Pieaug īres tirgus un zaudējumi izīrētajiem īpašumiem

Pēdējo gadu laikā nekustamo īpašumu tirgū strauji pieaug izīrēto mājokļu skaits, taču, palielinoties īres tirgum, vienlaikus nepieaug īrnieku atbildība par īrēto īpašumu, ik mēnesi radot pat tūkstošiem latu zaudējumus īpašumu saimniekiem, liecina apdrošināšanas sabiedrības "BTA Insurance Company" (BTA) veiktā nekustamo īpašumu speciālistu aptauja.

Neskatoties uz pieaugošo izīrēto mājokļu īpatsvaru, īrnieku iegādātās privātīpašuma apdrošināšanas polises ir tikai nepilni 5% no kopējā privātīpašuma apdrošināšanas polišu skaita, norāda BTA.

"Diemžēl īrnieku vidū valda uzskats, ka atbildību par uzticēto īpašumu īrnieks uzņemas tikai tad, ja šī atbildība ir īpaši ierakstīta īres līgumā. Taču, neskatoties uz to, ka mājoklis īrniekam nepieder, viņam ir jāuzņemas pilna atbildība par īpašumam vai tajā esošajai kustamajai mantai radītajiem bojājumiem," skaidro BTA īpašumu apdrošināšanas produktu vadītājs Renārs Duntavs.

Lai savu īpašumu aizsargātu no bezatbildīgiem īrniekiem, mājokļa īpašniekiem būtu jāapdrošina sava māja vai dzīvoklis, skaidro Duntavs. Taču, ja no īpašnieka puses šāda apdrošināšana nav veikta, tad ieteicams pašam īrniekam apdrošināt mājokli, lai pasargātu sevi no finansiāliem zaudējumiem, kas var rasties pēc nelaimes gadījuma mājoklī. Īrniekam nepieciešama privātīpašuma apdrošināšana ar iekļautu papildu risku - īrnieku un viesu nodarītā kaitējuma apdrošināšana.

"Apdrošinot mājokli, īrnieks pasargā sevi no zaudējumiem, ko var nodarīt savai mantai, kā arī dzīvokļa īpašniekam, piemēram, ja izceļas ugunsgrēks elektroinstalāciju dēļ, ja dzīvoklis tiek apzagts vai ja dzīvoklis applūst un tiek sabojāts, piemēram, parkets. Iesakām īrniekiem iegādāties arī civiltiesiskās atbildības apdrošināšanu, kas pasargās īrnieku no zaudējumiem, ko tas var nodarīt kaimiņiem," norāda Duntavs.

Galvenie apsvērumi, kāpēc cilvēki izvēlas īpašumu īrēt, nevis iegādāties, ir ļoti pragmatiski - īrējot īpašumu, nav jāveic pirmā iemaksa bankai, nav jādomā par nopietniem remonta izdevumiem un tamlīdzīgi. Taču, ja īrnieka apdzīvotais mājoklis nav apdrošināts un tajā notiek nelaimes gadījums, tad īrniekam ir jāuzņemas izmaksu segšana par radītajiem bojājumiem. Šādā gadījumā īrniekam var nākties ciest lielus finansiālus zaudējumus, brīdina BTA.

"Pieprasījums pēc mājokļu īres pēdējos gados ir palielinājies. Tam ir vairāki iemesli, kas saistīti gan ar cilvēku viedokļa un ieradumu maiņu, gan ekonomiskās situācijas pārmaiņām. Daļa cilvēku vairs nevēlas uzņemties ilgstošas finansiālās saistības, ņemot kredītu bankā, tādēļ priekšroku dod mājokļa īrei, nevis pirkšanai, savukārt citi, kas sapņo par savu mājokli, tā iegādi pagaidām nevar atļauties. Kredītu izsniegšana nekustamā īpašuma iegādei būtiski nepieaug, tādēļ tuvākajos gados pieprasījums pēc dzīvokļu un māju īres saglabāsies," informē nekustamā īpašuma kompānijas "Latio" Īres nodaļas vadītājs Ģirts Krūmiņš.

Apkopojot nekustamo īpašumu ekspertu viedokļus, BTA secina, ka privātīpašumu īres tendences saglabāsies. Tāpēc gan īrniekiem, gan mājokļu īpašniekiem ir jāapzinās un precīzi īres līgumā jāatrunā katras puses atbildība par konkrētu izdevumu segšanu, kas ir radušies mājokļa tehniskā stāvokļa vai kustamās mantas bojājuma rezultātā, norāda BTA.

Ekspluatācijā tiek nodota senioru rezidence Dzintara melodija

24.04.2013

Senioru ciemats Dalbes Līcis sāks tapt vasaras vidū; interesi vērtē kā lielu

24.04.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

3

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

4

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

5

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

6

Atjaunotajā Lāčplēša ielas 13 namā pārdoti jau 30% dzīvokļu

City24 redaktora izvēle

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā