Diskutēs par finanšu pieejamību mājokļa iegādei pēc nolikto atslēgu principa ieviešanas

Šonedēļ Attīstības finanšu institūcija (AFI) un Latvijas attīstības finanšu institūcija Altum (Altum) rīkos diskusiju par finanšu pieejamību mājokļa iegādei pēc nolikto atslēgu principa ieviešanas, aģentūru LETA informēja pasākuma rīkotāji.

Aizvadītā gada septembrī tika pieņemti grozījumi maksātnespējas likumā, cita starpā paredzot hipotekārajā kreditēšanā ieviest tā dēvēto nolikto atslēgu principu. Šīs izmaiņas raisījušas diskusiju par finanšu pieejamības mazināšanos mājokļa iegādei.

Lai diskutētu par privātpersonu maksātnespējas procesa regulējuma izmaiņu ietekmi uz finanšu pieejamību mājokļa iegādei, kā arī iespējamiem problēmas risinājumiem, AFI un Altum rīkos ekspertu diskusiju Mājokļa iegādes perspektīvas: finanšu pieejamība un tiesiskais regulējums.

Pasākumā piedalīsies Saeimas, Valsts prezidenta kancelejas un ministriju pārstāvji, Latvijas Bankas, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas, Altum, komercbanku un nekustamo īpašumu uzņēmumu vadošie eksperti, kredītņēmēju un ģimeņu nevalstisko organizāciju, kā arī akadēmisko institūciju pārstāvji.

Apspriežamo jautājumu lokā ir maksātnespējas regulējuma izmaiņu sekas, iespējas ieviest mājsaimniecībām izvēli starp hipotekāro kredītu ar nolikto atslēgtu principu un līdz šim pierasto hipotekāro aizdevumu, kā arī citi aktuāli jautājumi.

Diskusija notiks 15.janvārī no plkst.14 līdz 17 Altum konferenču zālē, Doma laukumā 4, Rīgā.

Jau ziņots, ka Saeima 2014.gada decembrī otrajā, galīgajā, lasījumā pieņēma grozījumus Maksātnespējas likumā, kas nosaka līdz 2015.gada 1.martam pārcelt tā dēvētā nolikto atslēgu principa ieviešanu.

Šos grozījumus asi kritizēja bankas, paziņojot, ka tie sadārdzinās kredītus un to dēļ komercbankas vairs nevēloties iesaistīties valsts iecerētajā atbalsta programmā mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem. Valsts prezidents šo likumu izsludināja, tomēr neraksturīgi asi kritizēja pieņemtās izmaiņas un aicināja meklēt risinājumus, kas jāizdara līdz 2015.gada sākumam.

Arī valdošās koalīcijas politiķi pauduši, ka nepieciešams strādāt pie likuma grozījumiem, lai šo banku un Valsts prezidenta Andra Bērziņa asi kritizēto principu padarītu no obligāta par izvēles iespēju. Tomēr koalīcija pie šī jautājuma risināšanas plāno ķerties janvārī.

Finanšu ministrija koalīcijai piedāvāja risinājumu, kas paredz nolikto atslēgu principu ieviest kā izvēles iespēju kredītņēmējam. Lai izvēles iespēju ieviestu, būtu nepieciešams grozīt vairākus likumus, aģentūrai LETA pastāstīja Finanšu ministrijas Komunikācijas departamenta vadītājs Aleksis Jarockis. Koalīcija iepriekš nolēma, ka 2015.gada sākumā atgriezīsies pie šī jautājuma.

Atsevišķas bankas pārskatīja kredītpolitiku jau 2014.gada oktobrī - uzreiz pēc maksātnespējas likuma grozījumu, kas paredz ieviest obligātu nolikto atslēgu principu, spēkā stāšanās.

Iesakām: Apskati City24 īpašo piedāvājumu jaunumus!

 

Nojauks trīs Rīgas pašvaldībai piederošus graustus

12.01.2015

alt

Būvniecības valsts kontroles biroju vadīs Pēteris Druķis

12.01.2015

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Dreiliņos taps vērienīgs, pircējiem pieejams dzīvojamo māju projekts

2

Ielūdz uz Atvērto durvju dienu vēsturiskā dzīvojamā ēkā Rīgas centrā

3

Trīs dzīvokļi, ko ir iespēja iegādāties vilinošajā Teikā

4

A. Kostins: Latvijā katru gadu pieaug nebanku kredītu izsniegtais apjoms

5

TOP 5 virtuves dizaina trendi, kas ir aktuāli šoruden

6

TOP 10 lielākie nekustamo īpašumu darījumi laika posmā 10.09.2018-16.09.2018

City24 redaktora izvēle

alt

TOP5: ekskluzīvākās mājas, kas šobrīd pieejamas iegādei

alt

TOP 5 virtuves dizaina trendi, kas ir aktuāli šoruden

alt

Dreiliņos taps vērienīgs, pircējiem pieejams dzīvojamo māju projekts