Cilvēktiesību komisija atbalsta likumprojektu īrnieku tiesību aizsardzībai pret nelikumīgu izlikšanu no mājokļiem

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija šodien konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā, kas paredz radīt pagaidu procesuālo līdzekļu aizsardzību īrniekiem, kurus namīpašnieki cenšas nelegāli izlikt no mājokļiem, aģentūru LETA informēja Saeimas Preses dienestā.

Likumprojekts paredz iespēju tiesai vai tiesnesim pēc īrnieka prasījuma lemt par pagaidu aizsardzības līdzekļa noteikšanu, ja tiek vai varētu tikt pārkāptas īrnieku tiesības. Pagaidu aizsardzības līdzekļi var būt dzīvojamās telpas lietošanas tiesību atzīšana un atjaunošana, aizliegums namīpašniekam veikt noteiktas darbības, lai nodrošinātu dzīvojamās telpas lietošanas tiesības, kā arī pienākums atbildētājam atjaunot pamatpakalpojumu sniegšanu.

"Lai pilnībā nodrošinātu vienas no Satversmē garantētajām cilvēka pamattiesībām - tiesības uz mājokļa neaizskaramību, ar šiem grozījumiem Civilprocesa likumā nebūs gana. Kā komisijas sēdē atzina arī eksperti, ir steidzami nepieciešams grozīt arī jau novecojušo likumu "Par dzīvojamo telpu īri"," uzsver komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne (VL-TB/LNNK).

"Daudzi cilvēki ir brutālas namīpašnieku rīcības rezultātā izlikti no dzīvokļiem vai arī atstāti bez siltuma un komunālajiem pakalpojumiem jau tagad - ziemā. Tiesas procesi par īres tiesībām starp īrnieku un namīpašnieku var ilgt gadiem. Tādēļ mēs nevaram likt šiem cilvēkiem gaidīt jaunu regulējumu. Mums jau tagad ir nepieciešams papildu pagaidu civilprocesuālais līdzeklis, ko varētu operatīvi piemērot īrnieku tiesību aizsardzībai," akcentē Laizāne.

Iesniedzot prasību tiesā vai tiesnesim, īrniekam jāiesniedz pierādījumi, kas apliecina viņa dzīvojamās telpas lietošanas tiesības, un pierādījumi, ka viņa telpu lietošanas tiesības tiek vai varētu tikt pārkāptas. Savukārt tiesai vai tiesnesim par pagaidu aizsardzības līdzekļa noteikšanu lēmums būs jāpieņem 10 dienu laikā no iesnieguma saņemšanas. Taču, ja šajā laikā var rasties neatgriezenisks kaitējums īrniekam, pieteikums par pagaidu aizsardzības līdzekļa noteikšanu jāizlemj ne vēlāk kā nākamajā dienā pēc pieteikuma saņemšanas, paredz likumprojekts.

Iesakām: Ieskaties jaunākajos dzīvokļu īres piedāvājumos!

EfTEN Capital par deviņiem miljoniem iegādājas Tērbatas biznesa centru

16.12.2014

"Rotermann Latvia" turpina strādāt pie bijušās Rīgas Sporta pils teritorijas attīstīšanas

17.12.2014

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

2

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām

3

VESTABALT uzsāk dzīvokļu iepriekšpārdošanu elitārajā dzīvojamā namā Ausekļa ielā 14

4

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

5

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

6

Jasmine Garden izsludina Ziemassvētku akciju pēdējiem septiņiem dzīvokļiem. Īpašas dāvanas pircējiem!

City24 redaktora izvēle

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

alt

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām