Īpašumi pie ūdeņiem tik vilinoši, ka par plūdiem nedomā

Dažkārt vēlēšanās dzīvot skaistā vietā pie ūdens ir daudzkārt stiprāka par brīdinājumiem un racionāliem apsvērumiem, komentējot šā gada plūdu postījumus, biznesa portālam db.lv norādīja nekustamo īpašumu eksperti. Tādēļ šāgada plūdiem liela ietekme uz Latvijas nekustamā īpašuma tirgu neesot paredzama.

«Situācijas ar applūdušiem īpašumiem ir ļoti dažādas, tādēļ kādā gadījumā var vainot vienīgi dabu, citā pašvaldību, bet citā arī pašu īpašuma būvetāju vai pircēju. Ja runājam par gadījumiem, kad īpašums ūdens tuvumā tiek pirkts, tad mēs kā nekustamā īpašuma darījuma starpnieki pircēju informējam par visiem ar applūšanu saistītajiem riskiem, tomēr gala lēmumu pieņem pircējs pats,» vaicāta, kas vainojams pie tā, ka cilvēki, pērkot īpašumus, piemēram, zemi, mājas, «iegrābjas» ar šīm applūstošajām vietām, stāstīja Vija Gailīte, Latio Dzīvokļu un savrupmāju tirdzniecības nodaļas vadītāja.

«Cilvēkiem, kas vēlas iegādāties īpašumu ūdens tuvumā, ieteiktu izpētīt visu attiecīgajā pašvaldībā pieejamo informāciju par iespējamo applūšanu, piemēram, iepazīties ar plūdu kartēm, kas ļauj izvērtēt riskus. Tāpat vajadzētu aprunāties ar vietējiem iedzīvotājiem un noskaidrot, vai iepriekš noskatītā vieta ir applūdusi, cik bieži un cik sen tas bijis. Pirms lēmuma par īpašuma pirkšanu ir rūpīgi jāizvērtē no dažādiem avotiem saņemta informācija,» akcentē nekustamā īpašuma eksperte.

Viņa arī uzskata, ka, iegādājoties īpašumu ūdens tuvumā, jebkurā gadījumā, pat ja applūšanas riski ir minimāli, ar tiem ir jārēķinās, jo ūdens ir stihija un var notikt arī iepriekš neparedzami notikumi.

«Iegādājoties zemi udenstilpņu tuvumā, vajadzētu vērsties attiecīgajā pašvaldībā un pieprasīt informāciju par šī zemesgabala applūšanas risku. Taču, protams, arī tas pilnībā var nepasargāt, jāizvērtē arī tuvākās apkārtnes reljefs un zemesgabala «vēsture». Iesakām zemes iegādi veikt pavasarī, kad ziemā var novērtēt, kādas ir piebraukšanas iespējas pie īpašuma, savukārt pavasarī, kad redzams, vai plūdi neskar arī iekāroto īpašumu,» savā pieredzē dalījās Jānis Vāvere, ARCO REAL ESTATE nekustamo īpašumu konsultants.

Runājot par to, kā un vai šāgada apjomīgie plūdi ietekmēs nekustamā īpašuma tirgu un cenas Latvijā, V. Gailīte stāstīja, ka visu Latvijas nekustamā īpašuma tirgu un cenas šie plūdi neietekmēs, taču uz applūstošo teritoriju īpašumu vērtību tie atstāj iespaidu.

«Šādās vietās esošu īpašumu vērtība, salīdzinot ar līdzvērtīgiem īpašumiem neapplūstošās vietās, var būt zemāka par 10–20%. Mēģinot patlaban pārdot šā gada plūdos cietušu īpašumu, tā cena var būt par 20–30% zemāka,» viņa norādīja.

«Pircēji pēc plūdiem arī piesardzīgāk raudzīsies uz īpašumiem, kas atrodas ūdens tuvumā, rūpīgāk izvērtējot iespējamos riskus. Vēlēšanās dzīvot ūdens tuvumā būs vienmēr, tādēļ pieprasījums pēc mājām vai zemes šādās vietās saglabāsies, tomēr uz laiku tas var kļūt nedaudz mazāks,» prognozē eksperte.

«Katru gadu Latvijā ir gan plūdi, gan vētras. Vētras pārsvarā skar īpašumus jūras piekrastē, savukārt plūdi īpašumus ūdenstilpņu tuvumā. Līdz šim šīs dabas parādības kopumā nav ietekmējušas īpašumu cenas Latvijā. Pieļaujamas cenu korekcijas Ogrē, tieši plūdu skartajās vietās – tās varētu mazliet samazināties,» paredz Māris Laukalējs, ARCO REAL ESTATE 1.vērtēšanas nodaļas vadītājs.

Par 1,9 miljoniem sāk būvēt New Hanza City īslaicīgas lietošanas biroju ēku un autostāvvietu

26.04.2013

„Māju medības” Barselonā un ieskats Spānijas īpašumu tirgū, Google biroja slepenā istaba, ASV pētījums: vētras laika postījumi ietekmē iedzīvotājus arī psiholoģiski

27.04.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

3

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

4

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

5

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

6

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

City24 redaktora izvēle

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā