Nekustamo īpašumu aģentu sertifikācija būtu jāveic obligāti

Aplokšņu algas, izvairīšanās no nodokļu nomaksas, krāpniecības un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas riski, nekvalitatīvi sniegti pakalpojumi klientiem – šīs ir tikai dažas no problēmām, kuras sekmējis nekustamo īpašumu (NĪ) aģentu un starpnieku darbības vienota kontroles mehānisma trūkums, kā liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) un Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas (LANĪDA) rīcībā esošā informācija. Lai sakārtotu nekustamo īpašumu tirgu, veicinātu godīgu konkurenci un samazinātu ēnu ekonomiku nekustamā īpašuma nozarē, ir nepieciešami grozījumi normatīvajos aktos, nodrošinot, ka visas personas, kas sniedz pakalpojumus nekustamo īpašumu jomā, tiek reģistrētas un sertificētas.

„Darījumos ar nekustamo īpašumu ir viegli manipulēt ar lielām skaidras naudas summām. Tādējādi rodas krāpniecības risks un iespēja legalizēt noziedzīgu darbību rezultātā iegūtus finanšu līdzekļus, vienlaikus izvairoties no nodokļu nomaksas lielā apmērā. NĪ nozares profesionāļu obligātā sertificēšana ne tikai veicinātu godīgu konkurenci un samazinātu ēnu ekonomiku nozarē, bet arī būtiski sekmētu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu un apkarošanu. Sertificējot NĪ aģentus un starpniekus, tiktu pastiprināta to darbības uzraudzība un sekmēta viņu spēja atpazīt noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas riskus, konstatēt nozarei netipiskus un aizdomīgus darījumus, par kuriem saskaņā ar likumu jāziņo Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestam”, uzsver VID ģenerāldirektora pienākumu izpildītājs Kaspars Čerņeckis.

Pašlaik NĪ aģentu un starpnieku sertifikācija Latvijā ir brīvprātīga, ļaujot nozarē darboties arī tādiem speciālistiem, kuri zināšanu un pieredzes trūkuma dēļ nespēj klientiem nodrošināt kvalitatīvus pakalpojumus un kompetentu atbalstu darījumos. Tādā veidā tiek kropļots nekustamo īpašumu tirgus. Lai nozares regulējums Latvijā atbilstu Eiropas standartiem un tiktu novērstas nepilnības aģentu un starpnieku darbībā, VID atbalsta obligātu NĪ aģentu un starpnieku sertificēšanu, jo jebkura saimnieciskās darbības veida vai konkrētas profesijas sertificēšana ir efektīvs veids, kā mazināt nelegālo nodarbinātību, nenorādīto ienākumu apmēru un tādējādi -  „aplokšņu algas”.” NĪ aģentu un starpnieku obligātā sertificēšana arī ļautu VID efektīvāk apzināt situāciju nozarē un veikt atbilstošus nodokļu administrēšanas preventīvos un represīvos pasākumus.

„Nekustamo īpašumu darījumu apjoms un nozarē strādājošo skaits pēdējos gados ir krietni pieaudzis, aktualizējot jautājumu par vienota NĪ aģentu darbības kvalitātes kontroles mehānisma nepieciešamību. Lai gan pašlaik ikvienam aģentam ir iespēja brīvprātīgi iegūt sertifikātu, kas apliecina gan zināšanas, gan atbilstību visaugstākajiem profesionālajiem un ētikas standartiem, nozarē joprojām aktīvi darbojas gan negodprātīgi NĪ aģenti un starpnieki, gan tādi, kuriem trūkst nepieciešamo zināšanu. Valsts noteikta obligātā NĪ aģentu un starpnieku sertificēšana kalpotu ne tikai kā klientiem sniegto pakalpojumu kvalitātes garants, padarot Latvijas nekustamo īpašumu tirgu daudz uzticamāku un caurskatāmāku, bet arī būtiski atvieglotu nozares sakārtošanu,” komentē Irina Sjarki, Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas izpilddirektore.

Saskaņā ar VID rīcībā esošo informāciju 2014. gada nogalē nekustamo īpašumu nozarē darbojās 28 197 nodokļu maksātāji (8,1% no visiem nodokļu maksātājiem valstī), 2014. gada 11 mēnešos no nodokļu maksātājiem, kas veic operācijas ar nekustamo īpašumu, VID administrētie ieņēmumi kopbudžetā bija 226,13 miljoni eiro, kas ir par 12,3% vairāk nekā pērn. Savukārt ieņēmumi no nodokļu maksātājiem, kas veic starpniecības ar nekustamo īpašumu pakalpojumus, šajā periodā sasnieguši 26,89 miljonus eiro, pieaugot par 19,6 %. 

Iesakām: Apskati City24 īpašo piedāvājumu jaunumus!

2017.gadā varētu tikt pabeigta VEF Kultūras pils atjaunošana

12.01.2015

alt

Nojauks trīs Rīgas pašvaldībai piederošus graustus

12.01.2015

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Pārdošanā nonākusi moderna viensēta, kur saglabātas latviskās vērtības

2

Iespēja iegādāties elegantu privātmāju Jūrmalā, kurā aug pašiem savs olīvkoks

3

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

4

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

Rīgā samazinājies pārdošanā piedāvāto dzīvokļu skaits

City24 redaktora izvēle

alt

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

alt

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

alt

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus