Jābūt izvēles iespējai "nolikto atslēgu" principa ievērošanā

Plašākai komercbanku iesaistei Mājokļu galvojumu programmas īstenošanā būtu nepieciešams veikt normatīvo aktu grozījumus, paredzot izvēles iespēju nolikto atslēgu principa piemērošanā, jo atbalsts mājokļa iegādei ir nozīmīgs ikvienam Latvijas iedzīvotājam, uzskata Finanšu ministrijā (FM).

Šodien ekspertu diskusijā "Mājokļa iegādes perspektīvas: finanšu pieejamība un tiesiskais regulējums" FM parlamentārais sekretārs Arvils Ašeradens (V) norādīja, ka mājokļa iegādes atbalsta programmas galvenais mērķis ir Latvijas ģimeņu labklājības un dzīves apstākļu uzlabošana, sniedzot iespējas mājokļa iegādei vai būvniecībai. Ar līguma noslēgšanu tiek pabeigts posms darbam, kas tika ieguldīts programmas un tās darbības modeļa izstrādē. Ir veikti visi nepieciešamie priekšdarbi programmas uzsākšanai, tai skaitā rasts finansējums tās īstenošanai.

Viņš stāstīja, ka pašreizējās tendences mājokļu kreditēšanas tirgū rāda, ka kreditēšanas apjoms no 2008.gada katru gadu samazinās, joprojām paliekot zemā līmenī. Šādos apstākļos atbalsta programma ir jo īpaši būtiska, lai dotu iespēju jaunām ģimenēm ar zemākiem ienākumiem iegādāties vai būvēt savu mājokli.

"Sekmīga šīs programmas darbība gan būs tikai tad, ja bankas "Citadele" iniciatīvai sekos arī citas komercbankas, atjaunojot kreditēšanu gan mājsaimniecībām, gan uzņēmumiem. Tāpēc, lai nodrošinātu plašāku komercbanku iesaisti Mājokļu galvojumu programmas īstenošanā, kā arī kreditēšanas atjaunošanu Latvijā, uzskatu, ka būtu nepieciešams veikt normatīvo aktu grozījumus, paredzot izvēles iespēju "nolikto atslēgu" principa piemērošanā," klātesošajiem norādīja Ašeradens.

Apzinoties to, ka kreditēšanas vidi Latvijā būtiski ietekmē Latvijas kredītiestāžu mātes banku lēmumi un stratēģija globālajā finanšu sektorā, FM turpina strādāt pie valsts atbalsta instrumentu uzņēmējdarbības veicināšanai pieejamības, kas veicinās kredītu pieejamību atsevišķos segmentos, kreditēšanas piedāvājumu konkurenci un dos pozitīvu efektu Latvijas tautsaimniecības izaugsmei.

Arī tiesiskais regulējums maksātnespējas jomā ir faktors, kam ir būtiska ietekme uz kreditēšanas tirgu. Tam ir jābūt tādam, kas nodrošina gan stabilitāti, gan visu pušu interešu sabalansētu aizsardzību, lai kreditēšanas tirgū bankas un kredītņēmēji varētu sniegt un saņemt kredītpakalpojumu uz savstarpēji pieņemamiem nosacījumiem.

Ņemot vērā pieņemtos grozījumus maksātnespējas regulējumā, lai nodrošinātu pirmā mājokļa programmas mērķu sasniegšanu, valsts, ja būs nepieciešams, ir gatava uzņemties lielāku iesaisti, paredzot programmas nosacījumos augstāku galvojuma apjomu.

Ašeradens informēja, ka 2014.gada novembrī ir apstiprināta Eiropas Savienības (ES) fondu 2014.-2020.gada plānošanas perioda Kohēzijas politikas fondu darbības programma "Izaugsme un nodarbinātība", kuras ietvaros finansējuma pieejamības veicināšanai ir indikatīvi pieejami 245 miljoni eiro. Arī starp jaunās Eiropas Komisijas prioritātēm ES izaugsmes nodrošināšanai finanšu instrumentu aktīvāka izmantošana ir izcelta kā viens no prioritāriem virzieniem. Un ne mazāk svarīgi ir tas, ka ar Attīstības finanšu institūcijas izveidi Latvija jau ir spērusi pirmos soļus finanšu instrumentu ieviešanas uzlabošanā un ir gatava nākotnes attīstības tendencēm.

Kopumā programmai šobrīd pieejamie līdzekļi ir 980 923 eiro. Valsts sniegtā galvojuma apmērs būtu atkarīgs no bērnu skaita ģimenē: ģimenei vai vecākam ar vienu nepilngadīgu bērnu -15%; ģimenei vai vecākam ar diviem nepilngadīgiem bērniem -20%; ģimenei vai vecākam ar trim nepilngadīgiem bērniem -25%.

Atbalsta sniegšanu sāk valsts akciju sabiedrība "Latvijas attīstības finanšu institūcija "Altum"" pēc sadarbības līguma ar banku "Citadele" noslēgšanas. Pēc attīstības finanšu institūciju integrācijas pabeigšanas atbalstu turpinās sniegt akciju sabiedrība "Attīstības finanšu institūcija" kā valsts akciju sabiedrības "Latvijas attīstības finanšu institūcija "Altum"" saistību un tiesību pārņēmējs.

Iesakām: Apskati City24 īpašo piedāvājumu jaunumus!

"YIT Celtniecība" nodod ekspluatācijā daudzdzīvokļu dzīvojamo namu "Midtown Apartments"

15.01.2015

alt

PTAC: 30% būvlaukumu iztrūkst būvmateriālu atbilstības deklarācijas par slodzi nesošo materiālu īpašībām

16.01.2015

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Pārdošanā nonākusi moderna viensēta, kur saglabātas latviskās vērtības

2

Iespēja iegādāties elegantu privātmāju Jūrmalā, kurā aug pašiem savs olīvkoks

3

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

4

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

Rīgā samazinājies pārdošanā piedāvāto dzīvokļu skaits

City24 redaktora izvēle

alt

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

alt

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

alt

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus