Attīstītājs: Vilcinoties lemt par "nolikto atslēgu" principu, valsts vēl vairāk samazina ekonomiskās izaugsmes tempus

Ņemot vērā ģeopolitiskā saspīlējuma jau izraisīto Latvijas ekonomiskās izaugsmes tempu samazinājumu no 4% pērn uz 2,8% šogad, ir svarīgi valdībai un Saeimai ar nepārdomātiem lēmumiem neradīt papildu riskus ekonomikai, norāda nekustamo īpašumu projektu attīstīšanas uzņēmuma SIA NCC Housing valdes loceklis Mareks Kļaviņš.

""Nolikto atslēgu" princips apdraud sekmīgu nekustamo īpašumu un būvniecības nozaru attīstību, kas piesardzīgās bankas politikas dēļ jau patlaban atstāj ietekmi uz tautsaimniecību kopumā. Tāpēc pēc iespējas drīzāk likumdevējam būtu jāpieņem lēmums par "nolikto atslēgu" piemērošanu pēc brīvprātības principa, kas būtu pozitīvs signāls gan banku sektoram, gan arī nozarei," uzskata Kļaviņš.

Viņš norāda, ka pirms nedēļas finanšu ministrs Jānis Reirs (V) nāca klajā ar visām pusēm pieņemamu risinājumu par "nolikto atslēgu" modeļa piemērošanu, balstoties uz pircēja brīvprātīgu izvēli, - tas nozīmē, ka pircējs var pats izvēlēties, vai iegādāties jaunu mājokli pēc līdzšinējiem hipotekārā kredītdevēja nosacījumiem vai arī uz finansiāli neizdevīgākiem nosacījumiem, bet paredzot "nolikto atslēgu" principu.

"Diemžēl šis visām pusēm pieņemamais risinājums netika pieņemts, aizbildinoties, ka "nolikto atslēgu" principa stāšanās spēkā tiek atlikta līdz martam un līdz tam laikam izdomās, ko ar to darīt," sacīja Kļaviņš.

Viņš uzsver, ka nozare nevar gaidīt tik ilgi neziņā. Ir arī skaidrs, ka hipotekārā kredīta devēji nelēkās līdzi likumdošanas pagaidu izmaiņām un saglabās stingros nosacījumus pret potenciālajiem kredītņēmējiem, kamēr beigsies valdības un Saeimas neizlēmības periods. Jo ātrāk likumdevējs pieņems gala lēmumu, jo ātrāk arī bankas pārskatīs kreditēšanas slieksni.

"Šī brīža ekonomiskās situācijas apstākļos gan banku sektoram, gan mums kā attīstītājiem ir nepieciešams zināt skaidru valsts politikas veidotāju nostāju šajā jautājumā, jo tikai šādā gadījumā var mazināt negatīvo ietekmi uz nozares attīstību un tautsaimniecību kopumā. Jau tā valdības nepārdomātie lēmumi par uzturēšanās atļauju sliekšņa būtisku palielināšanu atstāja negatīvas sekas uz nozari. Vēl viens nepārdomāts lēmums var būt kā bumerangs un atsaukties uz valsts ekonomisko izaugsmi, jo nekustamo īpašumu nozare ietekmē arī citu nozaru attīstību," skaidro Kļaviņš.

Attīstītājs norāda, ka jau šobrīd Maksātnespējas likuma normas aizsargā hipotekārā kredīta ņēmēju finansiālu grūtību gadījumā. "Līdz ar to ir jautājums, vai nepieciešams sarežģīt situāciju un iekļaut likumā "nolikto atslēgu" principu, vēl vairāk samazinot hipotekāro kredītu pieejamību mājsaimniecībām? Šāds lēmums viennozīmīgi ietekmēs nekustamo īpašumu pieejamību tieši jaunajām ģimenēm, kuras šobrīd cerīgi raudzījās uz pirmā mājokļa valsts atbalsta programmu. Sanāk neloģiski - valsts, no vienas puses, radīja instrumentu jauno ģimeņu atbalstam, bet, no otras puses, tā ar "nolikto atslēgu" principu to pati "norok"," skaidro Kļaviņš.

Viņaprāt, pašreizējā situācijā var arī saprast bankas, kuras vēlas adekvāti izvērtēt savus riskus un palielināt nosacījumus kredītu izsniegšanai. "Kopumā pieļauju, ka tas varētu atstāt iespaidu uz nekustamā īpašuma tirgu, it īpaši uz sērijveida mājokļu tirgu, jo kredītu pieejamība šajā segmentā jau tā ir mazāka un, mainoties nosacījumiem, vēl vairāk samazināsies. Jāņem vērā, ka jau tā gausais dzīvojamā fonda atjaunošanās process var apstāties pavisam, kas vēlāk izvērtīsies par bumbu ar laika degli gan pašvaldībām, gan valstij," piebilst Kļaviņš.

Jau ziņots, ka valdošās koalīcijas partijas plāno janvārī skatīt jautājumu par iespējamām likuma izmaiņām saistībā ar iespēju hipotekāro kredītu ņēmējiem izvēlēties, vai viņi tiešām vēlas izmantot tā dēvēto nolikto atslēgu principu. Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) sacīja, ka Finanšu ministrija iesniegusi pārskatu par kredītiem un priekšlikumus par iespējamām izmaiņām saistībā ar "nolikto atslēgu principu".

Savukārt koalīcija vienojās vispirms tikt galā ar nākamā gada valsts budžeta pieņemšanu un tad vērtēt iespējamus grozījumus, norādīja valdības vadītāja, piebilstot, ka šo jautājumu varētu vērtēt janvārī, kad beigsies parlamenta sesijas pārtraukums.

Kā ziņots, Saeima pagājušajā nedēļā nodeva izskatīšanai komisijās grozījumus Maksātnespējas likumā, kas paredz līdz nākamā gada 1.martam pārcelt "nolikto atslēgu principa" ieviešanu. Šos grozījumus varētu pieņemt vēl šomēnes.

NCC ir viens no lielākajiem celtniecības un nekustamā īpašuma uzņēmumiem Skandināvijā, kura uzņēmums "NCC Housing" Latvijā darbojas no 2000.gadā. NCC galvenais birojs atrodas Zviedrijā, un tam ir pārstāvniecības Somijā, Norvēģijā, Dānijā, Vācijā, Krievijā, Igaunijā un Latvijā.

Kopš NCC darbības sākšanas Latvijā tas ir attīstījis un realizējis vairākus mājokļu projektus - Biķernieku ielā 160 (Mežciems), Rūpniecības ielā 9 (Rīgas klusajā centrā), Upeņu ielā 9, 11, 15, 17 (projekts "Lauras" Purvciemā) un Ogres ielā 5 (Krasta rajonā Rīgā).

Latvijā NCC dzīvojamo māju projektu attīstīšanu veic SIA "NCC Housing".

Iesakām: Apskati īpašo piedāvājumu jaunumus!

Būvizmaksu palielinājums pārsniedz privātmāju cenu pieaugumu

10.12.2014

alt

Termiņuzturēšanās atļauju izsniegšanas aizliegums būs pakalpojums Krievijai

11.12.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība

2

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

3

Dzīvojamais kvartāls Lofts&Rosegold svin spāru svētkus

4

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

5

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

6

Altum jauno speciālistu mājokļu garantiju programmā piešķirta 1000.garantija

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība