Baltijā dzīvokļi jaunajos projektos vismazāk pieejami rīdziniekiem

Tallinas iedzīvotājiem ir vislabākās iespējas iegādāties jaunu mājokli, savukārt rīdziniekiem iegādāties jaunos mājokļus ir visgrūtāk, secināts jaunākajā SEB Mājokļu pieejamības indeksa apskatā.

Turklāt, ņemot vērā izmaiņas Latvijas likumdošanā, kas būtiski samazinājušas mājokļu kredītu pieejamību, lielākā daļa iedzīvotāju vairs nevarēs atļauties mājokļa aizdevumu nepietiekamo uzkrājumu dēļ, secināts apskatā.

"SEB bankas" ekspertu aprēķini liecina, ka Tallinā viens strādājošais ar vidējiem ienākumiem, izmantojot bankas kredītu un neuzņemoties pārlieku lielu risku, var iegādāties 34,2 kvadrātmetrus, Viļņā 27,8 kvadrātmetrus, bet Rīgā tikai 23,3 kvadrātmetrus kādā no jaunajiem mājokļiem.

Mājokļa iegādei ar kredīta starpniecību nepieciešamā pirmā iemaksa lielai daļai strādājošo, kas vēlētos iegādāties jaunu mājokli, ir galvenais šķērslis, kas attur no mājokļa iegādes. Lai sakrātu 10% pirmo iemaksu 40 kvadrātmetrus lielam vienistabas dzīvoklim jaunajā projektā, rīdziniekam, kurš saņem vidējo algu un katru mēnesi uzkrājumam novirza 30% ienākumu, būtu nepieciešami 28,8 mēneši, Tallinas iedzīvotājam šādas pirmās iemaksas sakrāšanai būtu nepieciešami 21,8 mēneši, savukārt Viļņas iedzīvotājiem - 29,6 mēneši.

"Ņemot vērā, ka līdz ar izmaiņām likumdošanā Latvijas komercbankas sākušas prasīt lielāku pirmo iemaksu kredīta saņemšanai, jauna mājokļa iegādei nepieciešamās pirmās iemaksas lielums Latvijā procentuāli varētu būt lielāks nekā atbilstošiem mājokļiem Lietuvā un Igaunijā. Tas nozīmē, ka pirmās iemaksas sakrāšanai Latvijas iedzīvotājiem nepieciešams ilgāks laika periods salīdzinājumā ar Lietuvas iedzīvotājiem un krietni ilgāks laiks nekā Igaunijas iedzīvotājiem," norāda "SEB bankas" sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis.

Vecajiem tipveida dzīvokļiem SEB Mājokļu pieejamības indeksa vērtība Rīgas mikrorajonos šā gada trešajā ceturksnī uzrādīja palielinājumu par 0,6 kvadrātmetriem līdz 50,2 kvadrātmetriem. Viļņā indeksa vērtība palielinājās par 1,4 kvadrātmetriem līdz 39,8 kvadrātmetriem, savukārt Tallinā kritās par 0,6 kvadrātmetriem līdz 41,2 kvadrātmetriem.

Indeksa kritumu Tallinā ietekmēja sezonālās darba samaksas svārstības, savukārt Rīgā un Viļņā vidējā darba samaksa turpināja pieaugt arī trešajā ceturksnī, sekmējot indeksa palielināšanos.

SEB Mājokļu pieejamības indekss attēlo maksimālo kvadrātmetru skaitu, ko var iegādāties viens strādājošais ar vidējiem ienākumiem, izmantojot bankas kredītu ar termiņu 25 gadi, pirmo iemaksu - 20% un kredīta maksājumiem novirzot 30% kredītņēmēja ienākumu. Indeksa aprēķinā ņemtas vērā četru mājokļu tirgu ietekmējošo faktoru - nekustamā īpašuma cenu, vidējās darba samaksas, patēriņa cenu un procentu likmju - izmaiņas.

Iesakām: Apskati īpašo piedāvājumu jaunumus!

Gada būve Latgalē: Iegulda izglītībā un infrastruktūrā

09.12.2014

Izsoles uzvarētājs atsakās pirkt bijušo Skrundas lokatora pilsētiņu

09.12.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Pārdošanā nonākusi moderna viensēta, kur saglabātas latviskās vērtības

2

Iespēja iegādāties elegantu privātmāju Jūrmalā, kurā aug pašiem savs olīvkoks

3

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

4

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

Rīgā samazinājies pārdošanā piedāvāto dzīvokļu skaits

City24 redaktora izvēle

alt

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

alt

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

alt

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus