonus eiro Altum pirmā mājokļa iegādes programmas turpināšanai

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība