Nepieciešamas likumdošanas izmaiņas, lai dotu iespēju kredītņēmējiem izvēlēties

Nepieciešamas likumdošanas izmaiņas, lai dotu iespēju kredītņēmējiem izvēlēties - izmantot nolikto atslēgu principu, vai arī galvot ar visu savu mantu, šorīt LNT raidījumā 900 sekundes vienisprātis bija gan finanšu ministrs Jānis Reirs (V), gan Latvijas Kredītņēmēju asociācijas konsultants Jānis Āboltiņš un Latvijas Komercbanku asociācijas konsultants Kazimirs Šļakota.

Patlaban, paredzot "nolikto atslēgu principu", kredītņēmēja līdzfinansējums bankām sasniedz līdz 40% no kredīta summas, zināja teikt finanšu ministrs. Savukārt Šļakota minēja, ka kopš likumdošanas izmaiņām līdzfinansējums no 10 - 20% ir palielinājies līdz 30 - 35%.

Āboltiņš bažījās, ka kopš 2009.gada hipotekāro kredītu izsniegtais apjoms ir samazinājies par 7,58 miljardiem eiro gadā, un bankas vairs nav ieinteresētas nekustamā īpašuma kreditēšanā. "Ātro kredītu devēji var pārņemt arī hipotekāro kreditēšanu, un tas nemaz nebūtu labi aizņēmējiem," sprieda Latvijas Kredītņēmēju asociācijas konsultants.

Runājot par mājokļu pieejamību jaunajām ģimenēm, Šļakota minēja, ka vajadzētu ņemt piemēru no Igaunijas, kur, piedzimstot bērnam, kredīta apjoms tiek samazināts.

Ja hipotekārie kredīti ir tik nepieejami, kā tagad, tad valstij būtu jādomā par citu alternatīvu - īres tirgu, un būtu jāveicina īres namu būvēšana, uzsvēra Latvijas Komercbanku asociācijas konsultants. Tagad esot izveidojusies paradoksāla situācija - īres maksa ir augstāka nekā kredīta maksājumi.

Kā ziņots, Saeima 25.septembrī pieņēma grozījumus Maksātnespējas likumā, kas paredz ieviest "nolikto atslēgu principu", kas gan būs attiecināms tikai uz tiem gadījumiem, kad parādnieka maksātnespējas procesā tiek pārdots parādnieka mājoklis. Šos grozījumus asi kritizēja bankas, paziņojot, ka tie sadārdzinās kredītus un to dēļ komercbankas vairs nevēloties iesaistīties valsts iecerētajā atbalsta programmā mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem. Valsts prezidents Andris Bērziņš šo likumu izsludināja, tomēr neraksturīgi asi kritizēja pieņemtās izmaiņas un aicināja meklēt risinājumus, kas jāizdara līdz nākamā gada sākumam.

Valdošā koalīcija pieļauj iespēju veikt likuma izmaiņas, lai hipotekāro kredītu ņēmējiem būtu iespēja izvēlēties, vai viņi tiešām vēlas izmantot tā dēvēto nolikto atslēgu principu. Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) novembra otrajā pusē lūgusi Finanšu ministrijai sagatavot informāciju par iespēju mainīt Kredītiestāžu likumu vai kādu citu, lai kredītņēmējiem dotu iespēju izvēlēties izmantot "nolikto atslēgu principu", vai arī atteikties no šādas.

Iesakām: Pievienojies City24.lv Facebook lapai un uzzini aktuālos jaunumus!

Iespēja pieteikties zemes nomas tiesībām uz zemesgabalu 13.janvāra ielā, Rīgā!

01.12.2014

alt

Janvāra beigās izsolīs vienu no Centrāltirgus spīķeriem

01.12.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība

2

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

3

Dzīvojamais kvartāls Lofts&Rosegold svin spāru svētkus

4

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

5

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

6

Altum jauno speciālistu mājokļu garantiju programmā piešķirta 1000.garantija

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība