Jābūt izvēles iespējai "nolikto atslēgu" principa ievērošanā

Plašākai komercbanku iesaistei Mājokļu galvojumu programmas īstenošanā būtu nepieciešams veikt normatīvo aktu grozījumus, paredzot izvēles iespēju nolikto atslēgu principa piemērošanā, jo atbalsts mājokļa iegādei ir nozīmīgs ikvienam Latvijas iedzīvotājam, uzskata Finanšu ministrijā (FM).

Šodien ekspertu diskusijā "Mājokļa iegādes perspektīvas: finanšu pieejamība un tiesiskais regulējums" FM parlamentārais sekretārs Arvils Ašeradens (V) norādīja, ka mājokļa iegādes atbalsta programmas galvenais mērķis ir Latvijas ģimeņu labklājības un dzīves apstākļu uzlabošana, sniedzot iespējas mājokļa iegādei vai būvniecībai. Ar līguma noslēgšanu tiek pabeigts posms darbam, kas tika ieguldīts programmas un tās darbības modeļa izstrādē. Ir veikti visi nepieciešamie priekšdarbi programmas uzsākšanai, tai skaitā rasts finansējums tās īstenošanai.

Viņš stāstīja, ka pašreizējās tendences mājokļu kreditēšanas tirgū rāda, ka kreditēšanas apjoms no 2008.gada katru gadu samazinās, joprojām paliekot zemā līmenī. Šādos apstākļos atbalsta programma ir jo īpaši būtiska, lai dotu iespēju jaunām ģimenēm ar zemākiem ienākumiem iegādāties vai būvēt savu mājokli.

"Sekmīga šīs programmas darbība gan būs tikai tad, ja bankas "Citadele" iniciatīvai sekos arī citas komercbankas, atjaunojot kreditēšanu gan mājsaimniecībām, gan uzņēmumiem. Tāpēc, lai nodrošinātu plašāku komercbanku iesaisti Mājokļu galvojumu programmas īstenošanā, kā arī kreditēšanas atjaunošanu Latvijā, uzskatu, ka būtu nepieciešams veikt normatīvo aktu grozījumus, paredzot izvēles iespēju "nolikto atslēgu" principa piemērošanā," klātesošajiem norādīja Ašeradens.

Apzinoties to, ka kreditēšanas vidi Latvijā būtiski ietekmē Latvijas kredītiestāžu mātes banku lēmumi un stratēģija globālajā finanšu sektorā, FM turpina strādāt pie valsts atbalsta instrumentu uzņēmējdarbības veicināšanai pieejamības, kas veicinās kredītu pieejamību atsevišķos segmentos, kreditēšanas piedāvājumu konkurenci un dos pozitīvu efektu Latvijas tautsaimniecības izaugsmei.

Arī tiesiskais regulējums maksātnespējas jomā ir faktors, kam ir būtiska ietekme uz kreditēšanas tirgu. Tam ir jābūt tādam, kas nodrošina gan stabilitāti, gan visu pušu interešu sabalansētu aizsardzību, lai kreditēšanas tirgū bankas un kredītņēmēji varētu sniegt un saņemt kredītpakalpojumu uz savstarpēji pieņemamiem nosacījumiem.

Ņemot vērā pieņemtos grozījumus maksātnespējas regulējumā, lai nodrošinātu pirmā mājokļa programmas mērķu sasniegšanu, valsts, ja būs nepieciešams, ir gatava uzņemties lielāku iesaisti, paredzot programmas nosacījumos augstāku galvojuma apjomu.

Ašeradens informēja, ka 2014.gada novembrī ir apstiprināta Eiropas Savienības (ES) fondu 2014.-2020.gada plānošanas perioda Kohēzijas politikas fondu darbības programma "Izaugsme un nodarbinātība", kuras ietvaros finansējuma pieejamības veicināšanai ir indikatīvi pieejami 245 miljoni eiro. Arī starp jaunās Eiropas Komisijas prioritātēm ES izaugsmes nodrošināšanai finanšu instrumentu aktīvāka izmantošana ir izcelta kā viens no prioritāriem virzieniem. Un ne mazāk svarīgi ir tas, ka ar Attīstības finanšu institūcijas izveidi Latvija jau ir spērusi pirmos soļus finanšu instrumentu ieviešanas uzlabošanā un ir gatava nākotnes attīstības tendencēm.

Kopumā programmai šobrīd pieejamie līdzekļi ir 980 923 eiro. Valsts sniegtā galvojuma apmērs būtu atkarīgs no bērnu skaita ģimenē: ģimenei vai vecākam ar vienu nepilngadīgu bērnu -15%; ģimenei vai vecākam ar diviem nepilngadīgiem bērniem -20%; ģimenei vai vecākam ar trim nepilngadīgiem bērniem -25%.

Atbalsta sniegšanu sāk valsts akciju sabiedrība "Latvijas attīstības finanšu institūcija "Altum"" pēc sadarbības līguma ar banku "Citadele" noslēgšanas. Pēc attīstības finanšu institūciju integrācijas pabeigšanas atbalstu turpinās sniegt akciju sabiedrība "Attīstības finanšu institūcija" kā valsts akciju sabiedrības "Latvijas attīstības finanšu institūcija "Altum"" saistību un tiesību pārņēmējs.

Iesakām: Apskati City24 īpašo piedāvājumu jaunumus!

"YIT Celtniecība" nodod ekspluatācijā daudzdzīvokļu dzīvojamo namu "Midtown Apartments"

15.01.2015

alt

PTAC: 30% būvlaukumu iztrūkst būvmateriālu atbilstības deklarācijas par slodzi nesošo materiālu īpašībām

16.01.2015

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

2

Mūsdienīgs mājoklis, kuru vari atļauties - dzīvo Tuvidos! Aicina uz atvērto durvju dienu!

3

Dzīvojamais kvartāls Lofts&Rosegold svin spāru svētkus

4

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

5

Maijā dzīvošanai gatava būs Salienas trešā dzīvokļu māja. Atvērto durvju diena jau martā!

6

Papildus piešķirs 2,8 miljonus eiro Altum pirmā mājokļa iegādes programmas turpināšanai

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība