"Swedbank" vadītājs: Maksātnespējas noteikumiem jābūt sabalansētiem

Privātpersonu maksātnespējas noteikumiem ir jābūt sabalansētiem, intervijā aģentūrai LETA sacīja Swedbank valdes priekšsēdētājs Māris Mančinskis.

Šoruden pieņemot Maksātnespējas likuma grozījumus, ir atvieglota maksātnespēja, bet nav noteikti nekādi ierobežojumi. Taču citās valstīs cilvēkiem, kas izgājuši maksātnespējas procesu, ir noteikti amata vai nodarbošanās ierobežojumi, salīdzināja bankas vadītājs.

Pēc šoruden pieņemtajiem Maksātnespējas likuma grozījumiem banka jau paaugstinājusi pirmo iemaksu hipotekārā kredīta saņemšanai.

Kreditēšanas nosacījumi mainīti, reaģējot uz likuma izmaiņām, skaidroja Mančinskis. Viņš vērsa uzmanību, ka ļoti daudz tiek runāts par "nolikto atslēgu" principu Maksātnespējas likumā, bet tikpat būtiski ir grozījumi, kas paredz viena gada maksātnespēju. Tas ir pārāk īss termiņš. "No teorijas viedokļa tā var likties laba iespēja - cilvēkam neizdevās plānotais, viņš viena gada laikā iziet maksātnespēju, un atkal viss notiek. Diemžēl mēs dzīvojam pēcpadomju sindroma vidē, nevis Skandināvijā, Vācijā vai Lielbritānijā, kur cilvēki ļoti minimāli dzīvo pelēkajā ekonomikā un kur ir ļoti skaidri ienākumi," sacīja bankas vadītājs. No cilvēkiem, kas līdz šim īstenojuši maksātnespējas procesu, ap 85% saņem tikai minimālo algu. Tas nozīmē, ka realitātē viņi izvairās no saistību segšanas, uzskata bankas vadītājs. Viņš atzīmēja, ka diemžēl tiesas lielākajā daļā gadījumu cilvēku maksātnespēju izvērtē formāli. Tas nozīmē, ka izvēlēties šo ceļu ir ļoti vienkārši.

Mančinskis uzsvēra, ka nav arī zināms, kā jaunās likuma normas tiks pielietotas. Piemēram, ja cilvēks ir paņēmis kredītu pirms pieciem gadiem, bet viņam iestājas maksāšanas grūtības un kredīts jārestrukturizē, tad īsti nav skaidrs, vai tiks uzskatīts, ka kredīts izsniegts saskaņā ar iepriekšējā vai saskaņā ar jaunā likuma prasībām. To varēs traktēt tiesa pēc tam, kad iestāsies maksātnespēja. Bankai šādā situācijā būs izvēle - nerestrukturizēt kredītu un strādāt saskaņā ar veco Maksātnespējas likumu vai restrukturizēt kredītu un, iespējams, strādāt saskaņā ar jaunajām Maksātnespējas likuma normām. Jaunajā likumā ir arī diezgan neskaidri traktēts galvojumu mehānisms.

"Likumā ir virkne neskaidrību, kuras redzēsim pēc gadiem, kad šie jautājumi tiks interpretēti tiesu praksē. Banka kā kreditors šajā situācijā palielina pirmo iemaksu, lai mazinātu kredītu apjomu pret nekustamā īpašuma ķīlu. Tā ir dabīga kreditoru reakcija uz piedāvātajiem nosacījumiem un neskaidrību, it sevišķi ņemot vērā mūsu atbildību par noguldītāju līdzekļiem," sacīja bankas vadītājs.

Bankas vadītājs uzskata, ka jābūt diskusijai par maksātnespējas regulējumu, taču tai jānotiek ne tikai politiķu vidū ar vēlmi ieriebt bankām. "Redzam, ka šādi primāri ieriebj ne jau bankām, bet tiem cilvēkiem, kuri gribētu godprātīgi ņemt kredītu, maksāt un iegūt savu mājokli. Tāpēc ir būtiski, apspriežot iespējamos scenārijus, iesaistīt plašāku sabiedrības daļu, nenostatīt politiķus pret bankām vai bankas pret pagātnes aizņēmējiem. Nav banku ekonomikas un reālās ekonomikas. Ir viena ekonomika, kurā sava loma ir bankām, sava - uzņēmējiem, sava - iedzīvotājam, regulatoram un politiķiem, un visas puses kopā veido ekonomikas kopumu. Mēģinot kādam populistiski it kā ieriebt, bieži vien sanāk iešaut pašam sev kājā," salīdzināja Mančinskis.

Turīgiem cilvēkiem nav problēmu sakrāt 30% pirmajai iemaksai, kas nepieciešams hipotekārā kredīta saņemšanai, taču problēma ir tām ģimenēm, kas gaidīja ar valsts palīdzību īstenotu mājokļu atbalsta programmu, atzīmēja bankas vadītājs.

Maksātnespējas likuma grozījumi apturēja "Swedbank" pausto gatavību iesaistīties programmā. "Swedbank" vadītājs domā: ja tagad tiks iedarbināta Mājokļa atbalsta programma, tā palīdzēs tikai turīgajām ģimenēm, un tas ir pretrunā ar sākotnējo ieceri. "Mājokļa atbalsta programmas būtība ir, lai īpašumu varētu iegādāties jaunā ģimene, kas var sakrāt pirmajai iemaksai 5% vai 10% no īpašuma vērtības. Ja kāda banka pašlaik ir pieteikusies programmas īstenošanai, tad programma īsti tomēr nesasniegs mērķi, ja ģimenei pirmajai iemaksai tāpat būs jāsakrāj 25-30% no īpašuma vērtības. Ja ģimene spēj samaksāt tik lielu pirmo iemaksu, tad tā ir uzskatāma par turīgu un tā varētu saņemt aizņēmumu jebkurā bankā arī bez valsts galvojuma," sacīja Mančinskis.

"Swedbank" būtu interese iesaistīties mājokļa atbalsta programmā, ja maksātnespējas noteikumi būtu sabalansēti vai arī valsts garantija būtu 25% līdz 30%. Tas gan nav optimāls variants, jo pat valsts sākotnēji atvēlētie līdzekļi paredzēja atbalstu tikai 220 ģimenēm, kas ir mazāk par 5% no gadā izsniegtajiem mājokļa kredītiem.

"Swedbank" dati rāda, ka pēc Maksātnespējas likuma grozījumu pieņemšanas klientu interese par hipotekārajiem kredītiem pieauga, daudzi arī aizņēmumu saņēma. Tagad interese ir mazliet noplakusi.

Iesakām: Apskati īpašo piedāvājumu jaunumus!

Namu apsaimniekotājs "City Service Latvia" nopircis apsaimniekošanas uzņēmumu Liepājā

12.12.2014

Igaunija par 8,4 miljoniem eiro būvēs ES IT aģentūras galveno mītni

12.12.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība

2

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

3

Dzīvojamais kvartāls Lofts&Rosegold svin spāru svētkus

4

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

5

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

6

Altum jauno speciālistu mājokļu garantiju programmā piešķirta 1000.garantija

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība