Attīstītāji dzīvokļiem diapazonā no 150 000 līdz 250 000 eiro veic cenu korekciju

Pēc šoruden veiktajām izmaiņām termiņuzturēšanās atļauju (TUA) izsniegšanas kārtībā daudzi attīstītāji jau sākuši veikt cenu korekcijas dzīvokļiem, kuru cenu diapazons ir no 150 000 līdz 250 000 eiro, intervijā aģentūrai LETA sacīja nekustamo īpašumu projektu attīstīšanas un celtniecības uzņēmuma YIT celtniecība valdes priekšsēdētājs Andris Božē.

"Protams, tas ir liels trieciens nekustamā īpašuma nozarei. Konkrēti par "YIT celtniecību" varu teikt, ka esam zaudējuši 30% no mūsu pircējiem. Turklāt neattīstām projektus Rīgas vēsturiskajā centrā vai Jūrmalā, kur būvē tie attīstītāji, kuri pat 100% apmērā ir orientēti uz uzturēšanās atļauju pieprasītāju auditoriju. Mums projekti ir pat tipiskos guļamrajonos, kuri vairāk paredzēti vietējiem pircējiem," sacīja Božē.

Oficiālie rezultāti rāda, ka pēc 1.septembra apstājies uzturēšanās atļauju pieprasījumu skaits saskaņā ar jauno regulējumu. Jau iepriekš tikai 13% no visiem darījumiem kvalificējās šai summai - 250 000 eiro, norādīja Božē.

"Protams, dzīve ar to nebeigsies un kaut kādā mērā tirgus pārorientēsies. Ja atļauju izsniegšanu aizliegs pavisam, iespējams, ka kaut kādās īpašumu cenu grupās notiks korekcijas. Jau patlaban cenu korekcijas notiek dzīvokļiem, kuru cenu diapazons ir no 150 000 līdz 250 000 eiro. Šie dzīvokļi galvenokārt bija orientēti uz nerezidentiem, jo vietējiem iedzīvotājiem šis cenu līmenis nav sasniedzams. Vietējiem iedzīvotājiem pieejami ir dzīvokļi par 50 000 līdz 100 000 eiro, varbūt, ar lielām grūtībām, līdz 120 000 eiro, viss, augstāk vairs ne," skaidroja Božē.

Līdz ar to visiem tiem, kuri attīstījuši projektus ar dzīvokļiem cenu grupā no 150 000 līdz 250 000 eiro, patlaban pārdošana ir apstājusies.

"Kas būs rīt, to neviens nezina. Varbūt pazeminās cenu, varbūt kāds bankrotēs, varbūt gaidāms bankrotu vilnis?" sacīja Božē.

Jautāts, kā "YIT celtniecība" kompensēs 30% pircēju zudumu, Božē norādīja, ka uzņēmums neko nekompens, bet būvēs atbilstoši tam pieprasījumam, kāds ir šodien un kāds būs rīt.

"Ja pieprasījums kritīsies, būvēsim mazāk. Ja pieprasījums augs - esam gatavi vērt vaļā jaunus projektus, viņi būs sagatavoti, uzprojektēti, izņemtas būvatļaujas. Varam momentā sākt būvēt vairāk. Dzīvokļus var pārdot arī tagad, interese ir liela, vietējo pircēju pirktspēja arī palielinās," skaidroja Božē.

Jautāts, vai pastāv iespēja, ka tagad, tāpat kā krīzes gados, daudzi jaunuzceltie dzīvojamie projekti uz ilgu laiku paliek tukši un neizpārdoti, Božē sacīja, ka tā tas varētu būt.

"Protams, es neuzskatu, ka varētu būt vēl kāda jauna un smaga krīze, noteikti ne tik liela kā 2007. un 2008.gadā. Korekcijas būs noteikti, piemēram, tiem dzīvokļiem, kas maksāja 220 000 līdz 230 000 eiro, cena tiks paaugstināta līdz 250 000 eiro. Tātad noteiktos rajonos tas nozīmēs cenu kāpumu. Savukārt tiem dzīvokļiem, kuru cena bija no 140 000 līdz 160 000 eiro, varētu būt gaidāms cenu kritums līdz tam līmenim, kurš ir pieejams vietējiem pircējiem. Tāda veida korekcijas varētu būt gaidāmas," piebilda Božē.

"YIT celtniecība" ietilpst Somijas korporācijas "YIT" grupā, kuras galvenās tirgus zonas ir Ziemeļvalstis, Baltijas valstis, Centrāleiropa un Krievija. "YIT celtniecība" Latvijā attīsta nekustamos īpašumus un sniedz celtniecības pakalpojumus. Uzņēmums mērķtiecīgi turpina investēt Baltijas tirgū un jaunu daudzdzīvokļu ēku projektu attīstībā Latvijā.

2013.gadā "YIT celtniecība" strādāja ar 12,4 miljonu eiro apgrozījumu un guva 222 918 eiro peļņu, gadu iepriekš apgrozījums bija 20,4 miljoni eiro un peļņa - 2,1 miljons eiro.

Iesakām: Pievienojies City24.lv Facebook lapai un uzzini aktuālos jaunumus!

Vairāk nekā puse ģimeņu vēlētos tuvāko piecu gadu laikā iegādāties savu mājokli

02.12.2014

alt
alt

Drīzumā būs pieejami dzīvokļi premium klases daudzdzīvokļu mājā „Miera Park House”

02.12.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Jaunums Teikā! Taps jauns dzīvojamais projekts Turaidas ielā

2

Mūsdienīgs mājoklis, kuru vari atļauties - dzīvo Tuvidos! Aicina uz atvērto durvju dienu!

3

Esi pats sava mājokļa saimnieks! Reaton prezentē ko nebijušu apdares materiālu tirgū - fiksētās izmaksas

4

Atvērto durvju diena Saliena Park Apartments: rezervē dzīvokli un saņem IKEA dāvanu karti 1000 EUR vērtībā!

5

Nāc uz ATVĒRTO DURVJU DIENAS MARATONU un laimē dizaina stāvlampu no LaLampa!

6

Atvērto durvju diena - arī Pārdaugavas mājokļu projektos

City24 redaktora izvēle

alt

Jaunums Teikā! Taps jauns dzīvojamais projekts Turaidas ielā

alt

Nāc uz ATVĒRTO DURVJU DIENAS MARATONU un laimē dizaina stāvlampu no LaLampa!

alt

Atvērto durvju diena Saliena Park Apartments: rezervē dzīvokli un saņem IKEA dāvanu karti 1000 EUR vērtībā!